Porady

Aplikacje mobilne do central Satel – co jest potrzebne?

Artykuł dla instalatorów o aplikacjach mobilnych SATEL
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Aplikacje mobilne dedykowane do smartfonów to temat, który staje się coraz bardziej popularny. W tym artykule znajdą się informacje na temat tego, jakie należy spełnić warunki, aby móc korzystać z takiej aplikacji w swoim alarmie.

Dostęp do wszystkich aplikacji na plaformę Android dostępny jest tutaj, natomiast na platformę iOS tutaj.

Centrale PERFECTA

Centrale z rodziny Satel Perfecta, a dokładniej modele: Perfecta 16, Perfecta 16-WRL, Perfecta 32 i Perfecta 32-WRL posiadają wbudowany moduł GSM/GPRS. Za pomocą tego właśnie modułu użytkownik może połączyć się z centralą przez aplikację mobilną – Perfecta Control.

Nie ma tutaj potrzeby dokupywania żadnego urządzenia. Kupując jedną z powyższych central Perfecta, zyskujemy możliwość sterowania systemem przez aplikację (dostępne są na system Android oraz iOS).

Powyższe nie dotyczy central Perfecta-T 32 i Perfecta-T 32-WRL, ponieważ one nie posiadają wbudowanego modułu GSM/GPRS, a podłączenie modułu serii ETHM-1 nie jest tutaj możliwe.

 

Centrale VERSA

W przypadku central Versa 5, 10 oraz 15, należy dokupić moduł ETHM-1 Plus. Dopiero po zakupie tego modułu, użytkownik zyskuje możliwość obsługi systemu przez aplikację mobilną – Versa Control.

Jeżeli chodzi o centrale Versa Plus oraz Versa IP, to tutaj – podobnie jak w Perfecta, nie trzeba nic kupować extra. Te dwie centrale potrafią obsługiwać aplikację mobilną Versa Control. Tutaj również dotyczy to aplikacji na platformy Android oraz iOS.

Centrale INTEGRA oraz INTEGRA Plus

Instalatorzy z większym stażem wiedzą, że aby móc Integrę obsługiwać z aplikacji mobilnej „INTEGRA Control”, to musimy użyć modułu ETHM-1 / ETHM-1 Plus. Ta wiedza jest już jednak nieaktualna, ponieważ od początku lipca 2018 dostępny jest nowy moduł GSM/GPRS – moduł o nazwie „INT-GSM”.

Stan na dzisiaj (data powstania artykułu) jest więc taki: aby w przypadku Integry móc używać aplikacji mobilnej, należy zastosować moduł ETHM-1 (archiwalny) lub ETHM-1 Plus lub moduł INT-GSM. Oczywiście w jednej instalacji możemy posiadać oba moduły komunikacyjne: ETHM-1 Plus oraz INT-GSM. Zachodzi nawet wtedy specjalny rodzaj połączenia, ale nie o tym jest artykuł.

A co z centralą INTEGRA 128-WRL?

Ta centrala ma wbudowany moduł GSM/GPRS, ale moduł ten nie umożliwia połączenia przez aplikację mobilną. Czyli posiadając centralę Integra 128-WRL, musimy dokupić moduł „ETHM-1 Plus” lub INT-GSM.

Centrale serii CA-4, CA-5, CA-6 i CA-10 – aplikacja mobilna?

Wspomniane wyżej centrale to stare konstrukcje, które nie doczekały się aplikacji mobilnych. Patrząc na to zdroworozsądkowo – nie ma co liczyć na wydanie aplikacji do tych central. Nie ma co ukrywać – dzisiaj mało kto planuje instalację tych central, raczej stosuje się je jako „podmiana” na wypadek, kiedy poprzednia płyta „padła”.

Nie chodzi też tutaj o dyskryminację tych central, ponieważ one już zasłużyły sobie na miano central „niezniszczalnych”. Należy jednak iść z duchem czasu, technologia się zmienia…

A mój instalator powiedział, że jest aplikacja mobilna do tych central (seria CA-5/6/10).

Nie ma dedykowanej aplikacji do tych central, która by została stworzona przez producenta. Czasami jednak inwestorzy oraz instalatorzy kombinują i wychodzi im, że da się te centrale obsługiwać z aplikacji mobilnych. Ale jakich aplikacji?

Jeżeli przykładowo do powyższych central podłączymy moduł powiadomień GPRS-A, to moduł ten może być obsługiwany przez swoją aplikację mobilną – GX Control. Później podłączając wejścia/wyjścia modułu z wejściami/wyjściami centrali alarmowej, zyskujemy możliwość „częściowego” sterowania pracą centrali alarmowej. Takie rozwiązanie jest jednak tylko atrapą, namiastką tego, co daje „prawdziwa” aplikacja mobilna do centrali. I tutaj często klienci o tym nie pamiętają, więc raz jeszcze:

Można kombinować (nie jest to zakazane), ale też należy pamiętać, że aplikacja GX Control to aplikacja sterująca pracą modułu GSM (GPRS-A oraz GSM-X), a nie pracą centrali. Możliwości sterowania pracą centrali i podglądu jej stanu będą – mówiąc bardzo delikatnie – bardzo skromne.

Podsumowanie

W tych kilku akapitach zostały przedstawione informacje na temat wymogów, jakie stawia przed nami producent Satel, aby dana centrala mogła być „natywnie” sterowana przez aplikację mobilną. Wiedza tutaj zawarta dotyczy okresu „czerwiec 2019”. Poniżej zamieszczam jeszcze sekcję „dla bystrzaków”, omawiając kilka zagadnień bardziej szczegółowo.

Dodatek dla Bystrzaków

Na pierwszy ogień – centrale INTEGRA:

Do central Integra dedykowana jest aplikacja „Integra Control”. Umożliwia ona łączenie z centralą na kilka sposobów:

Przed erą „ETHM-1 Plus’a”, dostępny był moduł „ETHM-1”. Ten poprzednik nie umożliwiał łączenia przez „serwer Satel”. Tam było dostępne tylko połączenie bezpośrednie (czyli należało wpisać do aplikacji adres IP oraz port, a w samym routerze należało zrobić przekierowanie portów). Opcja bezpośredniego połączenia jest oczywiście dalej możliwa, co zostało przedstawione jako 3 punkt powyżej.

Aplikacja Integra Control jako jedyna działa na 100% swoich możliwości, nawet wtedy, kiedy w systemie nie ma żadnego fizycznego manipulatora LCD. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku VERSY oraz PERFECTY będzie inaczej.

Warto też tutaj dodać, że aplikacja dedykowana na system Android różni się od tej dedykowanej na system iOS. Podstawowe funkcjonalności działają identycznie, ale już bardziej złożone funkcje są bardziej/mniej rozbudowane na różne platformy. Jest to jednak zagadnienie, które ciągle ewoluuje i aplikacje są regularnie aktualizowane oraz uzupełniane o nowe możliwości.

Drugi strzał – centrale serii PERFECTA:

Aplikacja mobilna „Perfecta Control” może łączyć się z centralą tylko poprzez:

Ta usługa pojawia się po raz kolejny. Co nam to daje? Serwer Satel likwiduje konieczność wykonywania przekierowania portów na routerze. Inwestor nie musi również posiadać łącza internetowego z publicznym i stałym adresem IP. Tutaj jednak uwaga, która została zasygnalizowana wyżej.

Jeżeli do centrali Perfecta nie zostanie podłączony żaden manipulator LCD, to aplikacja mobilna będzie działać w ograniczonym zakresie. Dokładniej rzecz ujmując: możliwe będzie sterowanie czuwaniem stref oraz podgląd awarii. Brak będzie natomiast podglądu wejść, wyjść i pamięci zdarzeń. Nie będzie można również sterować wyjściami (np. bramą). Aby więc cieszyć się pełnią możliwości aplikacji Perfecta Control, w systemie musi być zainstalowany przynajmniej jeden manipulator.

Na koniec – centrale serii VERSA

Aplikacja „Versa Control” może działać na kilka sposobów:

Pomimo tego, że centrale Versa są w stanie pracować z modułem ETHM-1 Plus, to nie ma możliwości łączenia się do tych aplikacji bezpośrednio (z pominięciem serwera Satel). I podobnie jak wyżej (jak w Perfecta) – jeżeli w systemie nie będzie fizycznego manipulatora, aplikacja będzie działać w ograniczonym zakresie.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Powiązane porady

GSM w centralach PERFECTA – przygotowanie centrali do pracy z aplikacją mobilną PERFECTA Control

GSM w centralach PERFECTA
Ocena:

Konfiguracja powiadomienia i sterowania już za nami (poprzednie artykuły). Przyszedł więc czas na pokaz tego, w jaki sposób przygotować centralę PERFECTA do pracy z aplikacją mobilną PERFECTA Control. Każda centrala Perfecta posiada moduł GSM a więc każda może być obsługiwana przez aplikację mobilną Perfecta Control. Żaden dodatkowy moduł (np. ETHM-1 Plus) nie jest potrzebny. Krok … Czytaj więcej »

INT-GSM – Jak zdalnie połączyć się z centralą INTEGRA?

Programowanie integry przez INT-GSM
Ocena:

Moduł INT-GSM umożliwia zdalne programowanie centrali INTEGRA. Staje się on pośrednikiem pomiędzy aplikacją DloadX a dowolnym modelem centrali Integra. Komunikacja może odbywać się m.in. przez serwer Satel, więc nie ma konieczności posiadania łącza z publicznym adresem IP. W tym artykule pokażemy jak zainicjować takie połączenie. Krok 1: Podłączenie modułu do magistrali manipulatorów oraz do złącza … Czytaj więcej »