Jestem majsterkowiczem
Porady
„Był sabotaż, wezwij serwis” – komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel
Komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis” to sytuacja, z którą prawdopodobnie każdy instalator produktów Satel spotkał się przynajmniej raz w życiu (lub się spotka). W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego taki komunikat powstaje, jak prawidłowo należy zareagować i jak usunąć ten komunikat. Dlaczego taki komunikat się wyświetla i czy sam zgaśnie? Dany komunikat się wyświetla, … Czytaj więcej »
Jak włączyć powiadomienia push w urządzeniach Hikvision?
Powiadomienia push to najwygodniejszy sposób otrzymywania informacji o zdarzeniach z rejestratora lub kamery IP. Takie powiadomienie może dotyczyć wykrycia człowieka lub dowolnego inne zdarzenia, które zostało zarejestrowane w systemie monitoringu. W urządzeniach Hikvision owa funkcjonalność jest dostępna, ale jej włączenie wymaga wykonania kilku czynności – zostaną one omówione w niniejszym artykule. Jaka aplikacja do obsługi … Czytaj więcej »
Jaki moduł GSM firmy Satel wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2021]
Artykuł dedykowany wszystkim, którzy stoją przed wyborem modułu GSM/GPRS do swojego systemu alarmowego Satel. Na początek ustalmy co mamy do dyspozycji. Modele urządzeń INT-GSM: współpraca tylko z Integrą oraz Integrą Plus proste w konfiguracji i szczegółowe powiadomienie SMS (zawiera nazwę czujki, strefy, użytkownika itp.); może dzwonić (CLIP), ale nie przekaże żadnego komunikatu głosowego (tj. brak … Czytaj więcej »
Jak skonfigurować dostęp zdalny do wideodomofonu BCS?
Zdalny dostęp to obecnie standard, który dostępny jest w większości systemów wideodomofonowych. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń marki BCS Line, które umożliwiają zdalne odbieranie połączeń, jak i zdalne sterowanie furtką bądź bramą wjazdową. Ten poradnik pokaże jak zrealizować takie połączenie oraz jakie są możliwości zdalnej obsługi systemu. Które urządzenie można obsługiwać zdalnie? Na początku … Czytaj więcej »
Moduł przekaźnikowy AWZ510 – jak to jest zrobione?
Wracamy do tematu przekaźników a dokładniej – modułów przekaźnikowych. Dzisiaj na warsztat zabieramy popularny model – AWZ510. Zajmiemy się jego charakterystyką oraz ustalimy, w jakiej sytuacji należy użyć taki moduł przekaźnikowy. Kiedy stosować moduł przekaźnikowy? Na przykład w sytuacji, w której chcemy sterować bramą wjazdową/garażową lub np. oświetleniem przed garażem. Cechą wspólną obu przykładów jest … Czytaj więcej »
Filmy
Dodawanie urządzeń Z-Wave oraz Nice do centrali Yubii Home.
W tym odcinku poświęconym urządzeniom inteligentnego domu Fibaro, dowiesz się jak do centrali Yubii Home dodać urządzenia Z-Wave oraz Nice.
Jak sprawdzić awarie w systemie alarmowym?
Wychodzisz do pracy, a na manipulatorze miga pomarańczowa dioda. To znak, że twój system alarmowy może przestać działać, zanim wrócisz z pracy… Dowiedz się, jak zlokalizować i rozpoznać awarię w systemie. Tym razem film kierujemy przede wszystkim użytkownikom systemów alarmowych, ale instalatorzy również znajdą tutaj dla siebie inspirację.
ADD-200 – Jak wykorzystać czujkę zmierzchową systemu ABAX2?
Czujka ADD-200 to czujka zmierzchu, ale też czujka temperatury. Może być z powodzeniem montowana na zewnątrz pomieszczeń. W ramach tego artykułu zajmiemy się czujką zmierzchową, którą wykorzystamy do sterowania światła w pomieszczeniu. Na końcu przykład prostej funkcji logicznej, która wykorzysta czujkę zmierzchową do sterowania światłem. Czujka zmierzchu przekazuje tylko dwa stany: jest/nie jest ciemno (1/0). … Czytaj więcej »
Wideodomofon Verus firmy 5TECH – sprawdź jego cechy szczególne
W tym odcinku Ciekawostek Technicznych nasz specjalista – Daniel Gajos, zaprezentuję Państwu zestaw składający się z panelu bramowego oraz wideodomofonu Verus firmy 5TECH. Dodatkowo pokaże jak powiązać wideodomofon ze smartfonem.
Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Pierwsze uruchomienie.
Fibaro Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. Zobacz co kryje w sobie nazwa Yubii.
FAQ
Czy można wykupić dostęp PREMIUM na Wsparciu Montersi?
Konsument nie ma możliwości wykupienia dostępu do porad PREMIUM z dwóch powodów:
- Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, gdyż tak złożone zagadnienia wymagają dużej wiedzy i doświadczenia i nie powinny się nimi zajmować osoby nie posiadające odpowiednich uprawnień.
- Po drugie polityka naszej firmy jest ukierunkowana na wspieranie fachowców, a w szczególności tych którzy z nami współpracują.
Treści PREMIUM są mocno zaawansowane technicznie i mają na celu pomagać instalatorom w ich codziennej pracy. Warunkami pozyskania konta PREMIUM jest posiadanie zarejestrowanej firmy, która w statusie posiada usługi montażowe oraz wartość zrealizowanych zakupów w sklepie Montersi.pl na kwotę min 3000zł. netto.
Jak działa system ACCO-NET?
ACCO-NET to rozwinięcie dotychczasowego systemu ACCO. W skład kontroli dostępu ACCO-NET wchodzą m.in.:
- serwer ACCO (linuks Debian)
- centrale ACCO-NT
- znane kontrolery przejścia ACCO-KPxx
System ACCO-NET obsługuje do 65 000 użytkowników. Każda centrala ACCO-NT może obsługiwać do 255 kontrolerów przejść. Centrale komunikują się z serwerem za pomocą sieci ethernet. Dzięki temu system ACCO-NET to rozproszony system, który może zarządzać wieloma oddziałami firm nawet na całym świecie. Nie ma ograniczenia co do ilości central ACCO-NT. Jedynym ograniczeniem w rozbudowanie systemu to obsługa do 65000 użytkowników.
Jaka jest różnica pomiędzy modułami ETHM-1 a ETHM-2?
Moduł ETHM-1 obecnie figuruje pod nazwą ETHM-1 Plus (posiada rozszerzone możliwości). Różnica pomiędzy modułem serii „1” (ETHM-1, ETHM-1 Plus) a modułem serii „2” (ETHM-2) przedstawia się następująco:
ETHM-1, ETHM-1 Plus:
- ścisła współpraca z centralami VERSA/INTEGRA
- obsługa aplikacji mobilnych na smartfon/tablet
- powiadomienie e-mail (VERSA oraz INTEGRA Plus)
- zdalne programowanie centrali
- zdalne zarządzanie systemem alarmowym
ETHM-2:
- moduł uniwersalny z wejściami i wyjściami
- brak ścisłej współpracy z konkretnym rodzajem centrali
- powiadomienie e-mail (po naruszeniu wejść)
- sterowanie wyjściami modułu (nie centrali) przez np. www
- brak możliwości zdalnego zarządzania i konfigurowania centrali alarmowej
- brak obsługi aplikacji mobilnych
Z powyższego wynika, że w przypadku użytkowników, którzy chcą podłączyć system alarmowy VERSA / INTEGRA do sieci ethernet, najciekawszym i zdecydowanie najczęściej kupowanym jest moduł ETHM-1 Plus.
Jaka jest różnica pomiędzy modułami ETHM-1 a ETHM-1 Plus?
Moduł ETHM-1 nie jest już produkowany. ETHM-1 Plus działa identycznie jak ETHM-1, ale dodatkowo umożliwia on:
- realizację powiadomienia E-MAIL (centrale VERSA oraz INTEGRA Plus)
- współpracę z aplikacją mobilną VERSA Control
ETHM-1 Plus jest lepszym rozwiązaniem.
Czy centrala VERSA 10 działa z aplikacją VERSA Control?
VERSA Control to aplikacja na urządzenia przenośne (smartfony, tablety), która współpracuje ze wszystkimi centralami VERSA (5/10/15/Plus/IP). Centrale alarmowe VERSA Plus oraz VERSA IP posiadają wbudowany moduł ethernetowy, dlatego też mogą od razu współpracować z aplikacją VERSA Control.
W przypadku central VERSA 5, 10, 15, aby móc korzystać z aplikacji VERSA Control, należy zakupić moduł ethernetowy ETHM-1 Plus.
Czy moduł GSM mogę wykorzystać jako centralę alarmową?
Niektóre moduły GSM mogą pełnić funkcję centrali alarmowej. Przykładem będzie np. moduł MICRA firmy SATEL. Jest to moduł GSM (a nie jak się powszechnie mówi – centrala). MICRA to mały system do bardzo małych obiektów. Należy brać to pod uwagę.
Większość modułów GSM nie ma funkcji centrali alarmowej, natomiast czasami posiadają one funkcje blokady wejść. Ten mechanizm jest czasami stosowany jako imitacja działania centrali alarmowej. Nie polecamy takiego rozwiązania, ponieważ zawiera ono w sobie szereg wad, które nie są możliwe do usunięcia w takich prowizorycznych instalacjach.
Współczesne centrale alarmowe posiadają m.in.:
- wbudowaną pamięć zdarzeń (bardzo przydatna funkcja)
- konfigurację linii wejściowych parametrycznych
- możliwość ustalania czasów na wejście/wyjście itp.
To tylko przykładowe dane, jakie można spotkać w centralach alarmowych.