Porady

#1 Kamery BCS 3w1 (TiOC) – wprowadzenie

#1 Kamery BCS 3w1 (TiOC) - wprowadzenie
Ocena:

W ostatnim czasie dużą popularność zyskują kamery serii TiOC. Skrót ten w języku angielskim oznacza Three in One Camera, czyli kamera 3w1. Chodzi tutaj o trzy technologie, które zawarte są w jednym urządzeniu: Technologia Full-Color (NightColor) Umożliwia prowadzenie obserwacji całodobowo w kolorze. Kamery wyposażone są w obiektyw charakteryzujący się dużą jasnością. Wartość przysłony wynosi F1.0, … Czytaj więcej »

„Był sabotaż, wezwij serwis” – komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel

"Był sabotaż, wezwij serwis" - komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel
Ocena:

Komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis” to sytuacja, z którą prawdopodobnie każdy instalator produktów Satel spotkał się przynajmniej raz w życiu (lub się spotka). W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego taki komunikat powstaje, jak prawidłowo należy zareagować i jak usunąć ten komunikat. Dlaczego taki komunikat się wyświetla i czy sam zgaśnie? Dany komunikat się wyświetla, … Czytaj więcej »

Przewód 6-żyłowy do czujek to jednak za mało. Do czego służą inne złącza w czujce?

Ocena:

Instalatorzy dobrze znają konfigurację 2EOL/NC. W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie przewodu 6-żyłowego jest wystarczające, a w przewodzie zostaje nawet kilka wolnych żył – „podwójny EOL” potrzebuje 4 żył (łącznie z zasilaniem), ale nawet 3 żyły są w stanie spełnić swoje zadanie. Jednakże coraz nowsze modele czujek mają coraz więcej funkcji, a przez to coraz więcej … Czytaj więcej »

Jak działa ANR w kamerach i rejestratorach BCS Line?

Ocena:

Tematem tego artykułu jest funkcja ANR, czyli Automatic Network Replenishment – funkcja zwiększająca niezawodność całego systemu monitoringu wizyjnego poprzez dodatkowy zapis nagrań na karcie pamięci oraz synchronizację materiału wideo między kamerą a rejestratorem. Jak działa ANR? ANR to tak naprawdę funkcja rejestratora sieciowego odpowiadająca za możliwość synchronizacji nagrań z urządzeniem, z którego dany strumień pochodzi. … Czytaj więcej »

Strefy zależne w centralach Integra

Ocena:

Za standardową wersję strefy w centralach Integra można uznać strefę „Załączaną hasłem”, to znaczy uzbrajaną i rozbrajaną przy użyciu hasła. Jednak w tym systemie dostępne jest także kilka innych typów stref, w tym strefy zależne, których nie da się bezpośrednio aktywować hasłem. Nowe rozwiązania W systemach typu CA-10, Versa lub Perfecta czujka może należeć do … Czytaj więcej »

Mikrotik mAP 2nD jako przydatne narzędzie w monitoringu IP

Ocena:

Podczas instalowania lub serwisowania urządzeń monitoringu wizyjnego IP często zachodzi potrzeba połączenia komputera z siecią, do której podłączone są wszystkie kamery. Celem jest wstępna adresacja kamery lub ustawienie odpowiedniej sceny, która ma być przez nią obserwowana. Czasem – przy rozległych instalacjach – nie ma możliwości przewodowego połączenia ze switchem. Rozwiązaniem tego problemu może być mAP … Czytaj więcej »

Flashowanie Integry do języka angielskiego – blokada czy nie?

Ocena:

Kwestia zmiany wersji językowej centrali Integra budzi wiele emocji na różnych portalach społecznościowych. Jak to ostatecznie wygląda? Czy po aktualizacji oprogramowania dojdzie do blokady centrali, czy jednak nie? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu. Podstawy To centrala jest odpowiedzialna za to, w jakim języku będą występować komunikaty w manipulatorze. Dlatego przy zmianie wersji językowej … Czytaj więcej »

Wykorzystanie zmiennych w FIBARO Home Center

Do czego można użyć zmiennych?
Ocena:

Automatyzacja w centralach FIBARO odbywa się najczęściej za pomocą tzw. scen. Mogą to być sceny blokowe lub napisane za pomocą języka programowania Lua. Niezależnie jaka metoda zostanie wybrana, może okazać się, że dostępne do zaprogramowania warunki nie będą wystarczające lub wprowadzanie tych samych ustawień w wielu scenach stanie się uciążliwe. Z pomocą przychodzą zmienne, które … Czytaj więcej »

Linia wejścia/wyjścia finalna – do czego służy ten typ reakcji?

Ocena:

Prawdopodobnie wszyscy instalatorzy (alarmów) znają typ reakcji wejścia/wyjścia w centralach alarmowych. Działanie takiej linii jest stosunkowo proste, ponieważ sprowadza się do udzielenia czasu na wejście przy wchodzeniu do chronionej strefy oraz udzielenia czasu na wyjście podczas opuszczania strefy, która właśnie ma się aktywować. Zazwyczaj odpowiada za to czujka w wiatrołapie. Sprawa już nie jest tak … Czytaj więcej »

Jak działa funkcja rozbrajania w urządzeniach BCS Line?

Jak działa funkcja rozbrajania w urządzeniach BCS Line?
Ocena:

Terminy „uzbrajanie” oraz „rozbrajanie” najczęściej kojarzone są z systemem sygnalizacji włamania i napadu. To właśnie w tym przypadku użytkownik poprzez wpisanie hasła na manipulatorze uzbraja system, czyli włącza czuwanie. Jednak w ostatnim czasie opcja uzbrojenia / rozbrojenia pojawiła się również w systemach monitoringu wizyjnego, a dokładniej – w urządzeniach marki BCS Line. W tym artykule … Czytaj więcej »

Blokada dostępu serwisu (nie „kołki” RESET) – konkretne zasady funkcjonowania w centralach Integra

Ocena:

W Internecie często pojawiają się wpisy na temat blokady dostępu serwisu dla central Integra. Zdarza się, że w publikowanych tekstach pojawiają się niejasności, dlatego celem tego artykułu jest klarowne omówienie całego zagadnienia. Nie chodzi o kołki RESET Ten artykuł nie porusza tematu kołków RESET, dostępnych w każdej centrali Integra. To zupełnie inna kwestia, która została … Czytaj więcej »

Jak skonfigurować wyjątki w terminarzu BCS Line?

Ocena:

Rejestratory marki BCS Line umożliwiają zdefiniowanie stałego harmonogramu nagrywania zgodnie z potrzebami użytkownika. W ciągu roku zdarzają się jednak dni, gdy nagrywanie powinno przebiegać w inny sposób niż standardowo. Mogą to być dni świąteczne lub po prostu inne ważne daty, które – zwłaszcza w przypadku firm – muszą zostać uwzględnione w harmonogramie nagrywania. W tym … Czytaj więcej »

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?
Ocena:

Popularne niegdyś czujki Siemens IR120C zostały zastąpione nową linią produktów, wytwarzanych przez amerykańską firmę Vanderbilt Industries. Jednym z powszechniej stosowanych w naszych systemach SSWiN urządzeń jest czujka o symbolu PDM-I12. Typowa dla niej konstrukcja – obejmująca obudowę, piroelement, części elektroniczne i styk antysabotażowy – nie zawiera zacisków oznaczonych jako NC oraz TMP. Mimo to czujka … Czytaj więcej »

Jak włączyć powiadomienia push w urządzeniach Hikvision?

Jak włączyć powiadomienia Push w urządzeniach Hikvision?
Ocena:

Powiadomienia push to najwygodniejszy sposób otrzymywania informacji o zdarzeniach z rejestratora lub kamery IP. Takie powiadomienie może dotyczyć wykrycia człowieka lub dowolnego inne zdarzenia, które zostało zarejestrowane w systemie monitoringu. W urządzeniach Hikvision owa funkcjonalność jest dostępna, ale jej włączenie wymaga wykonania kilku czynności – zostaną one omówione w niniejszym artykule. Jaka aplikacja do obsługi … Czytaj więcej »

Otwarcie bramy na stałe z centrali Integra

Ocena:

Wygenerowanie impulsu do bramy czy szlabanu nie jest trudnym zadaniem. W przypadku centrali Integra najczęściej należy skorzystać z wyjścia typu „24. Przełącznik MONO”, ustawiając czas jego działania na jedną sekundę. Takim wyjściem można sterować z poziomu manipulatora, wejścia centrali, pilota czy z aplikacji mobilnej. Jeżeli w napędzie bramy (lub szlabanu) włączona została funkcja automatycznego zamykania, … Czytaj więcej »

Jak wykonać asocjację urządzeń Fibaro?

Ocena:

System automatyki budynkowej Fibaro to scentralizowany zespół urządzeń oparty o transmisję bezprzewodową Z-Wave. Jego głównym elementem jest centrala (Home Center) określana jako kontroler – komunikują się z nią wszystkie elementy powiązane w systemie. Home Center odpowiada również za definiowanie różnego typu powiązań między urządzeniami końcowymi – służą do tego tzw. sceny. Przykładem jest włączenie obwodu … Czytaj więcej »

Kamery AI jako część systemu SSWiN

Ocena:

System alarmowy, czyli system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), to zbiór urządzeń, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na danym obiekcie. Podstawowymi elementami takiego systemu są czujki ruchu, coraz częściej montowane również na zewnątrz – dokładnie tam, gdzie zwykle instaluje się system monitoringu wizyjnego. Czy zatem kamery mogą zastąpić zwykłe czujki ruchu? Czy może jednak są … Czytaj więcej »

Jaki moduł GSM firmy Satel wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2021]

Ocena:

Artykuł dedykowany wszystkim, którzy stoją przed wyborem modułu GSM/GPRS do swojego systemu alarmowego Satel. Na początek ustalmy co mamy do dyspozycji. Modele urządzeń INT-GSM: współpraca tylko z Integrą oraz Integrą Plus proste w konfiguracji i szczegółowe powiadomienie SMS (zawiera nazwę czujki, strefy, użytkownika itp.); może dzwonić (CLIP), ale nie przekaże żadnego komunikatu głosowego (tj. brak … Czytaj więcej »

Integracja Fibaro z asystentem głosowym Google

Ocena:

Sterowanie głosowe urządzeniami smart to obecnie standard. Tak też jest w przypadku centrali Home Center od Fibaro, która umożliwia integrację z praktycznie każdym dostępnym asystentem głosowym. W tym poradniku pokaże jak w prosty sposób wykonać integrację systemu automatyki budynkowej Fibaro z asystentem głosowym Google. Jak to działa i co jest potrzebne? Integracja z asystentem głosowym … Czytaj więcej »

ADD-200 – Jak wykorzystać czujkę zmierzchową systemu ABAX2?

Ocena:

Czujka ADD-200 to czujka zmierzchu, ale też czujka temperatury. Może być z powodzeniem montowana na zewnątrz pomieszczeń. W ramach tego artykułu zajmiemy się czujką zmierzchową, którą wykorzystamy do sterowania światła w pomieszczeniu. Na końcu przykład prostej funkcji logicznej, która wykorzysta czujkę zmierzchową do sterowania światłem. Kilka faktów na początek Czujka zmierzchu przekazuje tylko dwa stany: … Czytaj więcej »