Porady

Oznaczanie i blokada nagrań w rejestratorach BCS Line

Ocena:

Często zdarza się, że nagrania z kamer monitoringu stanowią materiał dowodowy lub są po prostu pomocne w rozwiązaniu jakieś sprawy. Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się archiwizację, czyli zgrywa je na zewnętrzny nośnik danych czy też bezpośrednio na dysk komputera. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość, szczególnie gdy nagrane zdarzenie niebawem zostanie nadpisane, a użytkownik … Czytaj więcej »

WIEGAND 26 w urządzeniach SATEL. Jak to skonfigurować?

Ocena:

Moduł Satel INT-R obsługuje czytniki kart serii CZ-EMM, ale potrafi również komunikować się z czytnikami firm trzecich. Wszystko to za sprawą prostego i popularnego protokołu Wiegand. Przykładowo można wykonać instalację opartą o centralę Satel Integra, przy której będą pracować czytniki firmy Roger (i nie tylko). Ten artykuł wytłumaczy, jak skonfigurować wykorzystane w takiej instalacji urządzenia … Czytaj więcej »

Uniwersalny nadajnik ABAX 2 do czujek zewnętrznych – ATX-220

Ocena:

Czujka AXD-200 jaka jest, każdy widzi. Jednak od kwietnia 2022 roku urządzenie to zostało doposażone w dwa kolejne tryby pracy: ATX-220 oraz ATX-230. Dotychczasowe tryby pracy (np. czujka magnetyczna, czujka wstrząsowa, czujka temperatury, zalania itd.) pozostały bez zmian. Różnica polega na tym, że zamiast 7 wariantów pracy jest ich 9 (w razie potrzeby czujkę można … Czytaj więcej »

Jak stworzyć własny program do RGBW Controller 2?

Ocena:

W urządzeniu RGBW Controller 2 do dyspozycji jest pięć predefiniowanych programów, których można używać do sygnalizacji różnych zdarzeń w systemie lub po prostu do zapewnienia klimatycznego oświetlenia. W tym poradniku pokażę, jak w prosty sposób stworzyć własny program i tym samym zwiększyć funkcjonalność tego urządzenia. Co to jest program RGBW? Program RGBW to wcześniej zaprogramowana … Czytaj więcej »

#2 Pilot ABAX2 – Jak sygnalizować stan systemu

Ocena:

Druga część artykułu to kontynuacja tematyki związanej z obsługą systemu alarmowego za pomocą pilotów ABAX 2. Tym razem głównym tematem będą możliwości wizualizacji stanu systemu alarmowego za pomocą diod LED znajdujących się na pilocie ABAX 2. Jeśli interesują Was podstawowe funkcje pilota ABAX 2 oraz sterowanie czuwaniem, informacje na ten temat znajdują się w pierwszej … Czytaj więcej »

Zwiększenie czułości czujek, kiedy system nie czuwa. Usprawnienie w sterowaniu oświetleniem

Ocena:

Trudno pogodzić odporność czujki na fałszywe alarmy z jednoczesną maksymalną czułością urządzenia, czyli wysoką skutecznością detekcji (pożądaną na przykład przy sterowaniu oświetleniem). Problem można rozwiązać, instalując dwie czujki w jednym miejscu – jedną do alarmu, drugą do sterowania oświetleniem. Tylko który klient się na to zgodzi? Artykuł przedstawia alternatywne rozwiązanie. Zaproponowane zostaną konkretne modele czujek … Czytaj więcej »

PERFECTA 64 M – możliwości rozbudowy o system bezprzewodowy

Ocena:

Od 6 marca 2023 roku dostępna jest centrala PERFECTA 64 M. To produkt, który domyślnie nie jest wyposażony w żaden system bezprzewodowy, ale daje możliwość rozbudowy o takie rozwiązanie. To instalator decyduje, jaką drogę radiową wybierze, a ma do wyboru następujące warianty: moduł PERFECTA-RF (433 MHz), moduł INT-RX-S (433 MHz, ale obsługujący tylko piloty), moduł … Czytaj więcej »

Jak dodać kamerę BCS Line/Dahua do Fibaro Home Center?

Ocena:

Podgląd obrazu z kamer IP z poziomu centrali Home Center czy też aplikacji mobilnej Yubii dotychczas realizowany był tylko poprzez zdjęcia JPG lub strumień MJPEG. Obecnie możliwe jest również wyświetlanie obrazu dzięki kompresji H.264/H.265. Ten artykuł zaprezentuje, jak skonfigurować kamerę IP marki BCS Line lub Dahua, aby możliwe było wyświetlanie płynnego podglądu w aplikacji mobilnej … Czytaj więcej »

Hasła w centralach Integra – musisz to wiedzieć jeśli instalujesz w obiektach wymagających zgodności z normą PN-EN 50131-1

Ocena:

Jeśli instalujesz system na obiekcie, gdzie wymagana jest zgodność z normą PN-EN 50131-1, musisz pamiętać o kilku sprawach związanych z przydzielaniem haseł w systemie Integra. Zapoznaj się z artykułem aby nie popełnić błędu, który mógłby Cię sporo kosztować. Każdy użytkownik systemu powinien mieć własny kod (hasło). Takie hasło może mieć różne uprawnienia – na przykład … Czytaj więcej »

#1 Pilot ABAX2 – Jak sterować czuwaniem

Ocena:

Pilot APT-200 to obecnie jedyny pilot bezprzewodowy współpracujący z systemem ABAX oraz ABAX 2. Za jego pomocą można sterować zarówno systemem alarmowym, jak i innymi urządzeniami kompatybilnymi z kontrolerem bezprzewodowym ABAX. Ten artykuł skupi się na sterowaniu systemem alarmowym Integra, które pozwoli wykorzystać w pełni jego potencjał i tym samym zachować jak największe bezpieczeństwo. Dlaczego … Czytaj więcej »

ASW-200, czyli wtyczka ABAX 2 z pomiarem mocy – jak skonfigurować?

Ocena:

Wtyczka, spotykana wcześniej pod nazwą ASW-100, dzisiaj, w odświeżonej wersji, występuje jako ASW-200. Urządzenie to pracuje w ramach systemu ABAX 2 i potrafi mierzyć moc. Jeżeli mowa o ABAX 2, to oznacza to, że wtyczkę trzeba zalogować do kontrolera – ACU-220 lub ACU-280. Urządzenie może działać też z systemem ABAX (1), ale wtedy funkcja pomiaru … Czytaj więcej »

ART-200 SATEL – Jak skonfigurować głowicę ABAX2 w centrali Integra?

Ocena:

Głowica termostatyczna ART-200 w połączeniu z systemem Integra służy do sterowania pracą grzejnika w sposób zautomatyzowany. Przykładowo codziennie ustawia pożądaną temperaturę w konkretnych godzinach i jeżeli zajdzie taka potrzeba, istnieje możliwość zdalnej zmiany temperatury – np. przez aplikację Integra Control. W tym artykule dowiesz się, jak przeprowadzić konfigurację głowicy w systemie Integra. Głowica dostępna jest w ofercie od 15 grudnia 2022.

Timery stref w centrali Integra

Ocena:

W centrali Integra możliwe jest samodzielne ustawienie godziny włączenia i wyłączenia czuwania. Taka funkcjonalność dostępna jest dla użytkownika systemu, a więc nie trzeba dysponować do tego hasłem instalatora. Timery Stref – do czego służą? Już sama nazwa pozwala się domyślić odpowiedzi na to pytanie – system może samodzielnie uruchomić dozór w strefie o konkretnej godzinie, … Czytaj więcej »

Jak skonfigurować pocztę GMAIL do wysyłania wiadomość EMAIL w ETHM?

Jak skonfigurować pocztę GMAIL do wysyłania wiadomość EMAIL w ETHM?
Ocena:

To proste, chociaż nie oczywiste. Przy standardowych ustawieniach poczta Gmail nie będzie wysyłać e-maila, jest to związane z polityką bezpieczeństwa Google – login i hasło do konta nie mogą już być używane w zewnętrznych systemach czy urządzeniach firm trzecich. Istnieje jednak sposób, aby dalej korzystać z poczty Gmail w urządzeniach typu ETHM-1 Plus, INT-GSM i … Czytaj więcej »

ADR-20R Polon-Alfa – jak podłączyć czujkę dymu do centrali alarmowej?

ADR-20R Polon-Alfa - jak podłączyć czujkę dymu do centrali alarmowej?
Ocena:

Popularne czujki alarmowe posiadają zaciski NC-NC oraz TMP-TMP. Te zaciski mogą też mieć inne nazwy, ale zazwyczaj dzięki doświadczeniu i intuicji instalatorzy potrafią poprawnie podłączyć większość czujek nawet bez dokumentacji. Czujka dymu ADR-20 R to urządzenie z odmiennymi rozwiązaniami, wymagającymi innego podejścia. Analogia do innych czujek dymu Tak samo jak w OSD-23 AR, TSD-1, w … Czytaj więcej »

#2 Jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision: Dodatkowe monitory oraz stacje bramowe

Ocena:

Druga część artykułu dotyczącego konfiguracji systemu wideodomofonowego Hikvision dotyczyć będzie rozbudowy systemu o kolejne monitory oraz stacje bramowe. Na początku warto przypomnieć, że mowa jest o systemie jednorodzinnym, czyli takim w którym każdy panel bramowy posiada jeden przycisk wywołania. Naciśnięcie przycisku na dowolnej stacji bramowej skutkuje dzwonieniem na wszystkich monitorach. Jak dodać kolejny monitor do … Czytaj więcej »

#1 Jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision: Podstawowa konfiguracja

Jak skonfigurować jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision?
Ocena:

Podstawową konfigurację systemu wideodomofonowego marki Hikvision można wykonać bezpośrednio z poziomu monitora. Producent przygotował do tego celu specjalny kreator, który podczas pierwszego uruchomienia monitora przeprowadzi użytkownika przez wszystkie niezbędne kroki. Niestety nie każdą opcję można wykonać z poziomu samego monitora. Bardziej zaawansowana konfiguracja możliwa jest tylko poprzez aplikację iVMS-4200. Ten poradnik pokaże, jak wykonać całą … Czytaj więcej »

Jak zrobić powiadomienie SMS o braku zasilania AC, ale bez zwłoki czasowej?

Jak zrobić powiadomienie SMS o braku zasilania AC, ale bez zwłoki czasowej
Ocena:

Po konfiguracji powiadomienia SMS o braku zasilania potencjalna wiadomość o tym braku przychodzi z przynajmniej minutowym opóźnieniem. Czyli zasilania AC musi brakować przynajmniej przez 1 minutę, aby system wysłał powiadomienie SMS (np. przez INT-GSM). Jest to domyślne opóźnienie, którego nie da się skrócić do „zera”. Czasami jednak klient chce, aby takie powiadomienie przyszło nawet wtedy, … Czytaj więcej »

ETHM-1 Plus – jak kontrolować łącze internetowe?

Ocena:

Decydując się na moduł ETHM-1 Plus w instalacji alarmowej, zyskujemy ciekawe możliwości. Ale te możliwości dostępne są tylko wtedy, kiedy moduł jest podłączony do stabilnej sieci LAN z dostępem do internetu. Dobrze by było, aby moduł przeprowadzał diagnostykę łącza internetowego i w razie problemów – wyrzucał awarię. To niby oczywiste, ale wciąż w tej materii … Czytaj więcej »

Jak zdalnie programować moduł GPRS-A?

Ocena:

Kolejna pozycja z cyklu „Szybkie poradniki”. Tym razem krok po kroku zajmiemy się przygotowaniem modułu GPRS-A do zdalnego programowania. Następnie pokażemy, w jaki sposób można zdalnie nawiązać połączenie z modułem. Na początek musimy podłączyć się do modułu w sposób konwencjonalny – przy pomocy konwertera USB-RS. Warto wiedzieć Konfiguracja dla modułu GSM-X wygląda analogicznie. Dotyczy to … Czytaj więcej »