Porady

Jak skonfigurować wyjścia centrali do nadajnika agencji ochrony?

Ocena:

Znaczna część systemów alarmowych podłączana jest do nadajników agencji ochrony poprzez wyjścia centrali, które instalator konfiguruje (zgodnie z wytycznymi agencji), aby następnie agencja do tych wyjść podłączyła swój moduł (GSM/radiowy itp.). Jak prawidłowo konfigurować te wyjścia? O tym w dalszej części artykułu. Warto wiedzieć Istnieją inne (bardziej efektywne) metody połączenia central alarmowych ze stacjami monitorującymi … Czytaj więcej »

Jak tworzyć makropolecenia dla centrali Perfecta 64 M w manipulatorze INT-KSG2R?

Ocena:

Centrala Perfecta 64 M oprócz klasycznych manipulatorów PRF-LCD oraz PRF-LCD-WRL obsługuje również manipulatory serii INT-TSG2 (4.3″), INT-TSH2 (7″) oraz INT-KSG2R. To właśnie dla ostatniego zostanie przedstawiona konfiguracja makropoleceń mogących sterować wyjściami – zaczynając od konfiguracji wyjścia do sterowania bramą, poprzez utworzenie makropolecenia, aż do ustawienia wyświetlania wskaźnika otwarcia bramy na wygaszaczu manipulatora. Wstępne założenia Do … Czytaj więcej »

Asystent głosowy Google i Integra Control – jak sterować głosowo?

Ocena:

Sterowanie głosowe systemem alarmowym oraz automatyką budynkową to obecnie standard. Dostępne jest ono również w centralach Satel z rodziny Integra. Ten artykuł pokaże, jak krok po kroku wykonać taką integrację oraz jakie są warunki jej działania. Jak to działa? Żeby sterować głosowo, potrzeba przede wszystkim centrali alarmowej Integra, do której użytkownik ma dostęp poprzez aplikację … Czytaj więcej »

Czy stosowanie normy PN-EN 50131 jest dobrowolne?

Ocena:

Chociaż w tytule tekstu jest pytanie zamknięte, potrzebuje ono obszerniejszej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”. Jest tutaj kilka aspektów wymagających wyjaśnienia. W artykule pod pojęciem „normy” należy rozumieć zbiór norm PN-EN 50131, które dotyczą systemów alarmowych. System dobrowolny W Polsce już od 1994 roku obowiązuje system normalizacji dobrowolnej, a nie system obligatoryjny. W poprzednim systemie … Czytaj więcej »

Po co wejścia oraz wyjścia alarmowe w rejestratorze?

Ocena:

Niektóre modele rejestratorów posiadają wejścia oraz wyjścia alarmowe, które można wykorzystać do integracji monitoringu z innymi systemami, na przykład z systemem alarmowym czy nawet z czujkami podłączonymi bezpośrednio do rejestratora. Taka metoda integracji pozwala zwiększyć funkcjonalność całego systemu oraz jego niezawodność. W tym artykule zostaną przedstawione różne integracje z wykorzystaniem właśnie wejść/wyjść alarmowych rejestratora, a także … Czytaj więcej »

Przewodnik po podzespołach elektronicznych [Zestaw Młodego Montersa]

Ocena:

Trochę o podzespołach Poznaj  działanie poszczególnych elementów elektronicznych, które zostały zastosowane w naszym KiT-cie. Artykuł jest uzupełnieniem  FILMU, w którym pokazujemy cały proces montażu/lutowania zestawu do samodzielnego montażu z logiem Montersi. Rezystor Zwany również opornikiem. To podstawowy i chyba najczęściej spotykany element elektroniczny, który widzimy w naszych urządzeniach (po ich otwarciu). Cechą rezystorów jest ich … Czytaj więcej »

Jak obliczyć wymaganą pojemność akumulatora do alarmu?

Ocena:

Artykuł omawia, jak dobrać akumulator do systemu alarmowego, uwzględniając wytyczne z norm PN-EN 50131-1 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50131-6 (zasilanie). Wymagania systemowe Norma PN-EN 50131-1 dzieli systemy alarmowe na 4 stopnie (z ang. grade) – od 1 do 4. W sytuacji braku zasilania podstawowego (zwykle z transformatora), system powinien działać na zasilaniu rezerwowym (zazwyczaj zapewnianym … Czytaj więcej »

Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?

Ocena:

Uwaga! Treść artykułu nie ma charakteru porady prawnej. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną oraz do przestudiowania oficjalnie dostępnych dokumentacji. Dużo zależy od tego, czy system alarmowy jest montowany w prywatnym domu jednorodzinnym, czy na przykład w obiekcie należącym do Narodowego Banku Polskiego. Dla pełnego zrozumienia zasad w branży instalatorskiej … Czytaj więcej »

Jakie są rodzaje oświetlaczy w monitoringu wizyjnym?

Ocena:

W systemach monitoringu wizyjnego kamery zazwyczaj są wyposażone w jeden rodzaj oświetlacza. Najczęściej spotykanym jest oświetlacz podczerwieni, nazywany również IR, jednak coraz częściej producenci wykorzystują oświetlacze LED emitujące ciepłe białe światło. Zarówno oświetlacze podczerwieni, jak i LED mają swoje wady i zalety, które zależą od zastosowania oraz potrzeb użytkownika systemu. Ten artykuł omawia, jak działają … Czytaj więcej »

PERFECTA i typy reakcji wejść alarmowych – przykłady zastosowań

Ocena:

Artykuł dokładnie wyjaśnia działanie poszczególnych typów reakcji wejść alarmowych, jakie można spotkać w centralach Satel serii Perfecta. Dowiesz się z niego także w jakich przypadkach stosować jakie typy wejść. Typ reakcji Typ reakcji – 0. Wej/Wyj W czasie na wyjście (wychodząc z budynku) można naruszać to wejście. W czasie na wejście (wracając do budynku) można … Czytaj więcej »

#3 Konfiguracja rejestratora PIXIR Ai – detekcja ruchu oraz funkcje inteligentne

Ocena:

PIXIR Ai – konfiguracja rejestratora To już trzecia, ostatnia część serii porad dotyczących urządzeń PIXIR Ai. Tematem będą wszelkie zdarzenia obsługiwane przez urządzenia – to znaczy tradycyjna detekcja ruchu oraz zdarzenia inteligentne. Artykuł pokaże, jak w prosty sposób wykonać konfigurację tak, aby przeglądanie nagranego materiału wideo było przyjemne, a przede wszystkim – efektywne. Nie zabraknie … Czytaj więcej »

#2 Konfiguracja rejestratora PIXIR Ai – zdalny dostęp do urządzeń

Konfiguracja rejestratora PIXIR
Ocena:

 PIXIR Ai – zdalny dostęp do urządzeń Druga część porady dotyczącej nowej serii urządzeń PIXIR. Tym razem tematem będzie przygotowanie rejestratora do realizacji dostępu zdalnego zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach z systemem Windows. Dodatkowo omówiona zostanie procedura udostępniania urządzeń dla innych użytkowników. Czego potrzeba do realizacji podglądu zdalnego? Aby móc zdalnie oglądać … Czytaj więcej »

#1 Konfiguracja rejestratora PIXIR Ai – adresacja urządzeń, dodawanie kamer IP

Ocena:

Nowa seria urządzeń PIXIR to zarówno kamery, jak i rejestratory sieciowe, które razem tworzą kompletny system monitoringu wizyjnego. Cechą charakterystyczną tej serii urządzeń jest wsparcie funkcji inteligentnych oraz możliwość zdalnego zarządzania systemem z poziomu aplikacji mobilnej. Niniejsza seria poradników pokaże, jak w prosty sposób skonfigurować system oparty na urządzeniach PIXIR i wykorzystać w pełni jego … Czytaj więcej »

Integra – prosty sposób sterowania oświetleniem, ręcznie i przez czujnik zmierzchu

Ocena:

Założenie: oświetlenie ma włączać się zawsze w momencie, kiedy robi się ciemno, i wyłączać, kiedy jest jasno. Dodatkowo dostępna powinna być opcja sterowania tym oświetleniem na żądanie (on/off, aktywowana przez przycisk czy też z manipulatora, aplikacji itp.). Takie działanie można ustawić bez tworzenia funkcji logicznych. Wymagania sprzętowe Na potrzeby artykułu użyta została centrala alarmowa Integra … Czytaj więcej »

PRF-LCD-A2 – manipulator ABAX 2 z czytnikiem kart do centrali Perfecta?

Ocena:

Instalatorzy, którzy mieli okazję montować systemy alarmowe w oparciu o centralę Perfecta, prawdopodobnie wiedzą, że nie współpracuje ona z systemem ABAX 2 (po magistrali). Sytuacja jednak zmienia się w przypadku centrali PERFECTA 64 M. To rozwiązanie pojawiło się w marcu 2023 roku – centrala potrafi już komunikować się po magistrali z kontrolerami ABAX 2: ACU-220 … Czytaj więcej »

Jak skonfigurować czytnik kart w manipulatorach do central Integra?

Ocena:

Manipulatory przewodowe do central Integra o symbolu z dopiskiem „R” (Reader) mają wbudowany czytnik kart i breloków. Pracuje on na częstotliwości 125 kHz i obsługuje transpondery pasywne Unique. Przykładowy manipulator to INT-KLCDR-BL. Czytnik wbudowany jest także w bezprzewodowy manipulator serii INT-KWRL2. Jak włączyć obsługę czytnika? W manipulatorach przewodowych jest on domyślnie włączony. W manipulatorze bezprzewodowym … Czytaj więcej »

Którą centralę FIBARO wybrać? Home Center 3, Home Center 3 Lite, czy Yubii Home?

Ocena:

W dzisiejszych czasach automatyzacja i sterowanie inteligentnymi urządzeniami stały się powszechne w naszych domach. Każdy nowy użytkownik systemu SmartHome stoi przed wyborem centrali sterującej, która odpowiedzialna będzie za sterowanie wszystkimi urządzeniami smart. W przypadku marki FIBARO do dyspozycji są trzy centrale, a każda charakteryzuje się innymi funkcjami oraz parametrami. W tym artykule te urządzenia zostaną … Czytaj więcej »

QuickApp: Jak poprawnie wyświetlać stan okna pobierany z systemu Integra?

Ocena:

Czujki otwarcia okna najczęściej związane są z kwestiami bezpieczeństwa – dlatego podłącza się je do centrali alarmowej. W przypadku, gdy system alarmowy Integra jest integrowany z Fibaro Home Center, stan wszystkich okien pobierany jest do systemu Fibaro. Niestety dane nie są poprawnie interpretowane przez centralę Home Center i przez to nie można w pełni wykorzystać … Czytaj więcej »

Oznaczanie i blokada nagrań w rejestratorach BCS Line

Ocena:

Często zdarza się, że nagrania z kamer monitoringu stanowią materiał dowodowy lub są po prostu pomocne w rozwiązaniu jakieś sprawy. Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się archiwizację, czyli zgrywa je na zewnętrzny nośnik danych czy też bezpośrednio na dysk komputera. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość, szczególnie gdy nagrane zdarzenie niebawem zostanie nadpisane, a użytkownik … Czytaj więcej »