Porady

„Był sabotaż, wezwij serwis” – komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel

"Był sabotaż, wezwij serwis" - komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel
Ocena:

Komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis” to sytuacja, z którą prawdopodobnie każdy instalator produktów Satel spotkał się przynajmniej raz w życiu (lub się spotka). W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego taki komunikat powstaje, jak prawidłowo należy zareagować i jak usunąć ten komunikat. Dlaczego taki komunikat się wyświetla i czy sam zgaśnie? Dany komunikat się wyświetla, … Czytaj więcej »

Przewód 6-żyłowy do czujek to jednak za mało. Do czego służą inne złącza w czujce?

Ocena:

Instalatorzy dobrze znają konfigurację 2EOL/NC. W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie przewodu 6-żyłowego jest wystarczające, a w przewodzie zostaje nawet kilka wolnych żył – „podwójny EOL” potrzebuje 4 żył (łącznie z zasilaniem), ale nawet 3 żyły są w stanie spełnić swoje zadanie. Jednakże coraz nowsze modele czujek mają coraz więcej funkcji, a przez to coraz więcej … Czytaj więcej »

Strefy zależne w centralach Integra

Ocena:

Za standardową wersję strefy w centralach Integra można uznać strefę „Załączaną hasłem”, to znaczy uzbrajaną i rozbrajaną przy użyciu hasła. Jednak w tym systemie dostępne jest także kilka innych typów stref, w tym strefy zależne, których nie da się bezpośrednio aktywować hasłem. Nowe rozwiązania W systemach typu CA-10, Versa lub Perfecta czujka może należeć do … Czytaj więcej »

Flashowanie Integry do języka angielskiego – blokada czy nie?

Ocena:

Kwestia zmiany wersji językowej centrali Integra budzi wiele emocji na różnych portalach społecznościowych. Jak to ostatecznie wygląda? Czy po aktualizacji oprogramowania dojdzie do blokady centrali, czy jednak nie? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu. Podstawy To centrala jest odpowiedzialna za to, w jakim języku będą występować komunikaty w manipulatorze. Dlatego przy zmianie wersji językowej … Czytaj więcej »

Linia wejścia/wyjścia finalna – do czego służy ten typ reakcji?

Ocena:

Prawdopodobnie wszyscy instalatorzy (alarmów) znają typ reakcji wejścia/wyjścia w centralach alarmowych. Działanie takiej linii jest stosunkowo proste, ponieważ sprowadza się do udzielenia czasu na wejście przy wchodzeniu do chronionej strefy oraz udzielenia czasu na wyjście podczas opuszczania strefy, która właśnie ma się aktywować. Zazwyczaj odpowiada za to czujka w wiatrołapie. Sprawa już nie jest tak … Czytaj więcej »

Blokada dostępu serwisu (nie „kołki” RESET) – konkretne zasady funkcjonowania w centralach Integra

Ocena:

W Internecie często pojawiają się wpisy na temat blokady dostępu serwisu dla central Integra. Zdarza się, że w publikowanych tekstach pojawiają się niejasności, dlatego celem tego artykułu jest klarowne omówienie całego zagadnienia. Nie chodzi o kołki RESET Ten artykuł nie porusza tematu kołków RESET, dostępnych w każdej centrali Integra. To zupełnie inna kwestia, która została … Czytaj więcej »

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?
Ocena:

Popularne niegdyś czujki Siemens IR120C zostały zastąpione nową linią produktów, wytwarzanych przez amerykańską firmę Vanderbilt Industries. Jednym z powszechniej stosowanych w naszych systemach SSWiN urządzeń jest czujka o symbolu PDM-I12. Typowa dla niej konstrukcja – obejmująca obudowę, piroelement, części elektroniczne i styk antysabotażowy – nie zawiera zacisków oznaczonych jako NC oraz TMP. Mimo to czujka … Czytaj więcej »

Otwarcie bramy na stałe z centrali Integra

Ocena:

Wygenerowanie impulsu do bramy czy szlabanu nie jest trudnym zadaniem. W przypadku centrali Integra najczęściej należy skorzystać z wyjścia typu „24. Przełącznik MONO”, ustawiając czas jego działania na jedną sekundę. Takim wyjściem można sterować z poziomu manipulatora, wejścia centrali, pilota czy z aplikacji mobilnej. Jeżeli w napędzie bramy (lub szlabanu) włączona została funkcja automatycznego zamykania, … Czytaj więcej »

Kamery AI jako część systemu SSWiN

Ocena:

System alarmowy, czyli system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), to zbiór urządzeń, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na danym obiekcie. Podstawowymi elementami takiego systemu są czujki ruchu, coraz częściej montowane również na zewnątrz – dokładnie tam, gdzie zwykle instaluje się system monitoringu wizyjnego. Czy zatem kamery mogą zastąpić zwykłe czujki ruchu? Czy może jednak są … Czytaj więcej »

Jaki moduł GSM firmy Satel wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2021]

Ocena:

Artykuł dedykowany wszystkim, którzy stoją przed wyborem modułu GSM/GPRS do swojego systemu alarmowego Satel. Na początek ustalmy co mamy do dyspozycji. Modele urządzeń INT-GSM: współpraca tylko z Integrą oraz Integrą Plus proste w konfiguracji i szczegółowe powiadomienie SMS (zawiera nazwę czujki, strefy, użytkownika itp.); może dzwonić (CLIP), ale nie przekaże żadnego komunikatu głosowego (tj. brak … Czytaj więcej »

ADD-200 – Jak wykorzystać czujkę zmierzchową systemu ABAX2?

Ocena:

Czujka ADD-200 to czujka zmierzchu, ale też czujka temperatury. Może być z powodzeniem montowana na zewnątrz pomieszczeń. W ramach tego artykułu zajmiemy się czujką zmierzchową, którą wykorzystamy do sterowania światła w pomieszczeniu. Na końcu przykład prostej funkcji logicznej, która wykorzysta czujkę zmierzchową do sterowania światłem. Kilka faktów na początek Czujka zmierzchu przekazuje tylko dwa stany: … Czytaj więcej »

Strefa skarbcowa w Integrze – jak skonfigurować?

Artykuł: Elektroniczne zabezpieczenie sejfu
Ocena:

Scenariusz prawie jak z filmu hollywood. Bankier otwierający skarbiec mieszczący się w banku, ale w ścisłym rygorze czasowym. Każda sekunda ma tutaj znaczenie. Nie można przecież zostawić skarbca bez ochrony, nawet na 5 sekund. Jeżeli ciekawi Cię taka precyzja, powinieneś zainteresować się strefą „Skarbcową” w centralach serii Integra. Wybór typu strefy Klasyczny typ strefy to … Czytaj więcej »

Jak podłączyć elektrozawór do wody?

Ocena:

Istnieją różne elektrozawory z różnymi sposobami sterowania. W tym artykule zajmiemy się wariantem 3 przewodowym, który dostępny jest w naszej ofercie. Elektrozawór wygląda następująco: Przedstawiony model posiada znacznik, który informuje swoim położeniem o aktualnym stanie zaworu (otwarty/zamknięty). Dodatkowo posiada pokrętło, które umożliwia ręczne sterowanie (np. na wypadek, gdyby elektronika sterująca zawiodła). Nas interesują jednak 3 … Czytaj więcej »

Dwa hasła do wyłączenia czuwania? Konfiguracja stref w Integrze.

Ocena:

Instalatorzy alarmów Satel z pewnym doświadczeniem na pewno zauważyli, że w strefach centrali Integra dostępna jest opcja „Zał. dwa hasła” i „Wył. dwa hasła”. Te opcje praktycznie nigdy nie są używane w zwykłych instalacjach, ale producent dał nam taką możliwość. W tym artykule dokładnie pokażę, jak należy system skonfigurować, jak zweryfikować uprawnienia użytkowników i w … Czytaj więcej »

Jak sygnalizować długo otwarte drzwi? Konfiguracja dla centrali Integra.

Ocena:

Artykuł dotyczy drzwi garażowych, ale opisywaną funkcję można bez problemu przenieść na grunt bramy wjazdowej (przesuwnej lub skrzydłowej). Zasadnicze zadanie w tym artykule to zbudowanie mechanizmu, który poinformuje użytkownika o tym, że jego brama garażowa jest zbyt długo otwarta (np. powyżej 60 minut). Założenia do projektu Aby mówić o sygnalizacji w przypadku długo otwartych drzwi… … Czytaj więcej »

Sterowanie oświetleniem w czujkach SLIM Luna

Ocena:

Wraz z pojawieniem się serii czujek Slim Line, zmieniliśmy podejście dotyczące sposobu sterowania oświetleniem na inne, niż to miało miejsce w czujkach Aqua Luna. W czujkach właśnie Aqua Luna sprawa była jednoznaczna: Chcesz włączyć światło? Podaj napięcie 12V na zaciski + /  –  w czujce. W czujkach serii Slim Line (konkretnie tych, które mają dopisek … Czytaj więcej »

Sygnalizacja potwierdzenia włączenia czuwania w centralach Satel

Sygnalizacja włączenia czuwania w centralach Satel
Ocena:

To funkcja często pożądana przez klienta końcowego. Szczególnie wtedy, kiedy czuwaniem w systemie alarmowym steruje pilot. Wtedy, wychodząc z domu przysłowiowy Kowalski słyszy krótki dźwięk w sygnalizatorze, który informuje go „ja system alarmowy  – czuwam”. Jest to analogiczne do tego, co mamy w samochodach (ponad dekadę temu było to dość popularne, ale z czasem te … Czytaj więcej »

Jak przenieść stan wejścia na wyjście w centralach Integra?

Ocena:

Tytułowe pytanie dotyczy stosunku „1 do 1”.  Oznacza to, że chcemy, aby wyjście odzwierciedlało stan wejścia. I nie chodzi o włączenie sygnalizatora akustycznego w momencie, kiedy czujka zobaczy ruch. To akurat jest normalne zachowanie w sytuacji, kiedy strefa jest uzbrojona. Artykuł pokaże, jak przenieść stan wejścia na wyjście w każdym momencie, bez względu na to, … Czytaj więcej »

Brak hasła administratora i zablokowany dostęp serwisu. Jak z tego wybrnąć?

Brak hasła administratora i zablokowany dostęp do serwisu
Ocena:

To historia o tym, kiedy administrator zablokował dostęp serwisu i następnie… zapomniał swojego hasła. Niestety takie sytuacje często mają miejsce i instalatorzy przywracają wszystkie hasła do fabryki, co jest błędem. Można to rozwiązać znacznie lepiej i o tym jest ten artykuł. Założenia Mamy do czynienia z centralą serii Integra, znamy hasło serwisowe, ale nie znamy … Czytaj więcej »

Moduł przekaźnikowy AWZ510 – jak to jest zrobione?

Dlaczego stosować przekaźniki?
Ocena:

Wracamy do tematu przekaźników a dokładniej – modułów przekaźnikowych. Dzisiaj na warsztat zabieramy popularny model – AWZ510. Zajmiemy się jego charakterystyką oraz ustalimy, w jakiej sytuacji należy użyć taki moduł przekaźnikowy. Kiedy stosować moduł przekaźnikowy? Na przykład w sytuacji, w której chcemy sterować bramą wjazdową/garażową lub np. oświetleniem przed garażem. Cechą wspólną obu przykładów jest … Czytaj więcej »