Porady

Centrale PERFECTA SATEL – wprowadzenie

Artykuł o centralach SATEL Perfecta
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Centrale PERFECTA występują w 4 wariantach. Są to odpowiednio: PERFECTA 16, PERFECTA 16-WRL, PERFECTA 32 oraz PERFECTA 32-WRL. Centrale posiadają po 8 wejść na płycie i po 4 wyjścia. Za pomocą ekspanderów wejść (INT-E), można rozbudować każdą z central do takiej ilość wejść, jak w symbolu urządzenia. Np. centralę PERFECTA 32 można rozbudować do max. 32 wejść.

Oprócz rozszerzenia ilości wejść, możliwe jest również rozszerzenie ilości wyjść do 12. Dotyczy to każdej centrali Perfecta. W związku z tym, można zastosować jeden ekspander wyjść INT-O lub INT-ORS. Ale to nie wszystko…

Jaka jest różnica między wersjami z „WRL” a bez „WRL”?

W centralach Perfecta, dopisek „WRL” oznacza wbudowany moduł komunikacji radiowej z urządzeniami bezprzewodowymi. Komunikacja odbywa się w paśmie o częstotliwości 433MHz. Jako urządzenia współpracujące wykorzystano tutaj znane czujki od systemu MICRA (np. MPD-300, MMD-300, itp.). Do central w wersji WRL można zastosować pilot MPT-350, który wyglądem jest zbliżony do MPT-300 (od Micry), jednak tutaj występuje w białym kolorze i współpracuje tylko z centralami PERFECTA xx-WRL.

perfecta-wrl-i-bez-wrl
po lewej: WRL, po prawej: centrala bez WRL

Centrale PERFECTA z serii „WRL” współpracują z nowym, dwukierunkowym manipulatorem bezprzewodowym PRF-LCD-WRL oraz dodatkowo obsługują do 4 sygnalizatorów MSP-300. I kolejna ciekawa niespodzianka, ale o tym zaraz.

System całkowicie bezprzewodowy

W związku z tym, że dostępne są wszystkie najważniejsze komponenty systemu alarmowego w pełni bezprzewodowe, oznacza to, że na centralach PERFECTA 16-WRL oraz PERFECTA 32-WRL można zbudować w 100% system bezprzewodowy. Bardzo ważne jest to, że jeżeli klient planuje wyposażyć swój system w elementy bezprzewodowe – teraz albo w przyszłości, to już na etapie zakupu centrali powinien zdecydować się na wersję „WRL.  To ważne, ponieważ kupując PERFECTĘ bez „WRL”, nie będzie można jej rozbudować o m.in. manipulatory bezprzewodowe. Perfecta nie obsługuje również systemu ABAX.

zestaw-z-wrl
przykładowy zestaw bezprzewodowy SATEL

Ciekawa jest informacja, że bezprzewodowe sygnalizatory MSP-300 nie zajmują wyjść z puli 1-12 (VERSA zajmowała wyjścia z puli 1-12). W wersjach „WRL”, sygnalizatory mogą być dodawane tylko dla specjalnie wydzielonych pozycji wyjściowych o numerach od 13-16. Oznacza to, że można podłączyć do 4 całkowicie bezprzewodowych sygnalizatorów. Wyjścia od 1-12 zostają nieruszone, dzięki temu można podłączyć sporo urządzeń, np. sterowanie bramą, lampami itp.

Słówko wyjaśnienia jeżeli chodzi o wejścia. Wspomniane zostało na początku, że PERFECTA obsługuje tyle wejść, jaką ma wartość liczbową w nazwie modelu centrali. Te wejścia mogą być dowolnie „wymieszane”. Na przykład centrala PERFECTA 32 WRL obsługuje max. 32 wejścia, z czego wszystkie 32 mogą być przewodowe lub wszystkie 32 mogą być bezprzewodowe. Można też zrobić np. 8 przewodowych a pozostałe 24 wejścia bezprzewodowe itd.

… lub system hybrydowy

Nikt nie musi podłączać elementów bezprzewodowych. Każda centrala ma 8 wejść przewodowych, więc można system wykonać w klasyczny – przewodowy sposób. Można też dowolnie mieszać, tzn. część czujek przewodowych a część bezprzewodowych. Tak samo z manipulatorami. Maksymalnie centrala obsługuje do 4 sztuk. Do wersji bez „WRL” można podłączyć tylko przewodowe manipulatory, a do wersji z „WRL” można łączyć dowolne, przewodowe i bezprzewodowe wersje. Dopuszczalne jest użycie tylko manipulatorów bezprzewodowych.

Moduł GSM/GPRS

Takiego modułu jeszcze w Satelu nie było – i nie chodzi o nowy typ modułu przemysłowego (QUECTEL). Chodzi o funkcjonalność. Nowy moduł GSM/GPRS umożliwia: powiadamianie szczegółowe o źródle alarmu, sterowanie za pomocą SMS, zdalne programowanie centrali poprzez serwer SATEL, zdalne zarządzanie centralą przy użyciu aplikacji mobilnej PERFECTA Control, powiadomienie głosowe, wbudowany komunikator audio (16 syntezowanych komunikatów), zdalny nasłuch obiektu w momencie alarmu.

perfecta-komunikacja

Niezły kombajn. Ale po kolei. Uproszczona konfiguracja powiadomienia SMS, gdzie instalator zaznacza rodzaje zdarzeń i przypisuje je do zdefiniowanych wcześniej numerów telefonów. Nie ma potrzeby ręcznie wpisywać treści „SMS”, ponieważ centrala będzie wysyłała gotowe – konkretne treści na wzór tych z pamięci zdarzeń. Konfiguracja jest więc ekspresowa. W towarzystwie SMS, centrala może również zadzwonić i przekazać komunikat głosowy. Nie trzeba nic dodatkowego podłączać, tzn. nie ma potrzeby podłączania syntezera mowy SM-2 lub INT-VG, ponieważ PERFECTA już posiada własny syntezer. Wystarczy wpisać dowolny tekst, np. „Alarm drzwi wejściowe”, a centrala dzwoniąc, odczyta komunikat.

To dalej nie wszystko. Instalator może tak skonfigurować centralę, że będzie można wysyłać gotowe SMS’y do centrali, które wykonają konkretne zadanie, np. załączą/wyłączą czuwanie, uruchomią wyjście lub sprawdzą stan stref. To praktyczne i ciekawe możliwości, ale to co wydaje się najciekawsze, to możliwość komunikacji przez serwer Satel już za pomocą właśnie modułu GPRS. Tego jeszcze nie było. Do tej pory, w centralach INTEGRA oraz VERSA musiał być dostępny moduł ETHM-1/ETHM-1 Plus, aby możliwe było zdalne zarządzanie centralą przez DloadX oraz przez aplikacje mobilne (odpowiednio INTEGRA Control oraz VERSA Control). Tutaj sprawa się znacznie uprościła. Modułów ETHM-1/ETHM-1 Plus nie można podłączyć do centrali PERFECTA, ale też nie ma już takiej potrzeby.
aplikacja-mobilna-perfect-2Cała komunikacja potrzebna do uruchomienia połączenia pomiędzy centralą alarmową a smartfonem realizowana jest tylko przy użyciu GPRS.

To bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza ona, że każda centrala PERFECTA (bo wszystkie 4 modele mają wbudowany moduł GSM/GPRS) umożliwia na „dzień dobry” współpracę z aplikacją mobilną PERFECTA Control. No prawie na „dzień dobry”, bo wcześniej należy zainstalować kartę SIM w jednym z dwóch gniazd.

Jeden moduł GSM, dwa gniazda na kartę SIM

Rozwiązanie podobne do centrali VERSA Plus oraz do modułu GSM-5. W danym momencie działa tylko jedna karta SIM. Jeżeli będzie problem z danym operatorem/kartą SIM, moduł niezależnie przełączy się na obsługę drugiej karty SIM. Ta druga karta – rzecz jasna, powinna być od innego operatora. Centrala obsługuje karty w wielkości nano-SIM, czyli te najmniejsze, wyłamywane ze standardowego gabarytu karty SIM.

perfecta-jeden-modul-gsm-dwa-gniazda-na-karte-sim-2

O ile w przypadku powiadamiania, centrala domyślnie korzysta z karty SIM nr1, a w razie problemów przełącza się na SIM nr2, to w przypadku monitorowania do stacji monitorującej (agencje ochrony), instalator definiuje odpowiednie priorytety (kolejność użycia kart SIM).

Akustyczna weryfikacja alarmu

Jak łatwo zauważyć, centrale PERFECTA posiadają gniazdo jack 3,5mm do podłączenia… mikrofonu. Podobnie jak w modułach MICRA, można podłączyć dedykowany mikrofon MIC-1 produkcji SATEL (lub własny, elektretowy). W przypadku alarmu, użytkownik ma możliwość podsłuchania tego, co się dzieje na obiekcie.

akustyczna-weryfikacja-alarmu-perfecta

Nowa aplikacja do konfiguracji – PERFECTA Soft

Całkowicie nowa aplikacja do konfiguracji. Nowoczesny, przyjazny wygląd i czytelny układ okien. To, czego niektórym mogło brakować. Ten program jest napisany tak, aby w danym momencie prezentował w zwięzłej formie wiele danych jednocześnie. To znacznie ułatwia pracę. O programie jednak nie będę się rozpisywał, bo sami zobaczycie i sami się przekonacie. Wspomnę tylko, że aplikacja jest dedykowana tylko do central serii PERFECTA. Umożliwia połączenie z centralą za pomocą RS-232 TTL (3 pinowa końcówka kabla USB-RS) lub zdalnie, za pośrednictwem serwera Satel.

SATEL Perfecta-soft programu

Jeżeli jeszcze tego nie czujesz, to podpowiadam: kupując dowolną centralę PERFECTA, w razie konieczności dokonania poprawek konfiguracyjnych lub sprawdzenia co się dzieje w systemie, nie ma potrzeby jechać do klienta. Zawsze możemy połączyć się zdalnie. To oszczędność czasu na nas i dla klienta. To również poczucie bezpieczeństwa u klienta, który ma świadomość, że w razie problemów, instalator mieszkający 100km dalej może się do niego zalogować w kilka minut i sprawdzić, co się dzieje.

Widoczność w sklepie

Według cennika producenta, centrale można kupić jako samodzielne płyty lub jako tzw. „sety”. W skład setu wchodzi: wybrana centrala, obudowa OPU-4 P oraz nowa antena ANT-GSM-I. Dodatkowo, należy zaopatrzyć się w transformator TR40 (40VA) i akumulator (np. 7Ah, który pasuje do obudowy OPU-4 P). Kupując zwykłą centralę (bez „setu”), należy dodatkowo pamiętać o osobnym dokupieniu anteny. Pasuje każda antena od Satel (złącze SMA).

Kiedy stosować?

Najwyższy czas zainteresować się centralami serii PERFECTA, szczególnie wtedy, kiedy wcześniej pracowałeś z centralami serii CA (np. CA-10). Możliwości nowych rozwiązań oraz łatwość ich konfiguracji wielu przypadną do gustu.

perfecta-zastosowanie

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Centrala alarmowa SATEL PERFECTA 16

PERFECTA 16 Centrala alarmowa

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 150 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: 160 x 68 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Centrala alarmowa SATEL PERFECTA 32

PERFECTA 32 Centrala alarmowa

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 32
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 150 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: 160 x 68 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Centrala alarmowa SATEL PERFECTA 16-WRL

PERFECTA 16-WRL Centrala alarmowa

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 16
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Wbudowany moduł radiowy: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 220 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: 160 x 110 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Centrala alarmowa SATEL PERFECTA 32-WRL

PERFECTA 32-WRL Centrala alarmowa

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 32
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 16
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Wbudowany moduł radiowy: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 220 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: 160 x 110 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 16

PERFECTA 16 SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 150 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 68 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 32

PERFECTA 32 SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 32
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 150 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 68 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 16-WRL

PERFECTA 16-WRL SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 16
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Wbudowany moduł radiowy: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 220 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 110 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 32-WRL

PERFECTA 32-WRL SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 32
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 16
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Wbudowany moduł radiowy: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 220 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 110 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie