Porady

Czy sygnalizator do alarmu jest konieczny? Norma PN-EN 50131-1

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Artykuł: Czy trzeba stosować sygnalizator do instalacji alarmowej?
Nie szczędzisz wysiłków w swojej pracy? Spraw sobie prezent - narzędzia klasy PREMIUM

Kontakt

Niejednokrotnie można spotkać się z debatami na temat tego, czy zawsze trzeba stosować sygnalizator akustyczny/optyczny do instalacji alarmowej (SSWiN). I prawie zawsze można spotkać różne opinie w tej sprawie. W tym artykule przedstawimy założenia normy PN-EN 50131-1, które dotyczą tej właśnie sprawy. Nie będziemy więc kierować się tzw. „zdrowym rozsądkiem” a tym, co mówi na ten temat norma.

PN-EN 50131-1 (sierpień 2009) – to norma dotycząca tzw. wymagań systemowych, które stawiane są dla systemów sygnalizacji włamania i napadu. Zawierają się w niej informacje m.in. na temat sposobów zgłaszania alarmów, czyli zasadach stosowania różnych środków sygnalizacji. Norma ta zawiera definicje czterech stopni zabezpieczenia (Grade 1 do Grade 4).

Norma dostępna jest w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (www.pkn.pl).

Każdy stopień normy rządzi się swoimi prawami. Najczęściej mamy do czynienia z systemami alarmowymi, które projektowane są zgodnie z wymaganiami dla stopnia 2 i 3. Dlatego też, kolejno te dwa warianty zostaną tutaj omówione.

Stopień 2 według PN-EN 50131-1 a sygnalizator

W ramach stopnia 2 (grade 2) przewiduje się 4 możliwe warianty.

Wariant A:

dwa sygnalizatory dźwiękowe WD zasilane zdalnie
system transmisji alarmu ATS2

Wariant B:

jeden sygnalizator dźwiękowy WD z własnym zasilaniem (akumulatorem)
system transmisji alarmu ATS2

Wariant C:

brak sygnalizatorów dźwiękowych
system transmisji alarmu ATS2
dodatkowy system transmisji alarmu ATS1

Wariant D:

brak sygnalizatorów dźwiękowych
system transmisji alarmu ATS3

Pora na kilka słów wyjaśnienia…

WD – warning device, sygnalizator
ATS – alarm transmission system, czyli system transmisji alarmu
ARC – alarm receiving centre, czyli stacja monitorująca

Sygnalizator dźwiękowy zasilany zdalnie to klasyczne rozwiązanie, które instalatorzy stosują najczęściej. Chodzi o „zwykły” sygnalizator, który nie ma wbudowanego akumulatora i włącza się po podaniu zasilania na ten sygnalizator. Są to modele np. SP-4003, SP-4001, SPL-5010 itp.

Sygnalizator z własnym zasilaniem to model, który posiada w środku własną baterię (akumulator). Takie urządzenie najczęściej jest zasilane w sposób ciągły (kontrola i ładowanie wbudowanego akumulatora), a wyzwolenie polega na podaniu napięcia na dedykowane zaciski sterujące pracą takiego sygnalizatora. […]

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Oceń poradę:

Powiązane porady

Norma PN-EN 50131-1 – wybrane ciekawostki

pn-en 50131
Ocena:

Tym razem nie o konfiguracji alarmów, ale o normach. Temat obowiązkowy dla każdego, kto chce zgłębić swoją wiedzę w branży systemów zabezpieczeń. Przedstawię tylko ciekawostki, w jasny, prosty sposób – bez posługiwania się zawiłymi paragrafami. Przejdźmy do konkretów. Stara norma VS nowa norma Stara norma PN-E-08390:1993, jak sam zapis wskazuje, została wprowadzona w Polsce w … Czytaj więcej »

Podłączenie centrali alarmowej do stacji monitorowania. Przykłady rozwiązań.

Podłączenie alarmu do stacji monitorującej - artykuł
Ocena:

Przedstawiliśmy 4 popularne sytuacje, z którymi spotykają się instalatorzy podczas integracji alarmu ze stacją monitorowania. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa takie powiązanie oraz co zrobić, gdy zajdzie potrzeba dostosowania alarmu do agencji ochrony. Monitorowanie, czyli co robi „monitoring” w alarmach? Monitorowanie to kontrola, obserwacja w sposób ciągły. Kiedy mówimy o systemach alarmowych, przez pojęcie … Czytaj więcej »