Porady

Znam Twoje hasło serwisowe. Dlaczego?

Znam Twoje hasło serwisowe. Dlaczego?
Ocena:

Kontakt

Hasło serwisowe w systemie alarmowym to często pomijany temat. To poważny błąd. Lekceważenie zagadnienia z ustawieniem odpowiedniego hasła może przynieść bardzo przykre skutki.

Nie stosuj wszędzie tego samego hasła

Ta historia mogłaby zdarzyć się naprawdę…

Firma „ABC-Alarmy” z dużym stażem na rynku, dostała zlecenie na montaż alarmu w Czujkowicach. Instalacja i konfiguracja przebiegła pomyślnie. Klient zadowolony, system działa. Z racji pewnych instalatorskich nawyków, firma ABC ustawiła hasło serwisowe „2234”. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dwa tygodnie później, firma dostała zlecenie na montaż kolejnego systemu alarmowego. Tym razem w Krakowie. Ten projekt również zakończył się sukcesem. Mijały miesiące, firma ABC pozyskiwała nowych klientów. Od montażu systemu w Czujkowicach minęło już 7 miesięcy. W tym czasie firma instalatorska pomyślnie zrealizowała 24 projekty. We wszystkich 24 obiektach zastosowano to samo hasło serwisowe – 2234. To wygodne rozwiązanie.
Dnia 12 września 2014, klient z Czujkowic zwrócił się do instalatora z prośbą o interwencję przy systemie alarmowym. Wystąpiła usterka. Firma ABC była w trakcie realizacji dużego projektu.

-”Najbliższy możliwy termin serwisu za 5 dni”- poinformował szef firmy ABC-Alarmy

Ta informacja bardzo zdenerwowała klienta. Jakiś ludzki czynnik zawinił, strony się nie dogadały i klient zerwał umowę. Pod koniec rozmowy telefonicznej poprosił o otrzymanie hasła serwisowego do swojego domu ( to hasło powinna posiadać tylko firma instalatorska).

Dać hasło klientowi, czy nie?

Jeśli zdradzę to udostępnię jednocześnie dostęp do 24 innych obiektów. Ale przecież klient o tym nie wie –nie domyśli się. A poza tym musiałoby być jeszcze odblokowane hasło serwisowe, żeby mógł wyłączyć inne systemy alarmowe. Nic się nie stanie.”

Szef zdradził klientowi hasło serwisowe.

Trzy tygodnie później, w lokalnej prasie…

kronika policyjna - masowe włamania

Podstawową kwestią z ustawieniem właściwego hasła jest to, aby było ono niepowtarzalne

Niestety instalatorzy mają przyzwyczajenie do powielania tego samego hasła serwisowego na wielu obiektach. Należy wtedy zdawać sobie sprawę z następujących rzeczy:

  • hasło serwisowe można odczytać podłączając komputer do centrali alarmowej
  • zewnętrzny instalator może odczytać hasło z komputera i przypuszczać, że hasło to jest zastosowane w innych obiektach
  • niedoskonałość konfiguracji systemu pozwala na stosunkowo łatwe odczytanie parametrów systemu (i hasła)
  • klient czasami wymusza otrzymanie hasła serwisowego do swojego obiektu. Z powyższego nie trudno się domyślić, że osoba trzecia, która poznaje nasze hasło serwisowe, ma dostęp do innych obiektów.

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Najlepszy wariant jest taki, aby każdy obiekt posiadał swój własny kod serwisowy. Można indywidualnie ustalić hasło a następnie bezpiecznie udokumentować. To bardzo dobry sposób. Trzeba tylko pilnować dokumentacji, aby ta nie przepadła.

Jakie hasło ustawić do systemu alarmowego?

Ustal swój niepowtarzalny system generowania hasła

Wystarczy wymyślić swój własny system generowania hasła.
Np.: hasło bazowe(zawsze takie samo) x numer domu + kod pocztowy = indywidualne hasło serwisowe

a x b + c = hasło

1944 x 121 + 32320 = 267544

Powyższy wzór jest banalnie prosty i łatwy do zapamiętania. Możesz tez skorzystać ze wzoru stworzonego przez nasza firmę oraz pobrać prosty program do generowania hasła.

Skorzystaj z gotowego wzoru

 (  a x b  + c + b ) x d  = hasło

gdzie: wynik = wygenerowane hasło serwisowe, a = hasło bazowe, b = Numer domu/obiektu, c = Kod pocztowy obiektu, d = ilość klawiatur LCD w obiekcie

Hasło bazowe jest znane tylko instalatorowi. Reszta cyfr to zmienne indywidualne dla danego obiektu. W ten sposób stworzymy niepowtarzalne hasło dla każdego obiektu. Korzyść: Instalator musi zapamiętać tylko kilka cyfr hasła bazowego.

Darmowy program do generowania haseł serwisowych

Aby ułatwić liczenie tego hasła, przygotowany został program, który darmowo można pobrać z naszej strony.

Program generuje hasło serwisowe wg specjalnego wzoru.

 

->  POBIERZ PROGRAM „GENERATOR HASEŁ SERWISOWYCH” na Windows <-

Ustalenie indywidualnego hasła serwisowego zajmie krótką chwilę, a dzięki temu można liczyć na długoterminowe korzyści. Od tej pory możemy być spokojni, nasze unikalne hasło będzie bronić naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszego klienta.

Oprócz aplikacji, powstała interaktywna wersja kalkulatora. Rzecz jasna, należy używać tylko cyfr. Wpisanie innych znaków niż cyfry nie wygeneruje poprawnego hasła.

Hasło bazowe: Nr domu / obiektu: Kod pocztowy: Ilość LCD:

Wygenerowane hasło:

 

Aktualizacja 25-05-2016:

Mamy też coś dla użytkowników smartphonów: Aplikacja do liczenia hasła na telefony i tablety z systemem Android.

android generator haseł serwisowychJeżeli chcesz pobrać powyższą aplikację, kliknij na poniższy przycisk:

-> Pobierz apkę na telefon z systemem Android <-

Konieczne może być włączenie w telefonie na czas instalacji opcji „Nieznane źródła”. Dostępna ona jest w:

Ustawienia  ->  Bezpieczeństwo  ->  Nieznane źródła.

Podsumowanie

  • Zawsze generuj inne hasło dla każdego klienta. Możesz skorzystać z darmowego programu
  • Poinformuj klienta, aby dokonał blokady hasła serwisowego z poziomu użytkownika końcowego. Użytkownik udostępnia je dopiero na żądanie instalatora (podczas wizyty serwisowej, na określony czas).

W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek a Twój klient doceni Twoje starania o jego bezpieczeństwo.