Porady

Nice POP vs Nice HOPP – porównanie siłowników

Porównanie siłowników Nice POP z Nice HOPP
Nie szczędzisz wysiłków w swojej pracy? Spraw sobie prezent - narzędzia klasy PREMIUM

Kontakt

Siłownika Nice POP myślę, że nie trzeba specjalnie przedstawiać. Solidny, cichy, łatwy w montażu – to najtrafniejsze określenia bardzo udanej konstrukcji włoskiej firmy.
Od kilku lat (premiera w 2012 roku) na rynku obecna jest unowocześniona wersja siłownika POP nosząca nazwę HOPP. Czy nazwa modelu faktycznie wskazuje na tak znaczny „skok” do przodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Zestawy siłownika Nice POP i HOPP
Zestawy siłowników POP i HOPP

 

Ikona montażuMONTAŻ Siłowników Hopp

Samo mocowanie obydwu modeli napędów pozostało niezmienione – i słusznie. Należy jednak przyjrzeć się układowi wyłączników krańcowych. W zestawie elementów montażowych starszego siłownika POP, mamy do dyspozycji tylko dwie krańcówki, których precyzyjna regulacja była utrudniona. Powodem takiego stanu rzeczy były zbyt szeroko rozstawione wpusty montażowe krańcówek na korpusie napędu.

Ograniczniki krańcowe siłownika POP i HOPP
Widok mocowania ograniczników krańcowych siłownika POP i HOPP

 

HOPP OFERUJE INSTALATOROWI WIĘCEJ

W zestawie HOPP dostarczane są cztery krańcówki w formie małych płaskowników wyciętych z blachy o grubości 5mm. Instalacja polega na włożeniu krańcówki w jeden z wielu przygotowanych w korpusie gniazd. Na kolejnym etapie czeka nas miła niespodzianka. Okazuje się, że pod ramieniem wyjściowym przekładni, znajdują się dwie śruby imbusowe, służące do precyzyjnego wyregulowania miejsca w którym siłownik osiągnie położenie krańcowe. Ta zmiana zdecydowanie ułatwia procedurę instalacji siłownika HOPP.

krańcówka siłownika Nice HOPP
Śruby regulacyjne oraz krańcówka siłownika HOPP

 

centralaCENTRALA sterująca hopp

Napęd POP swoje działanie opiera na centrali POA1, która jest analogiczna pod względem konstrukcyjnym do znanej z siłowników Wingo2024 centrali MCA2.
W HOPP-ie odnajdziemy nowszą elektronikę o symbolu POA3
. Co potrafi? Przede wszystkim należy tutaj podkreślić, że jest to centrala wyposażona w technologię BLUEBUS, co oznacza więcej możliwości konfiguracji niż w siłowniku POP. Funkcję rozpoznawania podłączonych urządzeń oraz autodiagnozę usterek z pewnością doceni profesjonalny instalator.

POA1 i POA3
Widok centrali POA1 i POA3

 

Co więcej centrala POA3 posiada złącze BUS T4 do podłączenia programatora Nice O-VIEW, który odkryje jeszcze większe możliwości konfiguracji urządzenia wedle potrzeb klienta.

 programator_1

 

przekladniaPRZEKŁADNIA w hopp nice

Pod względem przekładni mechanicznej HOPP mocno skoczył do przodu. Producent zastosował tutaj przekładnię planetarną oferującą na wyjściu duży moment obrotowy – 250 Nm, co bezpośrednio przekłada się na większe możliwości zastosowania niż w modelu Nice POP. Siłownik HOPP możemy śmiało montować na skrzydłach o maksymalnej długości 2,4 m i wadze 160 kg. Kilka dobrych lat bezawaryjnej pracy napędów HOPP u naszych klientów, to najlepsze dowody na świetną wytrzymałość tej konstrukcji.

Model przekładni planetarnej
Model przekładni planetarnej

 

POpodsumowanieDSUMOWANIE

Zarówno Nice POP jak i Nice HOPP, to świetne i przemyślane napędy. Jednak Śmiało muszę przyznać wyższość młodszego rywala. Wyrafinowana centrala sterująca, możliwość precyzyjnej regulacji krańcówek, oraz mocna przekładnia , to cechy, którym warto zaufać.

Porównanie Nice POP i Nice HOPP
Tabela porównująca najważniejsze parametry
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Programator NICE O-VIEW

O-VIEW Programator

  • Typ urządzenia: Programator
  • Cechy dodatkowe: Wyświetlacz LCD 2.2
  • Wymiary: 107 x 61 x 20 mm
  • Waga: 75 g
  • Zasilanie: Z podłączonego urządzenia
Zobacz w sklepie