Filmy

Kontakt

Fotokomórki do automatycznych bram – Zadbaj o bezpieczeństwo.

Podsumowanie informacji o fotokomórkach do bram Nice. Jakie są rodzaje fotokomórek, jaka jest zasada ich działania, gdzie i dlaczego je stosować a także o czym należy pamiętać podczas montażu?

W tym odcinku poradnika technicznego omówimy szczegółowo temat fotokomórek.

Urządzenia wykrywające obecność typu „D” w świetle normy PN-EN12453, czyli fotokomórki są jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń automatycznych bram. Na komplet fotokomórek składają się dwa urządzenia. Nadajnik oznaczony jako TX i odbiornik oznaczony jako RX.

Nadajnik TX i odbiornik RX
Nadajnik TX i odbiornik RX

Ich zasada działania jest prosta. Z soczewki nadajnika emitowana jest wiązka światła podczerwonego, która powinna trafić do diody odbiorczej odbiornika. Jeśli na drodze tej wiązki pojawi się przeszkoda, fotokomórki bardzo szybko ją wykryją i prześlą taką informację do centrali.

Przerwanie wiązki podczerwieni w fotokomórkach NICE
Przerwanie wiązki podczerwieni

Firma Nice, w ofercie posiada dwa typy fotokomórek:

– Fotokomórki przekaźnikowe (klasyczne-analogowe)

– Fotokomórki cyfrowe (BLUEBUS)

Różni je przede wszystkim sposób przekazywania informacji o przeszkodzie do centrali sterującej.

W fotokomórkach klasycznych:

Zastosowano prosty element elektroniczny, którym jest przekaźnik. Wykorzystujemy tutaj zjawisko klasycznego przerwania obwodu na zaciskach COM i NC. W centralach obsługujących tego typu fotokomórki mamy osobne wejścia pod każdą z linii FOTO. Zasilanie przekaźnikowych fotokomórek realizowane jest z dedykowanych do tego celu wyjść centrali sterującej, 24V AC lub DC. Doskonałym przykładem klasycznych fotokomórek jest model BF. Na filmie prezentujemy przykładowy schemat podłączenia tych fotokomórek.

Fotokomórki cyfrowe:

Zastosowana jest w nich technologia uniwersalnej magistrali danych, nazwanych przez Nice jako BLUEBUS. Informacja o przecięciu linii FOTO oraz zasilanie realizowane jest przez cyfrowe złącze BLUEBUS. Oczywiście przed podłączeniem należy sprawdzić czy centrala obsługuje tą technologię. Zaletą cyfrowych fotokomórek jest bardzo prosta instalacja (dwużyłowa), oraz informacja o jakości sygnału, który dociera do odbiornika – o tym informuje częstotliwość pulsowania czerwonej diody LED.

W cenniku Nice odnajdziecie pełną gamę modeli, a wśród nich również fotokomórki bezprzewodowe (na baterie), a być może w niedługim czasie również refleksyjne wykorzystujące zjawisko odbicia wiązki podczerwieni od specjalnego odblasku. Wybierając fotokomórki przewodowe,  polecam zwrócić uwagę na fotokomórki z serii ERA. Spośród nich można wybrać różne kształty i wielkości obudowy, oraz materiał z którego są wykonane. Aluminiowe obudowy to bardzo dobra propozycja dla obiektów o dużym ryzyku uszkodzenia obudowy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również fotokomórki z regulacją kąta widzenia Ta cecha przyda się przy montażach na  słupkach o asymetrycznym ułożeniu.

Uzupełnieniem oferty są akcesoria do fotokomórek, a w nich kolumny aluminiowe o nowoczesnym wyglądzie
i o  w wysokościach 50 cm i 100 cm.

Wymogi dotyczące montażu automatyki bramowej

Jeśli chodzi o wymogi, które musi spełnić instalator przy montażu linii FOTO, z pomocą przyjdzie norma PN-EN 12445. To w niej znajduje się zbiór wymogów dotyczących poprawnego montażu fotokomórek, oraz sprawdzenia ich poprawnego działania. Ta wiedza jest niezbędna przed oddaniem automatycznej bramy do użytku zgodnie z obowiązującą Dyrektywą Maszynową.

Powiązane produkty

Powiązane porady

Przegląd napędu do bramy - - krok po kroku - 4:28
Ocena:

Jak przeprowadzić przegląd gwarancyjny siłownika do bramy przesuwnej? Poniższy temat opracował specjalista Tomasz Tarnówka opierając się o wieloletnie doświadczenie w pracy z napędami. Na przykładzie siłownika Nice Robus zaprezentował krok po kroku na co powinien zwrócić uwagę instalator podczas gwarancyjnego przeglądu bramy. Praktyczny przewodnik dla aktywnych instalatorów, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje.

integra wrl brama nice
Ocena:

Kiedy użytkownik steruje bramą zdalnie, wysyłając do systemu SMS, nie ma gwarancji, że brama faktycznie się zamknie. Jeżeli w czasie zamykania bramy wystąpi naruszenie fotokomórek, to brama nie zostanie zamknięta – klient może o tym nie wiedzieć, bo już zdążył odjechać. W tym artykule pokażemy sposób, aby w tej sytuacji wysłać do klienta SMS z … Czytaj więcej »

Ocena:

Zakup napędu do bramy przesuwnej? – prosta sprawa! A jednak nie do końca. W tym artykule, opiszę, co musisz wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania po montażu siłownika do bramy przesuwnej. Trochę teorii Brama przesuwna samonośna to specjalny profil stalowy lub aluminiowy, z wycięciem na środku na bazie którego budowana jest cała konstrukcja skrzydła. Nasuwany jest on … Czytaj więcej »

NICE technologia BLUEBUS
Ocena:

Pośród różnych grup produktowych firmy Nice, z powodzeniem możemy rozróżnić dwa rodzaje architektury central sterujących napędami. Na pierwszym rodzaju central, opiera się w sumie cała gama modeli zaprojektowanych do 2003 roku, na drugim nowsze konstrukcje napędów. Co się wydarzyło w 2003 roku? Firma Nice jako pierwsza, do central wprowadziła innowacyjną technologię 2-żyłowego połączenia urządzeń peryferyjnych, … Czytaj więcej »

Zmiana domyślnych ustawień centrali MC424 1:50
Ocena:

Wyłączenie automatycznego zamykania bramy W swojej pracy często spotykam się z pytaniem instalatorów -„Jak wyłączyć automatyczne zamykanie bramy”. W tym materiale odpowiadam na to pytanie w przystępny sposób. Dezaktywacja domyślnych ustawień centrali nigdy jeszcze nie była taka prosta. Automatyka bram Nice z nami nie sprawia trudności.

Co musisz wiedzieć przed zakupem automatyki do barm Nice 2:29
Ocena:

Jeśli  jesteś zainteresowany zakupem automatyki do bram firmy Nice. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Musisz wiedzieć, że nie każdy sprzedający będzie w stanie zaoferować Ci w pełni oryginalny i podlegający gwarancji sprzęt. Na co zwrócić uwagę kupując siłowniki Nice? Gdzie najlepiej kupić siłowniki Nice? Tanie siłowniki Nice ale z gwarancją pozakupową! Mało znane sklepy internetowe czy też … Czytaj więcej »