Porady

Nowa rodzina siłowników Nice HI-SPEED

Ocena:

Kontakt

„Inne niż wszystkie, Szybsze niż kiedykolwiek” – to hasło promujące nową rodzinę siłowników firmy Nice, noszącą przydomek HI-SPEED. W tym artykule opiszę, na co zwrócić szczególną uwagę stosując nowe, bardzo szybkie napędy.

ZASTOSOWANIE Siłowników Hi-Speed

przekladniaW przeszłości, słowa padające z ust klienta „chcę mieć szybki napęd” niejednokrotnie wprawiały w zakłopotanie – gdzie szukać odpowiedniego urządzenia? Wygląda na to, że sierpień 2015 roku zapoczątkował przełom w tej dziedzinie. Firma Nice wprowadzając na rynek super szybkie napędy HI-SPEED zażegnała wszelkie problemy z poszukiwaniem odpowiedniego rozwiązania.
Zapotrzebowanie na ten asortyment z pewnością odkryją wszelkie obiekty przemysłowe oraz jednostki państwowe takie jak Straż Pożarna czy Policja. Również dla klienta detalicznego oznacza to zwiększenie komfortu użytkowania, szczególnie w miejscach gdzie wjazd na posesję graniczy z drogą o wzmożonym ruchu, wtedy faktycznie, każda sekunda do otwarcia bramy jest bardzo cenna.

Najważniejsze zmiany siłowników Nice

W ofercie HI-SPEED znajdziemy napędy do bram skrzydłowych oraz przesuwnych.
W przypadku napędów skrzydłowych „podrasowane” zostały modele WINGO3524  HS, TOONA 5HS, TOONA6HS, HYKE HS, M-FAB HS natomiast, z rodziny automatyki do bram przesuwnych ROBUS 250HS, ROBUS 500HS, RUN 400HS, RUN 1200HS.

predkosc2W stosunku do podstawowych „wolniejszych” odmian tych napędów zaszły jedynie drobne zmiany konstrukcyjne i elektroniczne, ale pozwalające na zwiększenie prędkości nawet o 60% (z wykluczeniem faz zwalniania), co w przypadku siłownika ROBUS500 HS daje nam wynik przesuwu bramy na poziomie 44cm/s. Łatwo obliczyć, że otworzenie bramy o świetle 4 m zajmie około 10 sekund – wynik imponujący! Dodam jeszcze, że techniczne zasady montażu nowej rodziny napędów pozostają bez zmian. Model HI-SPEED najszybciej poznamy po malowanej epoksydowo na czerwono klapce wysprzęglania z umieszczonym logiem „firmowego tuningu”.

WINGO3524 HS

O ile w przypadku siłowników HYKE, METRO24V i TOONA24V, zastosowanie centrali MC824H z wejściami enkoderów było rzeczą oczywistą, o tyle użycie tej elektroniki w WINGO3524 HS jest nowością. O czym należy pamiętać przy takim rozwiązaniu technologicznym? O tym, że do siłownika musimy użyć przewodu co najmniej 5-cio żyłowego!

grafika-1

BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA AUtomatyki bramowej

niebezpieczenstwo1Nie byłbym sobą, gdy w artykule nie pojawiła się nutka grozy. Szybka praca automatycznej bramy idzie w parze ze zmniejszeniem bezpieczeństwa użytkowania. Poniżej możecie zobaczyć jakie są przykłady zagrożeń dla użytkownika automatycznej bram przesuwnej w aspekcie Dyrektywy Maszynowej.

niebezpieczenstwo4
Zagrożenia użytkownika bramy przesuwnej

Idąc trochę dalej warto poznać wzór na energię kinetyczną bramy, który wygląda następująco:

                                                                                     Ec=1/2 (m x V2)
Gdzie:

Ec – energia kinetyczna
m – masa bramy
V – prędkość

Wniosek? Energia kinetyczna bramy w przypadku siłowników HI-SPEED wzrośnie praktycznie czterokrotnie w porównaniu do wolniejszych odmian! Ryzyko pomogą ograniczyć prawidłowo rozmieszczone linie fotokomórek, oraz listwy rezystancyjne. Polecam zapoznanie się z normami PN-EN13241-1, PN-EN12453 i PN-EN12455, w których znajdziecie informacje na temat zasad bezpieczeństwa dla automatycznych bram.

PODSUMOWANIE – siłowniki Nice HI-SPEED

podsumowanieSiłowniki Nice HI-SPEED, to świetna propozycja szybkich napędów, których nie znajdziecie w żadnej innej firmie produkującej siłowniki do bram. Rozważny montaż oparty o wspomniane zasady bezpieczeństwa zadowoli najbardziej wymagającego klienta!

 

film o HI-SPEED

 

Powiązane produkty

Powiązane porady

Czy siłownik Nice HYKE Hi-Speed jest szybszy od standardowego HYKE-a? 2:42
Ocena:

Zobacz realną różnicę prędkości otwierania bramy pomiędzy siłownikiem HYKE a jego szybszą wersją HYKE Hi-Speed. Dowiedz się jaki ciężar bramy i długość ramienia są w stanie obsłużyć siłowniki serii HYKE oraz co powinieneś zrobić aby zabezpieczyć się przed ewentualnym uderzeniem przez otwierającą się bramę.