Jak obliczyć wymaganą pojemność akumulatora do alarmu?


Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również

Moduł BasicGSM 2 – powiadomienie SMS o alarmie

Przetestowaliśmy kontroler dostępu ZS44-X z czytnikiem biometrycznym i modułem WI-FI

Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?

Szybka konfiguracja wideodomofonów IP BCS

Jak przydzielić dostęp zdalny do centrali FIBARO Yubii Home drugiemu użytkownikowi?
Artykuł omawia, jak dobrać akumulator do systemu alarmowego, uwzględniając wytyczne z norm PN-EN 50131-1 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50131-6 (zasilanie).
Wymagania systemowe
Norma PN-EN 50131-1 dzieli systemy alarmowe na 4 stopnie (z ang. grade) – od 1 do 4. W sytuacji braku zasilania podstawowego (zwykle z transformatora), system powinien działać na zasilaniu rezerwowym (zazwyczaj zapewnianym przez akumulator) przez okres:
12 godzin dla stopnia 1 i 2,
60 godzin dla stopnia 3 i 4.
Warto wiedzieć
W przypadku stopnia 3 i 4, jeżeli system podłączony jest do alarmowego centrum odbiorczego (ARC) – inaczej „agencji ochrony” – i przekazuje tam informacje o stanie zasilania podstawowego, to czas 60 godzin może być zmniejszony dwukrotnie (czyli do 30 godzin).
Pojawia się jednak pytanie: co system powinien być w stanie zrobić w ciągu danej liczby godzin? Jeżeli system tylko czuwa, to prąd pobierany przez urządzenia pozostaje na stosunkowo niskim poziomie (prąd średni/w gotowości). Kiedy natomiast centrala jest w stanie alarmu, urządzenia mogą pobierać więcej prądu (przez działający sygnalizator, podświetlenie w manipulatorach aktywowane w momencie alarmu, moduły GSM realizujące transmisję). Naturalne jest więc, że pobór prądu będzie się różnić w zależności od tego, w jakim stanie jest system alarmowy.
Do czego system musi być zdolny w ramach sugerowanych 12 godzin (grade 2)?
Norma definiuje to następująco: w ramach 12 godzin pracy na zasilaniu rezerwowym (z akumulatora) system powinien być zdolny do wytworzenia wszystkich niezbędnych sygnalizacji i zgłoszeń, które wynikają z dwóch niezależnych sytuacji alarmowych. Inaczej: akumulator musi być na tyle wydajny, aby był w stanie dostarczyć energię na dwa niezależne alarmy.
Uwaga!
W przypadku stopnia 3 i stopnia 4 (czas 60 godzin) system również musi być w stanie wygenerować dwa alarmy z energii zgromadzonej w akumulatorze.
Kolejne istotne pytanie to: ile może trwać jeden alarm? Czy to będzie 10 sekund, 60 sekund a może 1 godzina? Na szczęście norma podaje wytyczne.
Ile wynosi czas trwania pojedynczego alarmu?
Minimalny okres działania WD wynosi 90 sekund, a maksymalny 15 minut (są od tego odstępstwa). A co oznacza WD? To akronim od „Warning Device” (urządzenie ostrzegawcze). W naszym rozumieniu jest to po prostu sygnalizator akustyczny. Z powyższego wynika, że […]
Powiązane porady
Czy stosowanie normy PN-EN 50131 jest dobrowolne?
Chociaż w tytule tekstu jest pytanie zamknięte, potrzebuje ono obszerniejszej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”. Jest tutaj kilka aspektów wymagających wyjaśnienia. W artykule pod pojęciem „normy” należy rozumieć zbiór norm PN-EN 50131, które dotyczą systemów alarmowych. System dobrowolny W Polsce już od 1994 roku obowiązuje system normalizacji dobrowolnej, a nie system obligatoryjny. W poprzednim systemie … Czytaj więcej »
Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?
Uwaga! Treść artykułu nie ma charakteru porady prawnej. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną oraz do przestudiowania oficjalnie dostępnych dokumentacji. Dużo zależy od tego, czy system alarmowy jest montowany w prywatnym domu jednorodzinnym, czy na przykład w obiekcie należącym do Narodowego Banku Polskiego. Dla pełnego zrozumienia zasad w branży instalatorskiej … Czytaj więcej »
Norma PN-EN 50131-1 – wybrane ciekawostki
Tym razem nie o konfiguracji alarmów, ale o normach. Temat obowiązkowy dla każdego, kto chce zgłębić swoją wiedzę w branży systemów zabezpieczeń. Przedstawię tylko ciekawostki, w jasny, prosty sposób – bez posługiwania się zawiłymi paragrafami. Przejdźmy do konkretów. Stara norma VS nowa norma Stara norma PN-E-08390:1993, jak sam zapis wskazuje, została wprowadzona w Polsce w … Czytaj więcej »
Hasła w centralach Integra – musisz to wiedzieć jeśli instalujesz w obiektach wymagających zgodności z normą PN-EN 50131-1
Jeśli instalujesz system na obiekcie, gdzie wymagana jest zgodność z normą PN-EN 50131-1, musisz pamiętać o kilku sprawach związanych z przydzielaniem haseł w systemie Integra. Zapoznaj się z artykułem aby nie popełnić błędu, który mógłby Cię sporo kosztować. Każdy użytkownik systemu powinien mieć własny kod (hasło). Takie hasło może mieć różne uprawnienia – na przykład … Czytaj więcej »