Porady

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?
Montersi.pl - sklep internetowy dla Instalatora

Kontakt

Popularne niegdyś czujki Siemens IR120C zostały zastąpione nową linią produktów, wytwarzanych przez amerykańską firmę Vanderbilt Industries. Jednym z powszechniej stosowanych w naszych systemach SSWiN urządzeń jest czujka o symbolu PDM-I12. Typowa dla niej konstrukcja – obejmująca obudowę, piroelement, części elektroniczne i styk antysabotażowy – nie zawiera zacisków oznaczonych jako NC oraz TMP. Mimo to czujka ta przeznaczona jest dla systemów konwencjonalnych. Jak zatem podłączyć ją do centrali?

Oryginalny schemat z instrukcji

Poniżej widoczny jest schemat dostępny w instrukcji dołączonej do produktu:

pdm-i12
Rys. 1. Schemat podłączenia czujki PDM-I12

Zaciski w czujce to: C1, C2, C3, SP, U, WT, 12V i 0V. Dwa ostatnie odpowiadają za zasilanie urządzenia, które można zrealizować ze złączy AUX i COM central Satel (ewentualnie złączy OUT3/4 i COM z „dużych” central Integra, które nie posiadają zacisku AUX). Jednak najpoważniejszym problemem pozostaje brak znanych instalatorom zacisków oznaczonych „tradycyjnie” jako NC-NC i TMP-TMP.

Ale nie jest to sytuacja nie do rozwiązania – a szczególne znaczenie mają w tym przypadku zaciski C1, C2 oraz C3.

Jak podłączyć czujkę PDM-I12 do wejścia centrali alarmowej?

Propozycja podłączenia czujki do centrali alarmowej (Rys. 2):

pdm-i12 schemat
Rys. 2. Podłączenie czujki do centrali alarmowej w konfiguracji 2EOL

Wcześniej czujki były podłączane do zacisków Zx i COM central alarmowych. W tym konkretnym przypadku należy użyć złączy C1 oraz C3, natomiast zacisk C2 pozostawić wolny (nie podłączać go). Taki sposób podłączenia to 2EOL/NC. Jeżeli chodzi o rezystory, warto zwrócić uwagę na poniższe zdjęcie (Rys. 3):

pdm-i12 rezystory
Rys. 3. Fabrycznie zainstalowane rezystory we właściwych „dokach”

Rezystory są już fabrycznie zainstalowane w odpowiednich złączach czujki, jednak ich wartość to 4,7 kΩ (kiloomów). Centrale alarmowe Satel standardowo obsługują konfigurację 2EOL z dwoma opornikami o wartościach 1,1 kΩ. W związku z tym należy wyjąć zamontowane przez producenta rezystory i zainstalować własne – dostarczone razem z centralą alarmową.

Warto wiedzieć
Niektóre produkty Satel – na przykład centrale alarmowe Integra serii Plus, centrale Versa, ekspandery INT-E – mają możliwość ustalenia innej wartości rezystancji obsługiwanych przy konfiguracji 2EOL/NC. Przykładowo dla wszystkich wejść centrali Integra 64 Plus można ustawić oba rezystory na wartość 4,7 kΩ.

Poniższy zrzut prezentuje, w którym miejscu można dokonać modyfikacji:

dloadx integra 64 plus
Rys. 4. DloadX -> Struktura -> Sprzęt. W tym miejscu można określić własne wartości oporu dla rezystorów użytych w czujkach. Ich suma nie może przekroczyć 15 kΩ

Jeżeli, jak na rysunku 4, zostanie zaproponowana własna konfiguracja, rezystory o podanych wartościach należy stosować konsekwentnie we wszystkich czujkach – tych podłączonych do wejść centrali oraz tych podpiętych do wejść manipulatorów.

W samej czujce znajdują się trzy pary otworów. Zostały oznaczone następująco:

  • Fault
  • Intr.
  • EOL

W tym przypadku istotne są druga oraz trzecia para (Intr. oraz EOL). Obie należy wyposażyć w rezystory odpowiadające konfiguracji centrali. Co ważne, istnieje bliźniacza wersja przedstawionej w tym artykule czujki PDM-I12 – jest to model PDM-I12T (z dopiskiem „T”). Ten wariant posiada dodatkowo wbudowany mechanizm antymaskingu (oznaczony jako „Trouble” – stąd litera „T”). Podłączenie przebiega bardzo podobnie jak w omawianym przykładzie, przy czym można zastosować trzy rezystory – trzeci opornik będzie odpowiadał za antymasking.

Oceń poradę:

Powiązane porady

2EOL/NC – dlaczego podłączamy czujki w taki sposób?

Ocena:

Dlaczego podłączamy czujki w schemacie 2EOL/NC? Czy komplikujemy sobie życie, wymyślając wkładanie rezystorów do czujek? Przecież i bez tego system zadziała, podłączając czujkę w schemacie typu „NC”. I dlaczego producenci wytwarzają czujki ze stykami „NC” (normal close), zamiast „NO” (normal open)? Przecież „NO” jest bardziej naturalne. Jeżeli masz wątpliwości co do powyższych pytań, to zachęcam … Czytaj więcej »

Dlaczego 2EOL jest lepszy od NC? Nawet dla czujki dymu i czujki zalania.

Bezpieczeństwo konfiguracji 2EOL/NC
Ocena:

Podłączenie czujki alarmowej w konfiguracji 2EOL/NC jest powszechnie znane i lubiane. Podłączamy tak najczęściej czujki ruchu i mamy z tego konkretną korzyść. W ramach jednego wejścia centrali (np. Z1) kontrolujemy: styki alarmowe czujki styki sabotażowe czujki Konfiguracja 2EOL/NC jest ekonomiczna i bezpieczna. O tym bezpieczeństwie powiemy za chwilę, ale najpierw zobaczmy, co się stanie, kiedy … Czytaj więcej »