Porady

Dlaczego 2EOL jest lepszy od NC? Nawet dla czujki dymu i czujki zalania.

Porada widoczna dla konta STANDARD
Bezpieczeństwo konfiguracji 2EOL/NC
Aktywny partner w sklepie Montersi.pl

Kontakt

Podłączenie czujki alarmowej w konfiguracji 2EOL/NC jest powszechnie znane i lubiane. Podłączamy tak najczęściej czujki ruchu i mamy z tego konkretną korzyść. W ramach jednego wejścia centrali (np. Z1) kontrolujemy:

styki alarmowe czujki
styki sabotażowe czujki

Konfiguracja 2EOL/NC jest ekonomiczna i bezpieczna. O tym bezpieczeństwie powiemy za chwilę, ale najpierw zobaczmy, co się stanie, kiedy czujkę dymu podłączymy w konfiguracji NC (zamiast 2EOL).
Czujka widoczna na banerze tego artykułu to model TSD-1. Domyślnie jest ustawiona do pracy jako 2EOL/NC (rezystory są już wbudowane w czujkę, więc instalator nie musi ich sam dokładać).

Podłączenie czujki dymu w konfiguracji NC – fałszywe poczucie bezpieczeństwa?

Kiedy już klient decyduje się na zakup czujek dymu do swojej instalacji alarmowej, robi to w przekonaniu, że zwiększa swoje bezpieczeństwo i swojej rodziny. czujka nc schematPotem wchodzi instalator, podłącza czujkę dymu jako NC i bezpieczeństwo… jest zachwiane.

Schemat z lewej strony pokazuje podłączenie czujki w konfiguracji NC. Na pierwszy rzut oka nie widać tutaj żadnej nieprawidłowości. Taki schemat jest poprawny. Domyślnie, w stanie normalnym, styki alarmowe NC-NC są ze sobą zwarte. W konsekwencji płynie przez nie prąd i na wejściu Z1 centrali widoczna jest masa.

Kiedy czujka wykryje zadymienie, styki alarmowe NC-NC się rozwierają i prąd przestaje płynąć. W konsekwencji – masa jest „zabrana” ze złącza Z1 i centrala może odpowiednio zareagować. Wszystko jest dobrze, do pewnego momentu…

Pokazywany schemat nie uwzględnia przypadków losowych. Na kolejnym schemacie zobaczymy sytuację, która może się wydarzyć. To dowód na to, że podłączenie czujki w konfiguracji NC nie jest najlepszym z możliwych pomysłów. Ale musimy to prześledzić dokładnie.


Co by było gdyby…
Zobaczmy jeszcze raz schemat, tym razem z prawej strony. Schemat został uzupełniony o „hipotetyczną” sytuację, która może się zdarzyć. Doszło do „zwyczajnego” zwarcia żył sygnałowych, np. poprzez wiercenie otworu w ścianie (takie sytuacje naprawdę się […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane porady

Antymasking w czujce – schematy podłączeń, konfiguracje

antymasking satel
Ocena:

Podłączenie czujki ruchu z funkcją antymaskingu można załatwić na kilka sposobów. Tutaj pokażę, jakie mamy możliwości, w zależności od zastosowanej centrali alarmowej. Zanim zaczniemy… co to w ogóle jest funkcja antymaskingu? Antymasking to mechanizm, który potrafi poinformować centralę alarmową, że czujka została zasłonięta, czyli zamaskowana. Jak czujka ruchu wykrywa maskowanie? Wykrycie zasłonięcia czujki może odbywać … Czytaj więcej »