Filmy
Moduł BIDI-ZWAVE
0:00
0:00 / 0:00
Aktywny Partner-Montersi.pl

Kontakt

Jak zintegrować Nice i Fibaro-Moduł BiDi-ZWAVE

Komfort użytkowania napędu – system FIBARO może otwierać i zamykać bramę na podstawie scen, geolokalizacji, poleceń głosowych lub funkcji IoT. Kolejna sprawa, diagnostyka – system Fibaro pomoże nam rozwiązać ewentualny problem z siłownikiem. A więc moduł IBT4 BiDi-ZWave to klucz do inteligentnego budynku .

MODUŁ BIDI-ZWAVE – integracja Nice i Fibaro

Tym razem poznamy i przetestujemy moduł do integracji automatyki Nice z systemem inteligentnego domu FIBARO. Moduł nosi nazwę BiDi Z-Wave na opakowaniu urządzenia widnieje nazwa IBT4-ZWAVE

Zastosowanie MODUŁ BIDI-ZWAVE

Systemy inteligentnego budynku pewnym krokiem wkraczają do naszego życia. Zapewniają komfort, bezpieczeństwo oraz potrafią generować znaczne oszczędności w naszym domu. Myślę, że większość z nas nie wyobraża sobie nowoczesnego budynku bez automatycznej bramy wjazdowej lub garażowej. Najlepiej aby takie urządzenie bez trudu, potrafiło się „dogadać” z systemem inteligentnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, firma Nice we współpracy z FIBARO stworzyła moduł IBT4 Bi-Di Z-Wave . Moduł ma za zadanie zapewnić błyskawiczne podłączenie bramy do centrali inteligentnego budynku FIBARO. Jakie korzyści płyną z takiego połączenia? Komfort użytkowania napędu – system FIBARO może otwierać i zamykać bramę na podstawie scen, geolokalizacji, poleceń głosowych lub funkcji IoT. Kolejna sprawa, diagnostyka – system Fibaro pomoże nam rozwiązać ewentualny problem z siłownikiem. A więc moduł IBT4 BiDi-ZWave to klucz do inteligentnego budynku .

Opis modułu BIDI-ZWAVE

Na Frontowej części znajdują się: przycisk programowania, terminal do podłączenia opcjonalnej anteny oraz dwie diody LED. Zielona dioda T4, oraz niebieska ZW. Od spodu umieszczone są piny łączące moduł z centralą Nice. Na bocznej części obudowy znajdziemy naklejkę z danymi technicznymi, Kodem Pin oraz kodem DSK w wersji QR. Jego odpowiedni w wersji liczbowej, znajduje się na opakowaniu urządzenia.

Złącza modułu BIDI-ZWAVE

Instalacja i programowanie BIDI-ZWAVE

Moduł możemy podłączyć do wszystkich central sterujących Nice, obsługujących protokół BUS T4 Opera, z gniazdem IBT4. Ja użyję siłownika do bramy przesuwnej Nice ROBUS600 z centralą RBA3 R10. Moduł zintegrujemy z centralą FIBARO Home Center 3. Wyłączamy napięcie centrali. Następnie możemy podłączyć opcjonalną antenę. Uwaga, moduł posiada wbudowaną antenę ale w celu poprawy zasięgu, lepiej do niego podłączyć opcjonalną antenę przewodem RG58. Można stosować antenę ABF z oferty firmy Nice. Długość jej promiennika, odpowiada połowie długości fali częstotliwości 868 MHz na której pracuje sieć Z-Wave. Podczas pierwszego uruchomienia, moduł sam sprawdzi czy ma antenę zewnętrzną, jeśli tak ustawi ją jako roboczą. Oczywiście w każdym momencie możemy dokonać wyboru anteny. Procedura opisana jest w instrukcji.

Wracamy do instalacji, teraz musimy odnaleźć złącze IBT4N na centrali sterującej i wpiąć w nie moduł Z-Wave. Załączamy napięcie centrali. Teraz logujemy się do centrali Fibaro Home Center, i wywołujemy dodawanie nowego urządzenia. Centrala oczekuje teraz na zgłoszenie się nowego urządzenia. W tym czasie musimy 3 x szybko nacisnąć przycisk S1 na module IBT4 Bi-Di Z-Wave, niebieska dioda ZW zacznie teraz pulsować. Centrala Fibaro otrzymała dane urządzenia i integruje go z naszym systemem.

Po dodaniu urządzenia wybieramy ikonę, przedstawiającą naszą bramę w systemie oraz wybieramy jej rolę. Następnie ustawiamy nazwę jaka ma się wyświetlać w systemie. I ostatnia ważna czynność, ustawiamy powiadomienia oraz sposób ich otrzymywania.

Użytkowanie Modułu BIDI-ZWAVE

.

Po dodaniu urządzenia do naszego domu, uzyskujemy wygodne sterowanie z aplikacji Home Center. Moduł będzie przesyłał wszelkie informacje o statusie bramy do centrali inteligentnego budynku. Teraz możemy uruchomić wyobraźnię i połączyć automatyczną bramę ze scenami w naszym budynku.

Dodam tylko, że połączenie urządzeń FIBARO z bramą może zadbać również o nasze bezpieczeństwo. Dla przykładu gdy czujnik CO2 wykryje w garażu zbyt duże stężenie niebezpiecznego gazu, centrala otworzy bramę garażową aby przewietrzyć pomieszczenie.

Oczywiście sterowanie to jedno, ale w jaki sposób centrala Fibaro pomoże rozwiązać nam problem z napędem? Jeśli podczas zamykania bramy naruszymy linię FOTO, brama zatrzyma się i odwróci kierunek ruchu, Centrala Fibaro już o tym wie, i wysyła nam powiadomienie o usterce oraz podpowiedź jak ją usunąć. Tak samo w przypadku napotkania przeszkody podczas ruchu bramy – takie informacje pomogą nam szybko rozwiązać potencjalny problem!

Podsumowanie

Integracja automatyki Nice z inteligentnym budynkiem Fibaro? Nic prostszego. A co z tym zrobimy, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Powiązane porady

Steruj automatyką Nice ze smartfona. Test modułu IT4WiFi.

sterowanie bramą z telefonu z udziałem modułu IT4WiFi 5:36
Ocena:

Steruj bramą Nice za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie. Moduły do sterowania automatyką bram poprzez urządzenia mobilne, zyskują coraz większą popularność. Ten sposób uruchamiania automatyki niesie ze sobą wiele korzyści, m.in.sterowanie z dowolnego miejsca, informacje na temat stanu bramy, czy integrację z innymi systemami zarządzania budynkiem.

Podgląd z kamer na Fibaro Home Center

Podgląd z kamer na Fibaro Home Center
Ocena:

Tym razem zajmiemy się dodawaniem popularnych kamer IP do centrali Home Center. W samej centrali procedura dodawania kamer wydaje się prosta, ponieważ mamy do wyboru znaczną ilość producentów oraz uniwersalny protokół integracyjny Onvif. W rzeczywistości nie jest to takie łatwe, gdyż nie znajdziemy tam obecnie dostępnych na rynku urządzeń. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że producenci … Czytaj więcej »