Porady

INT-GSM czy GSM-X? Niby oczywisty wybór, a jednak…

Który moduł jest właściwy do centrali INTEGRA?

Kontakt

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu INT-GSM – przynajmniej wtedy, kiedy mowa o centrali Integra. Czasami jednak klienci kupują moduł GSM-X do tej centrali, ale nie zawsze jest to poparte solidnym argumentem. Ten artykuł ma na celu rozwiązanie dylematu: INT-GSM czy GSM-X?

Aplikacja mobilna – będzie czy nie?

W tym miejscu spotykamy największe niejasności. Centrale Integra są obsługiwane przez aplikację o nazwie „Integra Control„. Ta aplikacja pozwala na zarządzanie centralą w momencie, kiedy do tej centrali został podłączony przynajmniej jeden z dwóch modułów:

  • INT-GSM [dodatkowo wersja „LTE”]
  • ETHM-1 Plus

Nie ma tutaj informacji o module GSM-X [LTE]. Bo ten modułu… nie potrafi współpracować z aplikacją mobilną Integra Control. Ma on swoją aplikację: GX Control. Jednak to nie jest to samo i ta aplikacja nie służy do zarządzania centralą alarmową.

Do czego jest więc aplikacja GX Control?
To aplikacja, która umożliwia podgląd stanu wejść, stanu wyjść, sterowanie wyjściami, podgląd awarii i pamięci zdarzeń, ale uwaga(!) – modułu, a nie centrali. Czyli użytkownik widzi stan wejść modułu GSM-X, widzi wyjścia modułu GSM-X oraz pamięć zdarzeń modułu GSM-X. Z centralą niewiele ma to wspólnego.

Mam GSM-X. Dokupię moduł ethernetowy GSM-X-ETH.

To kolejna pułapka. Wielu użytkowników i instalatorów uważa, że dokupienie modułu ethernetowego załatwi sprawę i będzie już można korzystać z aplikacji mobilnej Integra Control. Jednak nie tędy droga. Owszem, moduł ethernetowy pomaga, ale ETHM-1 Plus a nie moduł GSM-X-ETH.

gsm-x-eth
Sposób zamocowania modułu GSM-X-ETH w module GSM-X [LTE] (źródło: www.satel.pl)

Do czego jest moduł GSM-X-ETH?
To moduł, który jest dedykowany do modułu GSM-X i jest jego uzupełnieniem o łączność przez sieć ethernet. Można zaryzykować stwierdzenie, że użytkownik nie odczuwa bezpośredniego efektu dołożenia tego modułu, ponieważ jego głównym zadaniem jest zwiększenie niezawodności w kontekście monitorowania sygnałów do stacji monitorującej (agencji ochrony).

Połączenie modułu GSM-X z modułem GSM-X-ETH zwiększa bezpieczeństwo i pewność powiadomienia służb ochrony. Producent określa to jako „monitoring dwutorowy” (Dual Path Reporting). To bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, w której system alarmowy (np. oparty na centrali Versa) powinien realizować w niezawodny sposób monitorowanie do agencji ochrony.

Czyli nie warto stosować GSM-X do Integry?

Wszystko zależy od tego, do czego moduł ma być używany. Jeżeli klient chce klasyczne powiadomienie SMS w momencie alarmu oraz możliwość sterowania pracą centrali poprzez SMS, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest moduł INT-GSM. Szybka i prosta konfiguracja. Istnieje jednak możliwość, którą INT-GSM nie obsłuży, a GSM-X – tak.

Jeżeli dla klienta kluczową funkcją jest dzwonienie z przekazaniem komunikatu audio, to moduł INT-GSM tego nie wykona. Tzn. nie potrafi on zadzwonić i odtworzyć komunikat głosowy (wpinanie syntezera do centrali nic nie da). Ten moduł po prostu nie ma takiej możliwości. Natomiast GSM-X potrafi zadzwonić i odtworzyć komunikat głosowy. Możliwości jest kilka:

  • wbudowana pamięć na komunikaty głosowe (syntezer) w moduł GSM-X  (z tych komunikatów można korzystać tylko wtedy, kiedy moduł jest wyzwalany poprzez wejścia)
  • możliwość podłączenia syntezera mowy SM-2 do centrali (1 komunikat)
  • możliwość podłączenia syntezera mowy INT-VG do centrali (16 komunikatów).

Z powyższego wynika, że w nietypowych sytuacjach, jedynym wyjściem jest zastosowanie modułu GSM-X. Ten moduł zadzwoni i odtworzy komunikat. Natomiast moduł INT-GSM też zadzwoni, ale komunikatu głosowego nie przekaże. Wydaje się, że to mało istotna różnica. To jednak już należy uzgadniać z klientem.

Czy jest jeszcze coś, co wyróżnia moduł GSM-X na tle INT-GSM?

Do modułu GSM-X można podłączyć słuchawkę telefoniczną. Chodzi o zwykły klasyczny telefon „stacjonarny”. To nie koliduje z pierwotnym przeznaczeniem modułu (powiadomienie i monitorowanie wciąż działają priorytetowo).

gsm-x satel telefon
Możliwość podłączenia słuchawki telefonicznej do modułu (poprzez centralę). Układ działa jak klasyczny telefon stacjonarny.

Dzięki temu użytkownik instalacji może korzystać w domu z telefonu stacjonarnego (jak za dawnych czasów…) na koszt karty SIM, która została zainstalowana w module. Nie jest to powszechne, ponieważ dzisiaj standardem jest używanie telefonów komórkowych, ale świadomość możliwości takiego zastosowania może się przydać.

Kolejną funkcją GSM-X jest to, że pełni on funkcję odbiornika wiadomości SMS przy stacji monitorującej STAM-2. Jeżeli więc planujesz budowę stacji monitorującej, chcesz otworzyć agencję ochrony ze sprzętem Satel’a, to moduł GSM-X będzie modułem, który powinieneś kupić.

To jaki moduł GSM wybrać dla centrali Integra?

Na początek tabela, która zestawia najważniejsze funkcje:

tabela int-gsm satel

Dodatkowo komentarz, który precyzuje pewne funkcje:

  • Jeżeli moduł ma pełnić funkcję powiadomienia SMS oraz funkcję dzwonienia (głuchy telefon wystarcza), dodatkowo ma dawać możliwość sterowania pracą centrali przez wiadomości SMS (kilkadziesiąt poleceń), udostępniać możliwość sterowania centralą przez aplikację Integra Control – to najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest moduł INT-GSM [LTE].
  • Jeżeli moduł na pełnić funkcję powiadomienia SMS oraz funkcję dzwonienia (z możliwością przekazania komunikatu głosowego po odebraniu połączenia), dodatkowo ma dawać możliwość sterowania pracą centrali przez wiadomości SMS (ale tylko kilka poleceń – tyle, ile wyjść ma moduł), nie zależy nam na aplikacji mobilnej Integra Control (którą można uruchomić mając np. moduł ETHM-1 Plus), chcemy podłączyć aparat telefoniczny i mieć „przewodowy telefon” w domu – to najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest moduł GSM-X [LTE].

Wersja LTE czy bez LTE?

Oba moduły: INT-GSM oraz GSM-X mają swoje odpowiedniki, które pracują również w sieci LTE. Są to: INT-GSM LTE oraz GSM-X LTE. Jeżeli chodzi o funkcje dla użytkownika i instalatora, to moduły nie różnią się niczym. Różnica polega tylko na zastosowaniu innego telefonu przemysłowego. Urządzenia posiadają:

  • telefon pracujący w sieci 2G (zwykły moduł)
  • telefon pracujący w sieci 2G, 3G, 4G (moduły z dopiskiem „LTE”)
int-gsm lte
Moduły INT-GSM oraz INT-GSM LTE. Podłączenie przez instalatora jest identyczne dla obu modułów. Różnica tylko w zastosowanym module przemysłowym przez producenta.

O ile wersja LTE nie sprawia, że komunikacja dla aplikacji mobilnej jest setki razy szybsza, o tyle daje większą stabilność i większy wybór kart SIM a także lokalizacji, w których sieć komórkowa będzie dostępna. Od lat krążą po sieci informacje o stopniowym wyłączaniu standardu 2G przez poszczególnych operatorów, jednak trudno tutaj o precyzyjne dane (na temat np. lokalizacji czy ilości lat, w których to całkowite wyłączenie może nastąpić). Niezmienne pozostaje to, że wybór karty SIM oraz wybór modułu powinien być podyktowany kryterium bezpieczeństwa (to system alarmowy…) a nie kryterium ceny.

Jaki moduł GSM dla centrali VERSA?

Przywołując oba tytułowe moduły, łatwo jest wykluczyć jeden z nich. Moduł INT-GSM pracuje tylko z centralami serii INTEGRA oraz INTEGRA Plus. Nie jest on kompatybilny z centralami serii VERSA. Dlatego odpowiedź jest prosta:

Do centrali VERSA można zastosować moduł np. GSM-X. Dodatkowo warto pamiętać o module GPRS-A, który w ramach powiadomienia ma bardzo podobne możliwości konfiguracyjne jak GSM-X (ale np. nie przekazuje komunikatów głosowych) i jest nieznacznie tańszy. Do Versy można też zastosować moduł innego producenta, który będzie podłączony do wyjść centrali (klasyczne połączenie wyjść centrali i wejść modułu GSM).

gprs-a z obudowa
Moduł GPRS-A (oraz GPRS-A LTE) może służyć jako prosty moduł do realizacji powiadomienia (np. przy centrali VERSA). Jednak jego możliwości to nie tylko powiadomienie, ale także możliwość podłączenia do 8 czujek temperatury 1-wire (dallas).

W sytuacji, w której zastosujemy uniwersalny moduł firmy trzeciej, należy pamiętać o tym, że nie mamy wtedy możliwości otrzymywania szczegółowego powiadomienia SMS. Czyli wiadomości nie będą zawierały informacji o nazwie lub numerze czujki w systemie.

Jak to zwykle bywa przy modułach GSM, temat jest bardzo szeroki a dobór urządzeń można rozpatrywać na wielu różnych płaszczyznach. Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru właściwych urządzeń, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać właściwe rozwiązanie i przygotujemy optymalną ofertę.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Moduł GSM-X

GSM-X wielozadaniowy moduł komunikacyjny GSM/GPRS

Parametry techniczne:

  • Ilość numerów powiadomień: 8
  • Ilość wejść: 4
  • Ilość wyjść: 4
  • Wyjścia sterujące: TAK
  • Zdalna konfiguracja: Tak
  • Symulacja linii telefonicznej: Tak
  • Konfiguracja: Zdalna / lokalna
  • Obudowa: OPU-2 B
  • Zasilanie: 12 V DC (+/- 12%)
  • Wymiary: 126 x 158 x 46 mm
  • Waga: 0.255 kg
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

INT-GSM – Pierwsze kroki, czyli robimy powiadamianie SMS

Powiadomienie SMS o zdarzeniach - konfiguracja centrali
Ocena:

Moduł INT-GSM to pierwszy moduł GSM produkcji Satel, który komunikuje się z centralą przy użyciu magistrali manipulatorów. Jego możliwości to przede wszystkim: powiadamianie SMS, CLIP i PUSH sterowanie systemem przez SMS, CLIP, aplikację mobilną INTEGRA Control zdalna konfiguracja centrali alarmowej przez DloadX W tym artykule pokażemy, jak skonfigurować centralę, aby INT-GSM mógł powiadamiać użytkownika o … Czytaj więcej »

ETHM-1 Plus czy INT-GSM? Który moduł wybrać?

Artykuł: ETHM 1 Plus czy INT-GSM?
Ocena:

Kiedy w lipcu 2018 pojawił się moduł INT-GSM, instalatorzy zaczęli zastanawiać się, czy jest sens dalej stosować moduł ETHM-1 Plus? Przecież moduł INT-GSM daje dostęp zdalny do systemu (na analogicznej zasadzie jak ETHM) i dodatkowo realizuje powiadomienie CLIP/SMS. To jak to jest – w który moduł warto pójść? A może w oba jednocześnie? Artykuł porówna … Czytaj więcej »