Porady

Moduł przekaźnikowy AWZ510 – jak to jest zrobione?

Porada widoczna dla konta STANDARD
Dlaczego stosować przekaźniki?
Montersi.pl - hurtownia dla Instalatora

Kontakt

Wracamy do tematu przekaźników a dokładniej – modułów przekaźnikowych. Dzisiaj na warsztat zabieramy popularny model – AWZ510. Zajmiemy się jego charakterystyką oraz ustalimy, w jakiej sytuacji należy użyć taki moduł przekaźnikowy.

Kiedy stosować moduł przekaźnikowy?

Na przykład w sytuacji, w której chcemy sterować bramą wjazdową/garażową lub np. oświetleniem przed garażem. Cechą wspólną obu przykładów jest to, że pracują one na innym napięciu niż instalacja alarmowa. Automatyce bramowej najczęściej towarzyszy napięcie 24 V, natomiast oświetlenie to najczęściej tradycyjna instalacja elektryczna – 230 V.  Instalacje alarmowe zazwyczaj pracują na przy napięciu 12 V.

Kiedy widzimy taki rozrzut wartości tych napięć, to jest to odpowiedni moment, aby sięgnąć po przekaźnik. Nie możemy przecież podłączyć obwodu 230 V bezpośrednio do centrali alarmowej np. Integra, bo ta by się po prostu uszkodziła. Stąd konieczność odseparowania tych napięć, a do tego celu służy właśnie… przekaźnik.

Przekaźnik jako element elektroniczny może jednak nie być wygodnym rozwiązaniem dla instalatora elektronicznych systemów zabezpieczeń. Wynika to m.in. z konieczności lutowania przewodów do wyprowadzeń przekaźnika, zabezpieczenia tych połączeń, konieczności dołożenia diody prostowniczej i pamiętaniu o jej prawidłowej polaryzacji. Dlatego w celu m.in. przyśpieszenia pracy, producenci przygotowali gotowe moduły przekaźnikowe, czyli najczęściej płytki, na których znajduje się przekaźnik, dioda i złącza śrubowe do podłączenia przewodów.

Uwaga!
Alternatywnie, w przypadku niektórych obwodów elektrycznych, przekaźnik steruje kolejnym elementem wykonawczym którym jest stycznik (potrafiący przełączać większe prądy i napięcia).

Moduł AWZ510 (PU-1) – charakterystyka, opis

Jeden z najpopularniejszych modułów przekaźnikowych. Mały, prosty w użyciu, do sterowania np. bramą wjazdową.

awz510 Moduł PU-1 (AWZ510) firmy Pulsar. Na pokładzie oprócz przekaźnika dostępny mostek […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

AWZ517 - moduł przekaźnika

AWZ517 Moduł przekaźnikowy 1x 24V/6A

  • Typ urządzenia: Moduł przekaźnikowy
  • Dopuszczalne napięcie na stykach: 30V DC, 250V AC
  • Maksymalny prąd na stykach: 6 A
  • Inne: Jeden przekaźnik (cewka 24V)
  • Zasilanie: 20 – 32 V
  • Waga: 0.04
  • Moduł przekaźników: TAK
  • Wymiary: 70 x 43 x 23 mm
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Jak działa przekaźnik? Dlaczego stosujemy go w systemach alarmowych?

Praca w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń daje Ci gwarancję, że usłyszysz stwierdzenie: "musisz zastosować przekaźnik" albo "podłącz to przez przekaźnik".  Czy wiesz, że ten mały, "niewinny" element elektroniczny potrafi wygenerować impuls o napięciu około 300V? Jak to jest możliwe? Jak działa przekaźnik i po co ta dioda przy przekaźniku? Po co w ogóle przekaźnik w systemie alarmowym?
Ocena:

Praca w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń daje Ci gwarancję, że usłyszysz stwierdzenie: „musisz zastosować przekaźnik” albo „podłącz to przez przekaźnik”.  Czy wiesz, że ten mały, „niewinny” element elektroniczny potrafi wygenerować impuls o napięciu – powiedzmy – 300V? Jak to jest możliwe? Jak działa przekaźnik i po co ta dioda przy przekaźniku? Po co w ogóle … Czytaj więcej »

80% instalatorów nie wie jak działają wyjścia niskoprądowe, a Ty?

Wyjścia niskoprądowe central alarmowych
Ocena:

Wyjścia niskoprądowe w centralach SATEL bardzo często są źle wykorzystywane przez początkujących instalatorów. To złe wykorzystanie wynika najczęściej z braku wiedzy o działaniu tych wyjść. W tym poradniku pokażę, czym dokładnie są wyjścia niskoprądowe i jak działają. Otwarty kolektor, czyli wyjście niskoprądowe z bliska Nie chodzi nam o korektor – rzecz jasna. „Otwarty kolektor” to … Czytaj więcej »