Porady

Poprawa bezpieczeństwa instalacji alarmowej. Kilka wskazówek, które podniosą jakość ochrony.

10 wskazówek, które podniosą jakość ochrony instalacji alarmowej
Ocena:

Kontakt

Zwiększenie skuteczności instalacji alarmowej można wykonać w kilku prostych krokach:

Upewnij się, że posiadasz najnowszy firmware centrali.

Najnowszy firmware daje nam pewność, że posiadamy najwyższy poziom bezpieczeństwa, które oferuje system oparty na danej centrali. W nowym firmware mogą być wprowadzone istotne zmiany, które znacznie podnoszą nie tylko bezpieczeństwo, ale też funkcjonalność.

firmware integra
Cztery z wielu wersji językowych oprogramowania do centrali z rodziny INTEGRA. Najnowszy firmware znajdziesz na stronie www.satel.pl

Hasło do systemu Alarmowego – proste zasady

Jeżeli nadajesz wstępne hasła użytkownikom, to spraw, aby były one generowane losowo przez system (dotyczy to Integry). Ustawienia wstępnych haseł wg numerów użytkowników (np. Użytkownik 1 posiada hasło 0001 itd.) jest niebezpieczne. Nie mamy przecież gwarancji, że użytkownik zmieni swoje hasło w stosunkowo krótkim czasie. Istnieje więc ryzyko, że system będzie pracował wiele tygodni, gdzie jedno z haseł to np. 0002.

 

losowe hasła integra satel
Podczas dodawania użytkowników, istnieje możliwość przydzielenia losowych haseł.

 

integra minimalna dlugosc hasel

Kolejną sprawą jest ustalenie minimalnej długości hasła, która zależna jest od stopnia zabezpieczenia systemu alarmowego. Dla stopnia 2 (Grade 2 wg PN-EN 50131-1), hasło powinno mieć 10000 wariacji, co przekłada się na 5 cyfr w systemach SATEL. W przypadku stopnia 3 (Grade 3), hasło powinno mieć 100000 wariacji – czyli pośrednio 6 cyfr.

 

Instalator może ustawić minimalną długość haseł, które są zmienianie przez użytkowników.

 

Jeżeli pierwotnie hasło użytkownika jest 4 cyfrowe (np. domyślne hasło administratora to 1111), to będzie ono w 100% funkcjonalne. Jeżeli jednak użytkownik będzie chciał zmienić hasło, to system nie przyjmie nowego hasła krótszego niż to, które instalator wyznaczył. Integra akceptuje hasła, które mają od 4 do 8 cyfr. Jeżeli jednak pożądana jest większa długość hasła, to można zastosować mechanizm tzw. prefiksów (od 1 do 8 cyfr). O prefiksach powstał kiedyś specjalny artykuł, dlatego zachęcam do zapoznania się z nim (baner pod tym artykułem).

Uprawnienia użytkowników – minimum funkcjonalne

Częstym błędem jest przypisywanie użytkownikom możliwości i funkcji, które nie są im potrzebne. Oprócz tego, że menu użytkownika staje się przez to bardziej skomplikowane, naraża to system na niepożądane działania ze strony użytkownika. Przykładowo, użytkownik ma dostęp do blokowania czujek. Może on w sposób nieświadomy (lub świadomy) zablokować część czujek i przez to znacznie ograniczyć skuteczność zainstalowanego zabezpieczenia.

Jeżeli użytkownik ma za zadanie tylko załączać system alarmowy (np. ostatni wychodzi z budynku, ale nigdy nie przychodzi pierwszy), to uprawnienie pozwalające na wyłączenie czuwania jest tutaj zbędne.

Konfiguracja odpowiednich uprawnień zajmie więcej czasu, ale znacznie podniesie poziom zabezpieczenia obiektu.

Blokada klawiatury/czytnika na 90 sekund po trzech błędnych hasłach/kartach

Ta opcja jest domyślnie aktywna. Jeżeli użytkownik 3 razy pod rząd wprowadzi błędne hasło (lub przyłoży obcą kartę do czytnika), klawiatura zablokuje się na 90 sekund. W tym czasie podawanie prawidłowego hasła lub używanie właściwej karty nie przyniesie pożądanego efektu. W pamięci zdarzeń zostanie odnotowany wpis o 3 błędnych hasłach.

Instalator może tak skonfigurować system, że 3 błędne próby autoryzacji nie tylko zablokują manipulator na 90 sekund, ale też włączy się alarm.

3 błędne hasła integra
Po zaznaczeniu opcji, system będzie alarmował po wprowadzeniu 3 błędnych haseł.

Warto regularnie przeglądać pamięć zdarzeń, aby odpowiednio wcześnie wyłapać próby uzyskania dostępu przez osoby trzecie.

Obwody antysabotażowe sygnalizatorów

Każdy sygnalizator posiada styk, który informuje o otwarciu pokrywy. Często też możliwe jest uzyskanie informacji, że sygnalizator został oderwany od podłoża. Styk sabotażowy podłącza się pod wejście centrali alarmowej. Dobrze jest, aby czułość tego wejścia była odpowiednio ustawiona.

Domyślnym parametrem jest zazwyczaj liczba w przedziale 300 – 400 ms. Wejście, które jest tak zaprogramowane może zostać w stosunkowo łatwy sposób oszukane. Sugerujemy, aby czułość wejść w takim przypadku wynosiła np. 60 ms. Przy tak małym czasie potencjalny włamywacz nie zdąży uzyskać dostępu do wnętrza sygnalizatora.

Dostęp zdalny przy użyciu ETHM-1 / ETHM-1 Plus

ethm-1 portyTransmisja jest szyfrowana kluczem 192-bitowym AES. To potężne zabezpieczenie. Dzisiaj istnieją dwie możliwości łączenia się z centralami INTEGRA/VERSA przy użyciu ETHM-1 Plus. Połączyć się można klasycznie, przy użyciu adresu IP oraz portu. Drugim wariantem jest skorzystanie z możliwości połączenia przez tzw. serwer SATEL.

Druga opcja jest szybka i wygodna, jeżeli jednak chcemy łączyć się w tradycyjny sposób, warto zmienić porty na inne niż domyślne.

Standardowo SATEL korzysta z 4 portów: 7090, 7091, 7094, 80 – w zależności od rodzaju zdalnego połączenia.  Zmiana portów nie zwiększa bezpieczeństwa w sposób drastyczny, ale utrudnia pracę potencjalnemu włamywaczowi.

Jeżeli ruch sieciowy ma być widoczny na zewnątrz, to pamiętajmy, że zdecydowanie lepszym jest ustawienie przekierowania portów niż ustawianie tzw. DMZ. Zapominamy więc o opcji DMZ w routerze i ustawiamy przekierowanie tylko tych portów, z których faktycznie będziemy korzystać.

Przy okazji sprawdź, czy opcja „Integracja” jest wyłączona. Jeżeli nie korzystasz z opcji integrowania centrali INTEGRA z systemem np. FIBARO, to opcja „Integracja” powinna być bezwzględnie wyłączona.

Hasło serwisowe do centrali

Powinno być indywidualne i długie. Nie idźmy na łatwiznę. Zapamiętanie kolejnej cyfry nie powinno być problemem. Maksymalnie hasło może posiadać 8 cyfr. Już o tym pisaliśmy (na dole znajduje się baner prowadzący do artykułu). Zachęcam do zapoznania się z koncepcją ustalania haseł, którą tam prezentujemy.

Regularne testy instalacji alarmowej – niby oczywiste, a jednak

Raz zamontowany poprawnie system nie daje gwarancji, że będzie działał perfekcyjnie i dożywotnio. Warto umówić się z klientem na tzw. konserwację systemu. Będąc na obiekcie, sprawdzamy wtedy poprawność działania czujek, sygnalizatorów, powiadomienia GSM do klienta oraz do agencji ochrony (jeżeli jest podłączona).

Dobrze jest sporządzić listę zadań do wykonania, którą wcześniej skonsultujemy z klientem. Przez to unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

Przy okazji możemy wyczyścić czujki dymu i czujki ruchu (kurz, pajęczyny). Takie zabiegi sprawią, że urośniemy w oczach klienta. Taka usługa może być odpłatna (i zazwyczaj jest). Regularnie testowany system zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Wyłącz potwierdzenie załączenia i wyłączenia czuwania na sygnalizatorach zewnętrznych

Wciąż modne jest ustawianie tzw. „kwikania” na sygnalizatorach alarmowych, które informują o fakcie załączenia i wyłączenia czuwania. Zawsze powtarzamy: nie tylko użytkownik słyszy, że system się włączył/wyłączył, ale słyszy to też potencjalny włamywacz, który być może czeka na wyjazd klienta do pracy. Poniżej przykład konfiguracji w centrali INTEGRA. Jednak nie polecamy takiego rozwiązania…

potwierdzenie załączenia czuwania integra
Funkcja logiczna na wyjściu OUT1. Sygnalizator włączy się w momencie alarmu lub w momencie sygnału potwierdzenia załączenia/wyłączenia czuwania.

Nie jest dobrą praktyką sygnalizowanie całemu światu, że od tej pory „mój dom czuwa”. Co, jeżeli procedura załączenia czuwania się nie powiedzie? Czy klient zostanie w domu i nie pojedzie do pracy? Prawdopodobnie pojedzie, pomimo tego, że system się nie włączył. Zadzwoni on do instalatora i umówi się na wizytę, ale już może być za późno.

Dzisiaj wiele systemów alarmowych posiada możliwość zarządzania z poziomu smartfona. To właśnie w aplikacji mobilnej możemy podejrzeć, czy system został włączony czy nie.

Stosuj wewnętrzne sygnalizatory

Nie jest to wymóg, ale warto to rozważyć. Sygnalizator wewnętrzny jest jednym z tańszych elementów instalacji alarmowej. W przypadku alarmu, włączenie się sygnalizatora wewnętrznego skutecznie oddziałuje na włamywacza. Działa on pod presją dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości, co mu nie ułatwia sprawy. Wręcz działa drażniąco i włamywacz się wycofuje. To tylko jedna z zalet.

Istotne jest również to, że wewnętrzny sygnalizator może pełnić funkcję ostrzegania domowników w przypadku wykrycia tlenku węgla (czadu) lub pożaru.

Dotyczy to sytuacji, jeżeli w systemie są zainstalowane odpowiednie czujki. W ten sposób sygnalizator wewnętrzny służy nie tylko do ochrony mienia, ale też życia domowników.

Powiązane produkty

Centrala alarmowa VERSA IP

VERSA IP Centrala alarmowa

 • Ilość wejść: 4
 • Max ilość wejść: 30
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 4
 • Pamięć zdarzeń: 2047
 • Max ilość użytkowników: 30
 • Wydajność zasilacza: 2 A
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
 • Zdalne sterowanie: TAK, VERSA CONTROL
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 173 x 105 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Centrala alarmowa VERSA Plus

VERSA Plus Centrala alarmowa z GSM, ETH, USB

 • Ilość wejść: 4
 • Max ilość wejść: 30
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Wyjścia przekaźnikowe: 1
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 4
 • Pamięć zdarzeń: 2047
 • Max ilość użytkowników: 30
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 16

PERFECTA 16 SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 12
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 150 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 68 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Zestaw centrali SATEL PERFECTA 16-WRL

PERFECTA 16-WRL SET-A Centrala alarmowa z anteną i obudową

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 16
 • Strefy: 2
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 2
 • Max ilość wyjść: 16
 • Timery: 8
 • Pamięć zdarzeń: 3584
 • Max ilość użytkowników: 15
 • Wbudowany moduł GSM: TAK
 • Wbudowany moduł radiowy: TAK
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 220 mA
 • Parametry linii: NC, NO, EOL, 2EOL/NC, 2EOL/NO
 • Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
 • Wymiary: Centrala – 160 x 110 mm
 • Temperatura pracy: -10…+55 °C
Zobacz w sklepie
Centrala alarmowa INTEGRA 128-WRL

INTEGRA 128-WRL Centrala alarmowa, GSM, ABAX

 • Ilość wejść: 8
 • Max ilość wejść: 128
 • Strefy: 32
 • Wyjścia wysokoprądowe: 2
 • Wyjścia niskoprądowe: 6
 • Max ilość wyjść: 128
 • Timery: 64
 • Pamięć zdarzeń: 21503
 • Max ilość użytkowników: 240
 • Wydajność zasilacza: 2 A
 • Napięcie zasilania: 18 V AC
 • Pobór prądu (płyta): 120 mA
 • Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
 • Komunikator: GPRS/GSM
 • Zdalne sterowanie: SMS
 • Certyfikat EN50131: Grade 2
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Ocena:

Montaż systemu alarmowego to dopiero początek przygody. W artykule podpowiemy Wam jak zarabiać więcej i jak pamiętać o kondycji Waszych systemów alarmowych. Przyczyny niedziałającego systemu alarmowego System alarmowy pozbawiony opieki fachowca – z czasem staje się „tykającą bombą”. Bomba ta jest uruchamiana przez wiele zapalników. Zużyty akumulator Zasłonięta czujka Zabrudzona czujka Uszkodzony sygnalizator Brak środków … Czytaj więcej »

Znam Twoje hasło serwisowe. Dlaczego?
Ocena:

Hasło serwisowe w systemie alarmowym to często pomijany temat. To poważny błąd. Lekceważenie zagadnienia z ustawieniem odpowiedniego hasła może przynieść bardzo przykre skutki. Nie stosuj wszędzie tego samego hasła Ta historia mogłaby zdarzyć się naprawdę… Firma „ABC-Alarmy” z dużym stażem na rynku, dostała zlecenie na montaż alarmu w Czujkowicach. Instalacja i konfiguracja przebiegła pomyślnie. Klient … Czytaj więcej »

Ocena:

Czym są prefiksy stosowane w hasłach? Prefiks to ciąg liczb, który opcjonalnie należy podać przed właściwym hasłem. W ten sposób istnieje możliwość „wydłużenia” hasła do maksymalnie 16 cyfr i zwiększenia bezpieczeństwa w chronionym obiekcie. Mechanizm prefiksów przed hasłami jest dostępny tylko w centralach serii INTEGRA. Prefiks może mieć długość od 1 do 8 znaków (cyfr) … Czytaj więcej »