Porady

Jak zadbać o bezpieczeństwo urządzeń CCTV IP

Ocena:

Kontakt

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich urządzeń w sieci.

bezpieczeństwo Twoich urządzeń CCTV IP w 10 krokach

Każde urządzenie podłączone do INTERNETU narażone jest na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie. Dotyczy to zarówno urządzeń CCTV IP (kamery IP, rejestratory IP) jak i rejestratorów analogowych podłączonych do sieci INTERNET.

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z tzw. „włamaniami” należy stosować wszelkie środki ostrożności:

1. Zmień domyślne hasła

Urządzenie powinno posiadać ustawione silne hasło dla administratora oraz wszystkich innych użytkowników. Silne hasło to takie, które ma minimum 8 znaków oraz zawiera duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.

2. Wyłącz alternatywne usługi

Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe usługi takie jak Telnet, SSH, FTP, UPnP itp.
Jeśli nie są wykorzystywane to powinny zostać wyłączone.

Nie wszystkie usługi mogą zostać wyłączone. Zależy to przede wszystkim od danego urządzenia lub zastosowanego firmware’u.

3. Zmień domyślny adres IP

Nie stosować domyślnych adresów IP nawet jeśli są one zgodne z adresacją naszej sieci.
Dzięki temu trudniej będzie zlokalizować nasze urządzenie w sieci lokalnej.

4. Zmień domyślne porty sieciowe

Sytuacja identyczna jak w przypadku adresu IP, ale ma bezpośredni związek z przekierowaniem portów.

Porty z których będziemy korzystać powinny zostać zmienione na inne, minimum 4 cyfrowe, najlepiej z zakresu od 1024 do 65535.

5. Przekieruj tylko te porty, z których korzystasz

Jeśli decydujemy się na połączenie bezpośrednie poprzez przekierowanie portów, powinniśmy to robić z głową. Wykonujemy przekierowania tylko tych portów z których będziemy korzystać.

6. Nie korzystaj z DMZ

Częstym błędem jest umieszczanie urządzenia w strefie zdemilitaryzowanej, która nosi nazwę DMZ.  Jest to nic innego jak przekierowanie całego zakresu portów (65535) na adres lokalny naszego urządzenia. Dzięki temu możliwe jest nawiązanie połączenia z każdą działającą usługą na tym urządzeniu

7. Jeśli to możliwe, korzystaj z serwera P2P

P2P jest używany do zdalnego dostępu za pomocą numeru seryjnego. Prawdopodobieństwo włamania jest bardzo małe, ponieważ należy znać numer seryjny urządzenia, nazwę użytkownika oraz hasło.

8. Aktualizuj oprogramowanie

Samo oprogramowanie może posiadać liczne błędy, które z biegiem czasu zostają poprawione w kolejnych wersjach oprogramowania. Dlatego ważne jest aby urządzenia posiadały zawsze najnowszą wersję oprogramowania.

9. Wydziel osobną sieć na potrzeby systemu CCTV

Dotyczy to głównie kamer oraz rejestratorów IP, które do przesyłania obrazu wykorzystują protokół TCP/IP.  Aby wydzielić osobną sieć należy użyć rejestratora z dwoma portami sieciowymi. Jeden do połączenia z kamerami a drugi do połączenia z Internetem.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie rejestratora z wbudowanym switchem PoE, który tworzy osobną sieć na potrzeby komunikacji z kamerami IP.

W przypadku rejestratorów IP jednoportowych najbezpieczniej jest użyć dodatkowego routera, który będzie pomiędzy rejestratorem a naszą siecią lokalną z dostępem do Internetu.

10. Zadbaj również o bezpieczeństwo swojej sieci!

  • – Zmień hasło dostępowe do konfiguracji Routera oraz innych urządzeń sieciowych
  • – Ustaw silne hasło do sieci bezprzewodowej Wi-Fi
  • – Nie podawaj haseł osobom trzecim

Stosując powyższe zasady poprawisz bezpieczeństwo całego systemu CCTV.

Powiązane porady

Ocena:

Gdybyś mógł wybrać sygnalizację alarmu podczas próby włamania albo sygnalizację alarmu po fakcie, to co byś wybrał? Albo inaczej. Wolisz, aby alarm spłoszył złodzieja zanim zniszczy Twoje drzwi wejściowe warte kilka tysięcy czy może jednak alarm ma go pogonić, kiedy będzie buszował po środku? Myślę, że w obu pytaniach większość wskaże pierwszy wariant. Dlaczego więc … Czytaj więcej »

Ocena:

Zabezpieczenie obiektu na zewnątrz przy użyciu czujek ruchu to prosta sprawa. Należy tylko pamiętać o kilku rzeczach. Fałszywe alarmy też można ujarzmić. Tutaj pokażę co da się zrobić. Artykuł stanowi „techniczną” kontynuację poradnika: „Ochrona zewnętrzna – krótki wstęp”. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszam do zapoznania się z tą pozycją (link na dole strony). Instalowanie … Czytaj więcej »

Znam Twoje hasło serwisowe. Dlaczego?
Ocena:

Hasło serwisowe w systemie alarmowym to często pomijany temat. To poważny błąd. Lekceważenie zagadnienia z ustawieniem odpowiedniego hasła może przynieść bardzo przykre skutki. Nie stosuj wszędzie tego samego hasła Ta historia mogłaby zdarzyć się naprawdę… Firma „ABC-Alarmy” z dużym stażem na rynku, dostała zlecenie na montaż alarmu w Czujkowicach. Instalacja i konfiguracja przebiegła pomyślnie. Klient … Czytaj więcej »