Przejdź do treści

System bezprzewodowy ABAX – podstawy

System bezprzewodowy ABAX – podstawy

ABAX to nazwa dedykowana urządzeniom bezprzewodowym SATEL, które pracują na częstotliwości 868 MHz. Nie jest to niezależny system alarmowy, ale najczęściej rozwinięcie funkcjonalności central serii INTEGRA i VERSA. W systemie ABAX 868 MHz dostępne są bezprzewodowe: czujki, sygnalizatory, piloty, ekspandery oraz manipulatory.

Uwaga!
Z dniem 1 kwietnia 2019 do oferty SATEL został wprowadzony nowy system bezprzewodowy – ABAX 2. Poprzedni system „ABAX” został wycofany. Część informacji w poniższym artykule może już nie być aktualna, dlatego zapraszamy do zapoznania się również z pozycją.

Dla kogo ABAX?

ABAX jest  dla każdego, kto chce rozbudować swoją instalację alarmową, która jest oparta na centrali INTEGRA lub VERSA. ABAX to również rozwiązanie dla ludzi, którzy oczekują szybkiej instalacji o wysokiej jakości parametrach. I w końcu, ABAX to rozwiązanie dla… zapominalskich.

Przeciętny Kowalski w swoim nowo budowanym domu chce instalację systemu alarmowego. Przed tynkami – prosta sprawa. Puścić kable, zatynkować, pomalować i montować czujki. Niektórzy jednak zapominają o położeniu okablowania pod alarm. To właśnie oni mają wybór: albo robić bruzdy w ścianach pod kable albo postawić na dobrej jakości system bezprzewodowy. Dla nich jest ten artykuł.

 Kiedy dom wykończony i brak instalacji pod alarm, zostają Ci dwie opcje...
Kiedy dom wykończony i brak instalacji pod alarm, zostają Ci dwie opcje: system przewodowy lub bezprzewodowy

Fundament systemu ABAX

Aby system ABAX mógł zaistnieć, potrzebne jest urządzenie, które będzie się komunikowało z bezprzewodowymi czujkami i sygnalizatorami. To urządzenie to tzw. kontroler systemu bezprzewodowego, zwany potocznie kontrolerem ABAX.

ABAX urządzenia
Urządzenia obsługiwane przez system ABAX

Kontroler ABAX to moduł elektroniczny, który należy podłączyć do odpowiednich złącz centrali alarmowej (magistrala komunikacyjna) – czyli do serca systemu alarmowego. Na dzień dzisiejszy dostępne są moduły (kontrolery):

  • ACU-120
  • ACU-270

Wcześniej produkowane były moduły ACU-100 oraz ACU-250. Nie obsługiwały one manipulatorów bezprzewodowych i zostały wycofane z oferty. Wybór kontrolera sprowadza się więc do dwóch modeli. Warto również zwrócić uwagę na centralę INTEGRA 128-WRL. Ten model centrali posiada już wbudowany kontroler ABAX, więc nie potrzeba do niego podłączać zewnętrznego kontrolera (ale można).

Który kontroler ABAX wybrać? ACU-120 czy ACU-270?

Zasadniczo oba urządzenia spełniają tą samą funkcję. Różnica polega na tym, że moduł ACU120 posiada dwie anteny, co daje podstawę do tego, aby jego zasięg był większy (dokumentacja mówi o 600 m w terenie otwartym). Moduł ACU270 posiada zgrabną obudowę, natomiast zasięg wynosi 500 m w terenie otwartym.

Funkcjonalność jest identyczna, więc kryterium wyboru to przede wszystkim zasięg urządzeń (różnica 100 m) i ich wygląd.

Dokonaj wyboru między ACU120, a ACU270
Jaka jest różnica między ACU120, a ACU270?

Czy są jakieś inne warunki, które należy spełnić przed decyzją o montażu systemu ABAX?

W pierwszej kolejności, instalator powinien wykonać rozpoznanie na docelowym obiekcie. Należy sprawdzić, czy w budynku montaż systemu bezprzewodowego będzie miał rację bytu. Dostępne są urządzenia (np. tester zasięgu ARF-100 z dowolnym kontrolerem ABAX), które dadzą informację o potencjalnym zasięgu urządzeń w danych pomieszczeniach. Jeżeli wynik będzie odpowiedni, montaż systemu bezprzewodowego ABAX spełni założenia.

tester arf100 abax
Tester zasięgu ARF-100. Przydatne narzędzie pracy dla instalatora

Jeżeli jednak z różnych przyczyn tester przedstawi niekorzystne warunki dla systemu ABAX (słaby zasięg), możliwe jest podratowanie sytuacji urządzeniem typu repeater sygnału. To urządzenie potrafi odebrać i przekazać dalej sygnały radiowe ABAX, czyli można łatwo zwiększyć zasięg.

A jeśli zasięg ABAX jest za mały?

To jeszcze nie koniec. Dostępny jest repeater sygnału ABAX, który może „wydłużyć” zasięg działania urządzeń. Takie urządzenie nosi symbol ARU-100. Repeater współpracuje z każdym kontrolerem ABAX, który jest obecnie dostępny na rynku. Wyjątek stanowi centrala INTEGRA 128-WRL, która posiada na pokładzie własny kontroler ABAX – w tym przypadku repeater ARU-100 nie będzie obsługiwany.

aru100 repeater abax
Repeater ARU-100, który zwiększa zasięg sygnału. Urządzenie jest zasilane napięciem 230V, dzięki czemu może być zamontowane np. nad puszką elektryczną

Jest jednak rozwiązanie. Jeżeli wybór centrali pada na popularną „WRL-kę”, to podłączając do niej zewnętrzny kontroler ABAX (ACU-120 / 270), możliwa jest współpraca z repeaterem ARU-100. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale rozwiązuje to zagadnienie.

Jak pracuje ABAX?

System ABAX pracuje na częstotliwości 868 MHz, a wymiana danych następuje dwukierunkowo. Oznacza to, że każde urządzenie ABAX (czujka, pilot, sygnalizator itp.) posiada wbudowany nadajnik i odbiornik. Przykładowo, jeżeli czujka APD-100 wyśle do centrali informację o wykryciu ruchu, to centrala odsyła do czujki potwierdzenie odebrania komunikatu. Jeśli czujka nie otrzyma tego potwierdzenia (np. sygnał nie dotarł, było zakłócenie), to ponownie transmituje ten sygnał.

Oprócz tego, kontroler ABAX cyklicznie odpytuje zalogowane urządzenia bezprzewodowe, czy są dostępne i w jakiej są kondycji (m.in. stan baterii). Dzieje się to w tzw. okresie odpytywania  (co 12, 24 lub 36 sekund). W ten sposób centrala ma pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami pracującymi na rzecz danego systemu alarmowego.

Baterie do czujek i czas pracy na baterii

Kupując dowolny bezprzewodowy element ABAX (np. dualną czujkę ruchu APMD-150), bateria jest w zestawie. Nie ma potrzeby jej kupować osobno. Najczęściej bateria nosi symbol: CR123A.

abax baterie
System ABAX wie, kiedy bateria urządzenia bezprzewodowego jest słaba. Może odpowiednio wcześnie przekazać tą informację do użytkownika

Czujka potrafi pracować na baterii przez okres około 2-5 lat, wszystko to zależy od częstotliwości zadziałania takiego urządzenia oraz od tzw. okresu odpytywania, który definiuje instalator. Ciekawostką jest fakt, że czujka ABAX przekazuje centrali informację o kondycji swojej baterii. Jeżeli bateria wymaga wymiany, użytkownik będzie o tym poinformowany za pośrednictwem manipulatora LCD. Przy odpowiedniej konfiguracji, system może wysłać wiadomość SMS z taką informacją (wymagany moduł GSM).

Dostępne urządzenia w systemie ABAX

Poniżej tylko opis skrótowy wybranych urządzeń bezprzewodowych ABAX:

  • ACU-120, ACU-270 – kontrolery systemu ABAX
  • ARU-100 – repeater systemu ABAX, stosujemy, jeżeli standardowy zasięg kontrolera okazuje się za mały, zasilanie 230V, wbudowany akumulator litowo-jonowy
  • APD-100 – czujka ruchu PIR, możliwość włączenia odporności na ruch małych zwierząt
  • APMD-150 – czujka ruchu dualna PIR + MW
  • AOD-200 – czujka ruchu dualna zewnętrzna (bezprzewodowa wersja czujki OPAL)
  • ASD-110czujka dymu i ciepła (analogiczna do przewodowej TSD-1)
  • AMD-100 – czujka magnetyczna (otwarcia) drzwi i okien
  • ATD-100 – czujka temperatury, możliwość  odczytu temperatury na manipulatorach (Integra)
  • ARD-100 – czujka przemieszczenia, zapamiętuje aktualną pozycję przy starcie czuwania
  • AFD-100 – czujka zalania (analogiczna do przewodowej FD-1)
  • AVD-100 – czujka wibracyjna, wbudowana również czujka otwarcia (jak AMD-100)
  • ASP-105 – sygnalizator zewnętrzny, wymaga doprowadzenia zasilania 12V (ładowanie)
  • ASP-100 – sygnalizator zewnętrzny, nie wymaga doprowadzania zasilania 12V
  • ASP-205 – sygnalizator wewnętrzny, nie wymaga doprowadzania zewnętrznego zasilania
  • APT-100 – pilot bezprzewodowy, potwierdzanie na diodach i dźwiękiem wykonania polecenia w centrali
  • ACX-200, ACX-201 – ekspandery wejść/wyjść, umożliwiają rozbudowę systemu o przewodowe elementy
  • VERSA-LCDM-WRL – pierwszy w pełni bezprzewodowy manipulator do central VERSA
  • ARF-100 – tester zasięgu ABAX, przydatne narzędzie dla instalatora systemów bezprzewodowych ABAX

Większość elementów (czujek) posiada dwie wersje kolorystyczne: kolor biały oraz brązowy (dopisek „BR”).

Oceń
Dodaj poradę do ulubionych

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest dla zalogowanych użytkowników