Porady

Zdalne sterowanie szlabanem na osiedlu przez moduł GSM

Porada widoczna dla konta PREMIUM
grupa wsparcia dla Instalatorów

Kontakt

Brama wjazdowa (szlaban) na osiedle i kwestia sterowania to powszechny temat. Podstawowym sposobem sterowania są piloty, ale ostatnio bardzo często w grę wchodzą moduły GSM. Jest to tańsze i bardziej elastyczne rozwiązanie.

Z artykułu dowiesz się

  Jak sterować szlabanem osiedlowym z telefonu komórkowego
  Jak dobrać urządzenia
  Jak połączyć i skonfigurować to rozwiązanie
  Jak za pomocą tego rozwiązania wysłać SMS do wszystkich mieszkańców osiedla o np. planowanym zebraniu, serwisie bramy/szlabanu lub o innym wydarzeniu.

Ale od początku…

Jak otworzyć szlaban przez telefon?

sterowanie-szlabanem-za-pomoca-telefonu

Zamiast pilota, mieszkaniec osiedla używa swojego telefonu. Dzwoni on pod specjalny numer modułu GSM a ten uruchamia swoje wyjście. Wyjście to z kolei steruje pracą szlabanu. Proste.

Jaki moduł GSM wybrać?

Przy wyborze modułu GSM do tego celu, głównym kryterium jest ilość obsługiwanych numerów telefonów i prostota ich edytowania. W ramach artykułu zdecydowałem się na moduł MultiGSM firmy ROPAM.

multigsm ropam

Moduł MultiGSM obsługuje do 1000 numerów telefonów, które mogą być zapisane na karcie pamięci SD (lub SDHC). Za chwilę pokażę, jak należy tego dokonać. Dla jasności: tylko mieszkańcy osiedla wpisani na listę numerów telefonów (karta SD) będą mogli sterować otwieraniem szlabanu.

Podłączenie modułu GSM do szlabanu

Moduł MultiGSM należy zasilić napięciem stałym (DC) – zgodnie z dokumentacją producenta. Schemat przedstawia połączenie do szlabanu M3BAR firmy NICE.

schemat multigsm sterowanie szlaban

W tym przykładzie moduł GSM został zasilony z osobnego zasilacza impulsowego o wydajności prądowej 1 [A]. W sterowaniu już zwyczajowo pośredniczy moduł przekaźnikowy (tutaj AWZ510 firmy Pulsar), który separuje galwanicznie oba systemy: moduł GSM i centralę sterującą […]

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Moduł GSM MultiGSM 2

MultiGSM 2 moduł powiadomienia i sterowania GSM

  • Ilość numerów powiadomień: 1000
  • Ilość numerów sterujących: 1000
  • Ilość wejść: 8
  • Ilość wyjść: 4
  • Wyjścia sterujące: TAK
  • Zdalna konfiguracja: TAK
  • Monitoring: GPRS, SMS, CLIP
  • Typ złącza: SMA
  • Konfiguracja: BasicGSM Manager / SMS
  • Zasilanie: 12V DC
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Jak skonfigurować moduł BasicGSM – krok po kroku

Ocena:

BasicGSM – to uniwersalny moduł powiadomienia GSM do alarmu. Artykuł w kilku punktach pokaże, jak podłączyć i skonfigurować moduł do poprawnego działania. Z racji uniwersalności produktu, z powodzeniem można go stosować przy centralach takich jak VERSA, INTEGRA oraz centralami innych firm. Moduł BasicGSM został wycofany z produkcji. Aktualnie produkowany moduł to BasicGSM 2. Pod tym … Czytaj więcej »

Sterowanie napędem bramy NICE z centrali SATEL INTEGRA

Sterowanie napędem bramy NICE z centrali SATEL INTEGRA - artykuł
Ocena:

Co chcemy osiągnąć? Wysyłając SMS do centrali alarmowej (np. „Otworz” lub „Zamknij”), wydajemy polecenie do automatyki bramowej. Jednocześnie, przy otwieraniu bramy, centrala INTEGRA załącza oświetlenie na podjeździe, ale tylko w godzinach nocnych. Brama – czy muszę coś wiedzieć? Zasadniczo nie dokonujemy żadnych zmian mechanicznych, elektrycznych czy konfiguracyjnych w automatyce do bramy. Musimy jedynie znać funkcjonalność … Czytaj więcej »