Porady

Sterowanie oświetleniem w czujkach SLIM Luna

Porada widoczna dla konta STANDARD
Montersi.pl - hurtownia dla Instalatora

Kontakt

Wraz z pojawieniem się serii czujek Slim Line, zmieniliśmy podejście dotyczące sposobu sterowania oświetleniem na inne, niż to miało miejsce w czujkach Aqua Luna. W czujkach właśnie Aqua Luna sprawa była jednoznaczna:

Chcesz włączyć światło?
Podaj napięcie 12V na zaciski + /  –  w czujce.

W czujkach serii Slim Line (konkretnie tych, które mają dopisek „Luna”) sprawa się uprościła (i skomplikowała) jednocześnie. Nie mamy już zacisków „+/-” do sterowania oświetleniem, ale zamiast tego mamy jeden zacisk „Luna”.

Zacisk „Luna” to wejście, które (nie)zawsze zapala światło

Faktycznie, „Luna” to wejście w czujce, które jest sterowane masą. Oznacza to, że idealnie nadaje się do połączenia z wyjściem niskoprądowym centrali alarmowej (Satel, ale nie tylko).

Pamiętaj!
We wszystkich centralach Satel, aktywnym stanem na wyjściach niskoprądowych jest masa.

Podłączenie tego zacisku (luna) jest więc banalnie proste. Naturalną rzeczą jest, że oprócz tego należy podać zasilanie do czujki oraz prawidłowo podłączyć jej styki alarmowe itp. (np. jako 2EOL).  Przykładowy schemat podłączenia złącza LUNA do centrali alarmowej widoczny jest poniżej:

slim luna satel sterowanie
Złącze LUNA z czujki można podłączyć do niskoprądowego wyjścia centrali alarmowej (wyjście typu O.C).

Domyślnie czujka SLIM-PIR-LUNA działa w taki sposób, że podanie masy na omawiane złącze spowoduje zapalenie oświetlenia. Czyli analogia jest podobna do tego, co widzieliśmy w czujkach Aqua Luna. Dokładnie tak przedstawia to też fragment z instrukcji:

slim pir luna oświetlenie

Jeżeli chcielibyśmy, ale centrala załączyła oświetlenie w czujce w momencie ruchu, ale pod warunkiem, że jest jeszcze noc, to należałoby stworzyć funkcję logiczną. Przykład takiej funkcji dla centrali Integra widoczny jest niżej:

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane porady

AQUA LUNA – jak sterować oświetleniem LED z centrali INTEGRA?

Ocena:

Krótki artykuł, który krok po kroku opisuje podłączenie i konfigurację oświetlenia LED w czujce AQUA LUNA. Krok 1: Jak podłączyć diodę LED czujki LUNA do centrali INTEGRA? Do sterowania diodą LED wykorzystujemy dowolne wyjście niskoprądowe centrali. Wiemy, że takie wyjście w momencie załączenia wystawia „masę”, czyli po prostu – minus. Drugi zacisk diody LED należy … Czytaj więcej »

Po co montować czujki ruchu w toalecie?

czujka w toalecie
Ocena:

Czyli o oszczędności i wygodzie Czujka w kiblu, chyba Pan oszalał!? A jakie tu jest zagrożenie? Parę razy miałem okazję wyceniać systemy alarmowe w budynkach mieszkalnych. Za każdym razem, gdy sugerowałem instalację czujek ruchu w toalecie lub łazience, napotykałem na zdumione spojrzenie inwestora. Zdarzały się nawet takie komentarze (przepraszam za kolokwializm, ale tak naprawdę było) … Czytaj więcej »