Porady

Moduły GPRS-A i GSM-X – wprowadzenie

Moduły SATEL: GPRS-A i GSM-X
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

W pierwszym kwartale 2018, moduły GSM od Satel zostały przemianowane na nowe, lepsze rozwiązania. Do oferty weszły moduły GPRS-A oraz GSM-X.

Jak wygląda zamiana?

 • GPRS-A – zastępuje moduły GPRS-T1, GPRS-T2, GPRS-T4 oraz GPRS-T6
 • GSM-X – zastępuje moduły LT-1, LT-2, GSM-4, GSM-5

Ale nie tylko o zamianę samą w sobie chodzi, a o coś więcej.

GPRS-A

Moduł, który łączy w sobie cechy wszystkich dotychczasowych modułów SATEL serii GPRS-Tx. Tzn. posiada on złącza TIP-RING, umożliwiając tym samym symulację stacji monitorującej (działanie analogiczne do GPRS-T1). Dodatkowo posiada on wejścia (8szt.) i wyjścia (2x OC i 2x przekaźnik). To już jest analogiczne do modułów GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6. Tam spotykaliśmy wejścia i wyjścia.

GPRS-A

Wejścia mogą pracować jako NO, NC lub jako analogowe (pomiar napięcia 0 – 16,56 V).

A co z zasilaniem buforowym?

aps-412Wcześniej moduł GPRS-T6 posiadał wbudowany na płycie zasilacz buforowy i przewód do podłączenia akumulatora. Dzisiaj zrezygnowano z tego wariantu, ale za to moduł GPRS-A posiada specjalne złącze do podłączenia dedykowanego zasilacza buforowego, np. APS-412 lub APS-612.

Widać więc, że GPRS-A to moduł, który łączy w sobie wszystkie charakterystyczne cechy wcześniejszych modułów GPRS-Tx. Ale to nie wszystko.

Nowa aplikacja na komputer – GX Soft

Odchodzimy od aplikacji GPRS-SOFT i działamy na nowej aplikacji – GX Soft. Program swoją prostotą nawiązuje do Perfecta Soft. Jest przejrzysty i umożliwia programowanie modułów lokalnie poprzez konwerter USB-RS a także zdalnie – przy użyciu serwera Satel lub klasycznie przez adres IP i przekierowanie portu.

gx soft
GX Soft służy do programowania modułu GPRS-A oraz GSM-X.

Aplikacja mobilna – GX Control

Użytkownicy mają do dyspozycji nową aplikację na urządzenia mobilne (Android, iOS) – GX Control. Apka jest darmowa, dostępna w Google Play lub AppStore.

GX Control umożliwia podgląd stanu wejść, wyjść , sterowanie wyjściami, przegląd pamięci zdarzeń i awarii, podgląd temperatury z 8 czujek.

Aplikacja łączy się z modułem poprzez serwer SATEL. Przy okazji obsługuje powiadomienia PUSH. W momencie przekroczenia progu temperatury jednej z czujek lub np. po naruszeniu wejścia modułu, w telefonie zostanie wyświetlona wiadomość PUSH.

Te powiadomienia mogą dotyczyć również aktywacji wyjścia, awarii modułu itd.

GPRS-A obsługuje do 8 cyfrowych czujek temperatury

ogrzewanie-dallas-1wire-grzejnikModuł został wyposażony w magistralę 1-wire, która umożliwia podłączenie do 8 szt. czujek temperatury. Czujki łączy się równolegle i są one automatycznie wykrywane przez moduł. Istnieje możliwość wykonania prostych mechanizmów sterujących wyjściami, np. w przypadku przekroczenia zadanego progu temperatury. Dla każdej z 8 czujek programuje się dwa progi temperatury oraz histerezę. Pomiar od -55 st.C do +125 st.C.

MQTT, JSON, MODBUS – możliwość integracji z zewnętrznymi systemami

GPRS-A jest kolejnym urządzeniem (obok INT-RS a także ETHM-1 / ETHM-1 Plus), które daje możliwość integracji z zewnętrznym urządzeniem lub oprogramowaniem. Tym razem Satel postawił na MQTT, czyli bardzo prosty i lekki protokół, który pozwala m.in. na odczytanie wartości temperatur z czujek podłączonych do modułu GPRS-A. Dane wysyłane są w popularnym dla programistów formacie JSON. Jest to więc proste i lekkie rozwiązanie, z którym poradzą sobie nawet początkujący programiści.

json mqtt ramka gprs-a satel
Ramka w formacie JSON, którą moduł może wysyłać. Ramka zawiera info na temat stanu wejść, wyjść, temperatur itd.

Stosując takie rozwiązania jak Domoticz, Raspberry PI, Arduino, Node-RED itp. – programista może w stosunkowo prosty sposób „dostać się” do GPRS-A i dogadać ze sobą te urządzenia lub programy.

Sterowanie  1024 numerów telefonów, np. bramą na osiedlu

brama-ster-wjazd-1Oprócz standardowych 8 numerów do powiadamiania i sterowania, możliwe jest wpisanie dodatkowych 1024 numerów telefonów, które poprzez CLIP mogą sterować wyjściami. Oznacza to, że w prosty sposób można zbudować mechanizm zdalnego otwierania bramy czy szlabanu na strzeżone osiedle. Dużą zaletą jest to, że numery można łatwo wyszukiwać i edytować.

Dostępność

Moduł GPRS-A sprzedawany jest w specjalnej obudowie z tworzywa sztucznego i w zestawie posiada antenę GSM. Urządzenie jest programowane przy użyciu kabla USB-RS (końcówka PIN3 TTL).

GSM-X

To moduł, który zastępuje dotychczasowe inne moduły SATEL z serii GSM (LT-1, LT-2, GSM-4, GSM-5). Posiada on funkcje wszystkich powyższych, czyli m.in. złącza TIP, RING do podłączenia kabla telefonicznego oraz zaciski wejść i wyjść, pracujące niezależnie.

gsm-x satel

Podobnie jak GPRS-A, tak moduł GSM-X również posiada dedykowane złącze do podłączenia zasilacza buforowego (np. APS-412, APS-612).

Programowanie przez komputer – GX SOFT

usb-gsm-embTutaj, podobnie jak wyżej. Ten sam program umożliwia łączenie się do modułu lokalnie (tym razem przez port mini USB) lub zdalnie.

I znów dzieli się to na dwa warianty: zdalnie przez serwer SATEL i zdalnie przez adres IP i port. Należy pamiętać, że połączenie przez adres IP i port wymaga przekierowania portu na routerze.

Aplikacja mobilna GX Control

Tutaj w zasadzie sprawa znów się powtarza. Aplikacja umożliwia podgląd stanu wejść, wyjść, sterowanie wyjściami, przegląd awarii i pamięci zdarzeń. Analogicznie jak wcześniej, możliwe jest otrzymywanie powiadomień PUSH, które dotyczą zdarzeń pochodzących z modułu (a nie z centrali alarmowej).

Zdalne programowanie central serii INTEGRA oraz INTEGRA Plus

Moduły GSM-X oraz centrale INTEGRA można połączyć przewodem RJ/PIN5. Drobne ustawienia i mamy możliwość realizacji zdalnego programowania central INTEGRA. Moduł GSM pełni tutaj rolę „pośrednika” w wymianie danych. Przy użyciu technologii GPRS, mamy możliwość zdalnego użycia programu DloadX i konfigurowania centrali a także możliwość użycia programu GuardX i tym samym zdalnego zarządzania centralą.

Nie jest możliwe używanie aplikacji INTEGRA Control w tym wariancie. Aplikacja mobilna do Integry wymaga modułu ETHM-1 Plus po stronie centrali.

Symulacja linii telefonicznej

Jeżeli do modułu podłączymy aparat telefoniczny (albo do centrali alarmowej, w zależności od wariantu), to za pomocą GSM-X możemy korzystać z aparatu telefonicznego jak ze zwykłego telefonu stacjonarnego. Rozmowy odbywają się na koszt karty SIM, która jest zainstalowana w module.

GSM-X-ETH – niezawodność w monitorowaniu do agencji ochrony

Do GSM-X można dołożyć specjalny moduł ethernetowy – GSM-X-ETH. Podłączając go zwiększamy niezawodność monitorowania do agencji ochrony. Istnieje tutaj tzw. Dual Path Reporting (zgodnie z DP4 wg EN 50136), czyli dwutorowe monitorowanie kodów zdarzeń.

gsm-x-ethInstalator ustala priorytety i jeżeli jeden z torów zawiedzie (np. Ethernet), moduł automatycznie przełącza się do toru GSM (do jednej z dwóch kart SIM, które można zainstalować w module).

Dostępność

Moduł GSM-X sprzedawany jest w obudowie OPU-2B razem z anteną ANT-GSM-I (montaż wewnątrz obudowy).

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Moduł GPRS-A

GPRS-A moduł komunikacyjny GPRS

Parametry techniczne:

 • Ilość numerów powiadomień: 8
 • Ilość wejść: 8
 • Ilość wyjść: 4
 • Zdalna konfiguracja: Tak
 • Zasilanie: 12 V DC (±15%)
 • Wymiary: 83 x 65 x 23 mm
 • Waga: 0.110 kg
Zobacz w sklepie
Moduł GSM-X

GSM-X wielozadaniowy moduł komunikacyjny GSM/GPRS

Parametry techniczne:

 • Ilość numerów powiadomień: 8
 • Ilość wejść: 4
 • Ilość wyjść: 4
 • Wyjścia sterujące: TAK
 • Zdalna konfiguracja: Tak
 • Symulacja linii telefonicznej: Tak
 • Konfiguracja: Zdalna / lokalna
 • Obudowa: OPU-2 B
 • Zasilanie: 12 V DC (+/- 12%)
 • Wymiary: 126 x 158 x 46 mm
 • Waga: 0.255 kg
Zobacz w sklepie