Porady

Jak skonfigurować kamerę IP do pracy bez rejestratora?

Porada widoczna dla konta STANDARD
Konfiguracja zapisu nagrań na karcie SD

Kontakt

Kompletny system CCTV składa się najczęściej z urządzeń wytwarzających oraz magazynujących obraz wideo. Są to odpowiednio kamery oraz rejestrator z dyskiem twardym, na którym gromadzone są nagrania ze wszystkich kamer. W przypadku gdy wymagania klienta ograniczają się tylko do jednej kamery, to czy konieczny jest również zakup rejestratora oraz dysku twardego? W przypadku kamer IP niekoniecznie.

Kamery IP posiadające gniazdo karty pamięci, umożliwiają autonomiczną pracę jako „rejestrator jednokanałowy” a więc możliwe jest stworzenie kompletnego systemu monitoringu w oparciu tylko o jedno urządzenie.
Zapisywanie nagrań na karcie pamięci znajdującej się w kamerze nie jest bezpieczne, ponieważ dostęp do nich mogą mieć osoby trzecie mające bezpośredni dostęp do kamery.

Jaką kartę pamięci wybrać?

W większości urządzeń znajdziemy gniazdo karty microSD, do którego możemy włożyć kartę o maksymalnej pojemności podanej przez producenta urządzenia  – Najczęściej jest to wartość 128 GB, która w zupełności wystarcza na kilkudniowy zapis nagrań.

Oczywiście, długość nagrań zależy nie tylko od pojemności karty pamięci ale i od parametrów samej kamery takich jak:

Rozdzielczość oraz liczba klatek
Przepływność (Bitrate)
Rodzaj kompresji (H.264/H.265)
Sposób archiwizacji nagrań (Detekcja/Nagrywanie ciągłe)

 

Dla przykładu możemy przyjąć, że doba nagrań z kamery o rozdzielczości 2 MP, pracującej z prędkością 25kl/s, zapisującej obraz w sposób ciągły w kompresji H.265 z przepływnością równą 2 Mb/s zajmie 21,09 GB przestrzeni dyskowej.

Przy zastosowaniu karty pamięci o pojemności 128GB uzyskami 5-dniowy zapis nagrań (uwzględniając rzeczywistą pojemność nośnika).
Standard prędkości
Parametry obecnie sprzedawanych kart pamięci zdecydowanie przewyższają możliwości zapisu kamer stosowanych w systemach CCTV. Oznacza to, że do nagrywania strumienia wideo wystarczy karta o klasie prędkości 10, której prędkość zapisu wynosi 10 MB/s (Użyta w naszym przykładzie kamera zapisuje strumień wideo z prędkością 2 Mb/s czyli 0,25 MB/s).
Większe prędkości zapisu/odczytu sprawdzają się podczas archiwizacji nagrań lub w trakcie odtwarzania w […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę: