Porady

Adresacja IP – podstawy sieci

Porada widoczna dla konta STANDARD
Bliżej sieci Informacje dotyczace adresacji IP

Kontakt

Rynek kamer i rejestratorów IP wciąż się rozwija. Cały czas jesteśmy zalewani informacjami o nowych kamerach megapikselowych, nowych switchach czy też nowych, szybkich rejestratorach dla kamer sieciowych. Warto się jednak zastanowić, czy aby na pewno wiemy jak to wszystko działa?

Poniższym artykułem, chcę podzielić się kilkoma praktycznymi aspektami związanymi z sieciami komputerowymi. Dedykowany on jest dla osób bez doświadczenia w konfiguracji sieci. Można dowiedzieć się w nim co to jest adres IP, maska, brama sieciowa, adres fizyczny karty sieciowej itp. To są elementy sieci, które trzeba znać, aby móc w swobodnie poruszać się w otoczeniu kamer IP.

Podstawowe różnice pomiędzy kamerami analogowymi, a kamerami IP

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że kamera IP to taki mały komputer. Posiada ona swój procesor, pamięć operacyjną, kilka innych układów peryferyjnych i oczywiście kartę sieciową. Karta sieciowa jest reprezentowana poprzez zewnętrzny port LAN RJ-45, który stanowi wyjście obrazu na zewnątrz. Już tutaj widać tą zasadniczą różnicę w stosunku do klasycznych kamer analogowych. Tam spotykaliśmy się z wyjściem analogowym BNC, do którego przychodził zwykły kabel koncentryczny i trafiał prosto do rejestratora albo nawet do monitora.

porównanie kamer analogowych z kamerami ip
Podstawowe różnice i podobieństwa pomiędzy kamerami analogowymi, a kamerami IP

 

To tak naprawdę jedyna istotna różnica pomiędzy kamerami analogowymi a kamerami IP. Obie posiadają obiektyw, matrycę, układy wspomagające, procesor sygnałowy. Do kamer IP został po prostu dołożony moduł, który zamienia cały sygnał video na postać cyfrową i następnie ten sygnał trafia w sieć internet. Oczywiste jest, że istnieją różnice w parametrach kamer. Jeśli chodzi o rozdzielczość i pośrednio szczegółowość obrazu, to zdecydowanie lepiej wypada kamera IP megapikselowa.

O co chodzi z „megapikselami”? Trzeba sobie uświadomić, że sama kamera IP nie gwarantuje od razu super obrazu. Dopiero kamery IP megapikselowe pokazują swój potencjał, udostępniając nam obraz np. w rozdzielczości Full HD (2 Mpx). To parametr, który przemawia na korzyść systemów kamer […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę: