Porady

Wykorzystanie zmiennych w FIBARO Home Center

Porada widoczna dla konta STANDARD
Do czego można użyć zmiennych?
Montersi.pl - sklep internetowy dla Instalatora

Powiązane tagi

Kontakt

Automatyzacja w centralach FIBARO odbywa się najczęściej za pomocą tzw. scen. Mogą to być sceny blokowe lub napisane za pomocą języka programowania Lua. Niezależnie jaka metoda zostanie wybrana, może okazać się, że dostępne do zaprogramowania warunki nie będą wystarczające lub wprowadzanie tych samych ustawień w wielu scenach stanie się uciążliwe. Z pomocą przychodzą zmienne, które są tematem tego artykułu.

Co to są zmienne w centralach Fibaro?

Zmienne to pewnego rodzaju wielkości, dane zapisane w centrali Home Center. Są one globalnie dostępne dla wszystkich elementów centrali, dzięki czemu można wykorzystać je również podczas tworzenia scen. Każda zmienna ma swoją nazwę oraz wartość. W zależności od tego, jakie wartości mogą one przyjmować, wyróżnia się dwa typy zmiennych:

zmienna standardowa
Może przyjmować dowolną wartość – zarówno w postaci liczbowej, jak i tekstowej.
zmienna wyliczeniowa
Ten typ zmiennej może przyjmować wyłącznie wartości, które zostały określone podczas jej tworzenia.

Opcje dodawania oraz edycji wszystkich zmiennych znajdują się w ustawieniach ogólnych centrali w zakładce „Zmienne” (Rys. 1). Na poniższym obrazku widać różnicę między dwoma rodzajami zmiennych. Standardowa ma domyślnie ustawioną wartość „1”, ale może zostać ona zmieniona na dowolną inną, na przykład poprzez scenę. W przypadku zmiennej wyliczeniowej wartości są zdefiniowane na stałe. W tym konkretnym przykładzie zmienna ta może przyjąć wartość „Tak” lub „Nie”.


Rys. 1. Porównanie dwóch typów zmiennej

Po co stosować zmienne?

Zmienne stosowane są zazwyczaj wtedy, gdy wiele scen jest konfigurowane w oparciu o wspólny warunek. Tym warunkiem jest właśnie zmienna, która odpowiada za to, czy dane sceny mają się uruchamiać automatycznie. W scenach, w których została użyta, zmienną można traktować jako „przełącznik” regulujący ich działanie.

Przykładem może być zmienna wyliczeniowa o nazwie „autoOswietlenie” (Rys. 2) przyjmująca wartość „Tak” lub „Nie”. Taką zmienną można stosować we wszystkich scenach odpowiadających za automatyczne włączanie oświetlenia. Dzięki temu zabiegowi wystarczy zmienić wartość na […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane porady

Sterowanie automatyką bramową z Fibaro Home Center.

Ocena:

Sterowanie automatyką bramową lub garażową z poziomu centrali Fibaro Home Center można wykonać na wiele sposobów. W tym artykule opiszę najpopularniejsze metody sterowania z wykorzystaniem różnych elementów systemu Fibaro, w zależności od zastosowanego napędu. Skupimy się głównie na automatyce marki NICE, ale pokazane tu metody można śmiało wykorzystać również z napędami innych producentów. Metody sterowania … Czytaj więcej »

Jak wykonać asocjację urządzeń Fibaro?

Ocena:

System automatyki budynkowej Fibaro to scentralizowany zespół urządzeń oparty o transmisję bezprzewodową Z-Wave. Jego głównym elementem jest centrala (Home Center) określana jako kontroler – komunikują się z nią wszystkie elementy powiązane w systemie. Home Center odpowiada również za definiowanie różnego typu powiązań między urządzeniami końcowymi – służą do tego tzw. sceny. Przykładem jest włączenie obwodu … Czytaj więcej »

Integracja centrali Integra z Fibaro Home Center

Wspólna praca centrali alarmowej z centralą Smart Home
Ocena:

Integracja to słowo, które coraz częściej pojawia się w branży automatyki budynkowej, jak i w innych dziedzinach elektroniki użytkowej. Obecnie w budynkach pracuje sporo różnych systemów elektronicznych, niestety większość z nich niezależnie od drugiego. W tym poradniku zajmiemy się integrowaniem dwóch dość popularnych systemów, aby ich współpraca dawała jak największe korzyści właścicielowi. Mowa o wspólnej … Czytaj więcej »