Porady

Stary manipulator od CA-64 – kompatybilny z Integrą czy nie?

Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Czasami zdarza się, że spotykasz na obiekcie centralę CA-64 (nie mylić z Integra 64), która już od wielu lat nie jest produkowana. Z różnych przyczyn podejmujesz się wymiany tej centrali na nową – właśnie Integrę 64. Czy stare manipulatory z centrali CA-64 mogą zostać, tj. czy zadziałają z nową centralą Integra?

Manipulator od CA-64 do centrali Integra – kiedy zadziała?

To zależy od wersji oprogramowania, która „siedzi” w danym manipulatorze od centrali CA64. Wygląda to następująco:

  • manipulatory z wersją do 3.9 – nie będą pracować z centralami Integra
  • manipulatory z wersjami od 4.0 do 5.9 – mogą pracować, ale wymaga to wysłania urządzenia do serwisu producenta. Usługa taka (przystosowanie manipulatora do pracy z Integrą) może być płatna.
  • manipulatory z wersją od 6.0 – pracują z Integrą (nie jest wymagana żadna „przeróbka”).

Pozostaje nam dowiedzieć się, w jakiej wersji występuje nasz manipulator.  Włączając jego zasilanie, po chwili pokaże się numer wersji oprogramowania oraz data tej wersji.

ca-64 k manipulator
Grafika przedstawiająca klasyczny wygląd manipulatora CA-64 K do central CA64.

Uwaga!
Instalator nie ma możliwości wgrania innego oprogramowania do tego manipulatora we własnym zakresie.

Istnieje również pewna kompatybilność w drugą stronę, tj. nowe manipulatory z centrali Integra mogą działać ze starymi centralami CA-64. To również zależy od wersji oprogramowania.

Manipulator od Integry do centrali CA-64 – kiedy zadziała?

Zagadnienie dotyczy manipulatorów INT-KLCD, które nie mają wbudowanego czytnika kart. Jeżeli dysponujesz starą centralą CA-64 i chcesz podłączyć do niej nowy manipulator od Integry (INT-KLCD), to należy dopilnować, aby wersja oprogramowania centrali CA64 była najnowsza z dostępnych, tj. wersja 1.04.07 (z 14 października 2009). To jedyny wymóg, aby zaistniała kompatybilność tych urządzeń.

Uwaga!
W celu aktualizacji oprogramowania należy użyć programu Flash64 (do Integry jest to program FlashX).

Ekspandery wejść i wyjść? Jak wygląda kompatybilność?

Podstawowym ekspanderem wejść w systemach Satel jest model INT-E. Posiada 8 wejść i jest kompatybilny z centralami CA-64. Oprócz tego, jest oczywiście kompatybilny z centralami serii Integra, Integra Plus, Versa oraz Perfecta.

ekspandery satel kompatybilność
Ekspander wejść i ekspander wyjść – oba są kompatybilne z centralą CA-64.

Podobnie wygląda sytuacja z ekspanderami wyjść, czyli modelem INT-O – również jest kompatybilny z centralą CA-64. Modele ekspanderów dedykowane na szynę DIN (z przekaźnikami 250V/16A), tj. INT-ORS oraz INT-IORS – też są kompatybilne z centralą CA64.

Moduły ETHM-1 Plus oraz INT-GSM – czy są kompatybilne z centralą CA-64?

Niestety, wspomniane moduły nie są kompatybilne z centralami CA-64. Nie jest więc możliwe za ich pomocą korzystanie z aplikacji mobilnej do centrali CA64 oraz nie jest możliwe zdalne programowanie tej centrali. Ta funkcjonalność dostępna jest w centralach Integra.

Podsumowanie

Z powyższych danych wynika, że istnieje możliwość częściowej podmiany komponentów systemu (Integra <-> CA-64), szczególnie przy podstawowych modelach urządzeń (manipulatory, ekspandery wejść i wyjść). Informacja o kompatybilności danego urządzenia zazwyczaj dostępna jest na pierwszych stronach instrukcji do danego urządzenia.

Oceń poradę: