Porady

KNX dla instalatorów systemów zabezpieczeń – przedwstęp

Porada widoczna dla konta STANDARD
KNX dla instalatorów systemów zabezpieczeń - przedwstęp
Nie szczędzisz wysiłków w swojej pracy? Spraw sobie prezent - narzędzia klasy PREMIUM

Kontakt

Czym jest KNX?
Garść praktycznych informacji dla tych, którzy instalują systemy alarmowe, kamery, domofony itp.

Podstawowe informacje

KNX to nie jest firma, która produkuje urządzenia do automatyki budynkowej, ale jest to standard. Jest to rozległy system automatyki budynkowej. System, który może być budowany w oparciu o urządzenia wielu (setek) producentów. I wszystkie te urządzenia (liczone w tysiącach) są ze sobą kompatybilne. Np. kupujesz panel dotykowy firmy [X], podłączasz do niego stację pogodową firmy [Y], do tego klimatyzator firmy [Z] – i to wszystko ze sobą działa tak, jakby zrobiła to jedna firma.

KNX to stowarzyszenie, którego siedziba mieści się w Belgii. Dawniej  mówiło się  na niego „EIB”. Aktualnie, od wielu lat należy posługiwać się nazwą KNX. Ten system znany jest aktualnie w około 190 krajach na całym świecie.

System, ma swoją historię, tradycję i przez lata istnienia zdecydowanie można go przypisać do światowej czołówki w tej kategorii systemów. Jest systemem otwartym (stąd tylu producentów, którzy oferują swoje urządzenia w ramach tego systemu). Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, ponieważ klient ma bardzo szeroką gamę produktów do wyboru.
System potrafi płynnie i w zaawansowany sposób sterować oświetleniem, żaluzjami elektrycznymi (rolety itp.), napędami do bram, klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem, urządzeniami RTV i AGD, urządzeniami bezpieczeństwa (systemy alarmowe) itp. Wszystkie te urządzenia mogą pochodzić od różnych producentów.

KNX a inne systemy automatyki budynkowej

Od lat dostępne są systemy automatyki budynkowej takie jako Fibaro, Nexwell ,Grenton itp. To ciekawe systemy, które szybko pozwalają na zbudowanie automatyki w swoim domu. Czas, jaki należy przeznaczyć na naukę powyższych systemów jest stosunkowo krótszy niż w przypadku KNX.

Kiedy jednak przychodzi potrzeba zbudowania systemu dla dużego budynku, np. potrzebnych będzie 10 000 obwodów elektrycznych sterowanych przez system, to… tutaj wkraczają produkty tego systemu.

Możliwości systemu KNX

 

System zbudowany w omawianym standardzie pozwala podłączyć do około 58 000 urządzeń (tak, 58 tysięcy). Każde urządzenie może posiadać kilka wyjść do sterowania (przekaźniki, tranzystory, triaki itp. – producentów dobieramy wg uznania). Daje to liczbę setek tysięcy obwodów, którymi można sterować. Widać […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Powiązane porady

Integracja SATEL INTEGRA z systemem KNX EIB

Integracja systemu Satel INTEGRA z siecią KNX
Ocena:

Aktualnie mamy do czynienia z kilkoma możliwościami integracji systemów alarmowych SATEL INTEGRA z zewnętrznymi systemami. Dzisiaj skupimy się na rozwiązaniach integrujących system alarmowy INTEGRA z siecią KNX. Połączenie centrali INTEGRA z siecią KNX Systemy KNX (dawniej EIB) to rozbudowana struktura urządzeń, która spotykana jest w instalacjach inteligentnych budynków. Urządzenia sieci KNX umożliwiają sterowanie wszelką aparaturą … Czytaj więcej »

Sterowanie oświetleniem przy pomocy centrali SATEL INTEGRA

Sterowanie oświetleniem przy pomocy centrali Satel Integra
Ocena:

Artykuł pochodzi z broszury wydanej przez firmę SATEL. Centrale Satel Integra umożliwiają realizację inteligentnego sterowania oświetleniem. W tym celu wykorzystywane są sygnały z czujek zmierzchu i czujek ruchu, w połączeniu ze sterowaniem czasowym i poleceniami użytkownika. Inteligentne sterowanie oświetleniem daje możliwość wykorzystania funkcji makro-poleceń manipulatora INT-KSG – Dzięki czemu pojedyncze polecenia użytkownika może uruchamiać całą sekwencję zdarzeń. W ten … Czytaj więcej »

Relacja z targów SECUREX 2016

Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń w Poznaniu
Ocena:

Tegoroczne targi systemów zabezpieczeń znów przynoszą wiele nowości. Niestety nie sposób opisać wszystkich, dlatego skupimy się tylko na wybranych pozycjach. Nowości w SATEL PERFECTA to nowa rodzina central. Założenie jest takie, że będą dostępne dwa modele: Perfecta 16 i Perfecta 32. Rozbudowa centrali do 32 wejść i 12 wyjść. Możliwość podziału na dwie strefy z … Czytaj więcej »