Porady

Jak podłączyć elektrozawór do wody?

Porada widoczna dla konta STANDARD
Montersi.pl - sklep internetowy dla Instalatora

Kontakt

Istnieją różne elektrozawory z różnymi sposobami sterowania. W tym artykule zajmiemy się wariantem 3 przewodowym, który dostępny jest w naszej ofercie. Elektrozawór wygląda następująco:

elektrozawór
Rys.1. Elektrozawór do wody w wersji z 3 przewodami.

Przedstawiony model posiada znacznik, który informuje swoim położeniem o aktualnym stanie zaworu (otwarty/zamknięty). Dodatkowo posiada pokrętło, które umożliwia ręczne sterowanie (np. na wypadek, gdyby elektronika sterująca zawiodła). Nas interesują jednak 3 kolorowe przewody…

Wersja z 3 przewodami – opis poszczególnych żył

Omawiamy model ma wyprowadzone następujące przewody:

czerwony – to otwieranie zaworu (podajemy +12V)
niebieski (ewentualnie zielony) – to zamykanie zaworu (podajemy +12V)
żółty  (ewentualnie czarny) – to masa (tutaj na stałe podłączamy minus zasilania)

Zgodnie z powyższym opisem, do przewodu żółtego doprowadzamy „na stałe” potencjał masy, tj. podłączamy ten przewód do masy (minusa zasilania). Teraz aby otworzyć elektrozawór, należy podać na czerwony przewód napięcie +12V tak długo, aż zawór się otworzy. Analogicznie należy podawać napięcie +12V na przewód niebieski, ale elektrozawór został zamknięty.

Uwaga!
Elektrozawór posiada wbudowane tzn. wyłączniki krańcowe. Dzięki temu nie ma potrzeby „pilnować” czasu podawania napięcia na zawór, ponieważ uzyskanie skrajnego położenia automatycznie zatrzymuje silnik. Przykładowo podajemy napięcie na zamykanie przez czas 20 sekund. Elektrozawór zamknie się już po kilku sekundach, ale napięcie na elektrozawór wciąż jest podawane. Nie jest to szkodliwe dla silnika, ponieważ wyłączniki krańcowe powodują, że silnik zostaje „odcięty”. Jest to analogiczne rozwiązanie jakie spotykamy w silnikach rolet okiennych.

Pobór prądu przez elektrozawór

Miernik cyfrowy UT-33AIstnieją pewne rozbieżności w tym zakresie, natomiast wg uproszczonych pomiarów, pobór prądu podczas zamykania i podczas otwierania kształtuje się na poziomie około 80 mA. […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

elektrozawór

Elektrozawór do wody 1″

Parametry techniczne:

  • Typ urządzenia: Elektrozawór do wody
  • Maks. ciśnienie: 1 MPa
  • Awaryjne sterowanie ręczne
  • Wskaźnik położenia zaworu
  • Zasilanie: 12 V DC
  • Pobór prądu: ok. 80 mA (podczas ruchu)
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Elektrozawory w instalacjach alarmowych. Porady praktyczne

Elektrozawory w instalacjach alarmowych
Ocena:

Każdy obecnie projektowany system alarmowy jest wyposażony w pewne funkcje automatyki, które są mniej lub bardziej złożone. Standardem stało się, że centrala może sterować automatyką bramową/garażową, oświetleniem w domu i ogrodzie oraz roletami. Te funkcje są już opanowane przez instalatorów systemów alarmowych i nie stwarzają większych problemów przy podjęciu takiej konfiguracji. Wciąż jednak mało jest … Czytaj więcej »