Porady

Jak działa funkcja rozbrajania w urządzeniach BCS Line?

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Jak działa funkcja rozbrajania w urządzeniach BCS Line?
narzędzia Wiha

Kontakt

Terminy „uzbrajanie” oraz „rozbrajanie” najczęściej kojarzone są z systemem sygnalizacji włamania i napadu. To właśnie w tym przypadku użytkownik poprzez wpisanie hasła na manipulatorze uzbraja system, czyli włącza czuwanie. Jednak w ostatnim czasie opcja uzbrojenia / rozbrojenia pojawiła się również w systemach monitoringu wizyjnego, a dokładniej – w urządzeniach marki BCS Line. W tym artykule zostanie omówiony sposób działania tej funkcji oraz sytuacje, w których można ją wykorzystać.

Co to jest uzbrojenie oraz rozbrojenie?

W rzeczywistości w menu rejestratora nie ma oznaczeń, że system jest uzbrojony (ang. arming) lub rozbrojony (ang. disarming). Dostępna jest tylko opcja rozbrojenia, którą można po prostu włączyć. A zatem gdy ta opcja jest wyłączona, system pozostaje uzbrojony.

Włączenie opcji skutkuje wyłączeniem reakcji powiązanych ze zdarzeniami przetwarzanymi przez dany system. Nie chodzi jednak o reakcje typu „zrób zdjęcie” czy też „nagraj dany kanał” – te pozostają zawsze aktywne, o ile zostały uwzględnione podczas konfiguracji zdarzeń. W tym przypadku mowa o reakcjach, które najczęściej mają przekazać informację „na zewnątrz” rejestratora.

Stosując opcję rozbrojenia, można dezaktywować następujące reakcje:

brzęczyk w rejestratorze;
wyświetlanie komunikatu na monitorze;
aktywację wyjść alarmowych;
wysyłanie powiadomień mailowych;
odtwarzanie komunikatu dźwiękowego;
włączenie sygnalizacji optycznej kamery;
przesyłanie alarmów.

Przykład
Wykrycie człowieka przez kamerę (funkcja SMD) skutkuje aktywacją wyjścia alarmowego w rejestratorze, które połączone jest z systemem alarmowym, w celu włączenia krótkiej sygnalizacji akustycznej na sygnalizatorze.

Opcja rozbrojenia pozwala decydować, kiedy wyjście alarmowe ma być aktywowane na podstawie zdarzenia (SMD).

Rozbrajanie kamery czy rejestratora?

Opcja rozbrajania dostępna jest zarówno w rejestratorach, jak i kamerach IP. W przypadku rejestratora można wyłączyć tylko te reakcje, które dotyczą jego samego (Rys. 1), i podobnie odnośnie kamery – możliwe jest rozbrojenie wyłącznie tych reakcji, które są realizowane bezpośrednio w tym urządzeniu (Rys. 2).

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Oceń poradę:

Powiązane porady

Jak skonfigurować wyjątki w terminarzu BCS Line?

Ocena:

Rejestratory marki BCS Line umożliwiają zdefiniowanie stałego harmonogramu nagrywania zgodnie z potrzebami użytkownika. W ciągu roku zdarzają się jednak dni, gdy nagrywanie powinno przebiegać w inny sposób niż standardowo. Mogą to być dni świąteczne lub po prostu inne ważne daty, które – zwłaszcza w przypadku firm – muszą zostać uwzględnione w harmonogramie nagrywania. W tym … Czytaj więcej »

Kamery AI jako część systemu SSWiN

Ocena:

System alarmowy, czyli system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), to zbiór urządzeń, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na danym obiekcie. Podstawowymi elementami takiego systemu są czujki ruchu, coraz częściej montowane również na zewnątrz – dokładnie tam, gdzie zwykle instaluje się system monitoringu wizyjnego. Czy zatem kamery mogą zastąpić zwykłe czujki ruchu? Czy może jednak są … Czytaj więcej »

Archiwizacja zdjęć na rejestratorze BCS Line

Jak skonfigurować zapisywanie zdjęć na rejestratorze BCS Line
Ocena:

Zapisywanie zdjęć z kamer zwykle realizuje się poprzez archiwizację ich na karcie pamięci bądź zewnętrznym serwerze FTP. W tej części skupimy się na gromadzeniu zdjęć bezpośrednio na rejestratorze, czyli na zamontowanym w środku dysku twardym. Takie rozwiązanie nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, a zamontowany w rejestratorze dysk pozwala na długi czas archiwizacji. Co jest potrzebne … Czytaj więcej »