Porady

Co instalator ma do ukrycia? Czyli krótki wywód na temat uchwytów montażowych

Jak dobierać puszki montażowe do kamer
Ocena:

Powiązane tagi

Kontakt

Nie tak dawno temu, podczas drogi do pracy, moją uwagę zwrócił system monitoringu zamontowany na jednym z pobliskich budynków. Zobaczyłem swobodnie wiszące przewody w podejrzanym stanie, rdzę i odpadające uszczelki. Najdelikatniej mówiąc, nieprofesjonalnie założony system.

Postawiłem się w sytuacji klienta i starałem się odpowiedzieć na pytanie: czym powinien cechować się monitoring? Oczywiście bezawaryjnością i funkcjonalnością dostosowaną do specyfiki obiektu – ale czy tylko? Doszedłem również do wniosku, że nie mniej ważna jest… estetyka montażu. Przecież dla niektórych osób ładny wygląd jest tak samo istotny jak użyteczność systemu.

Poniżej zestawiłem kilka przykładów, którym bardziej wymagający klienci mogli by przypiąć łatkę fuszerki. Oto pierwszy z nich.


10-obiektyw-auto-iris-d-n-5-50-mm-fujinon

1Niby wszystko zamontowane prawidłowo. Nawet wystający kabel jest na tyle estetycznie ułożony, że nie rzuca się specjalnie w oczy. Jednak widać już pierwsze oznaki brązowienia puszki w okolicach zardzewiałej śruby. Dodatkowo puszka tego typu zacznie stosunkowo szybko żółknąć od promieni słonecznych. Czego efektem będzie mocno rzucająca się w oczy, brzydka puszka w sąsiedztwie kamery – a tego przecież chcemy uniknąć.

Kolejny przykład przedstawia niemal identyczną sytuację

kamera2-900a


2W okolicach śruby widoczne są pierwsze oznaki brązowienia. Dodatkowo mamy tutaj typowy przypadek w tego typu puszkach montażowych – uszczelka odpadła od obudowy, co wygląda nie tylko nieestetycznie, ale również nie zapewnia właściwej ochrony przed opadami atmosferycznymi.

I na koniec mój osobisty faworyt

kamera2-9003Pozwijaniec złośliwy, który nie tylko wygląda… nieatrakcyjnie, ale również nie zapewnia żadnej ochrony przed ingerencją osób trzecich. Ktokolwiek, jeżeli tylko dosięgnie kamery, może bez najmniejszych problemów wypiąć kable.

No dobra, ale nie mógłbym krytykować żadnego z powyższych rozwiązań, gdybym nie przedstawił żadnej alternatywy. Najlepiej zilustruje ją poniższy przykład.

4Czy kamera z dedykowanym uchwytem nie wygląda atrakcyjniej i bardziej profesjonalnie? Jestem pewien, że w zasadzie każdy zgodzi się z tą opinią. Powstaje zatem pytanie: Czy warto? Tutaj też można udzielić twierdzącej odpowiedzi. Stosunkowo nieduże zwiększenie kosztów całego systemu, z całą pewnością zostanie zrekompensowane przez większe zadowolenie klienta.

Przejdźmy do konkluzji – dobrze wykonany montaż to nie tylko funkcjonalność i bezawaryjność. To również elegancki, profesjonalny wygląd przez wiele lat użytkowania. Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu kamery, sprawdź czy posiada ona lub czy można do niej dokupić dedykowany uchwyt montażowy.

Powiązane produkty

Uchwyt montażowy PIX-VBB-L

PIX-VBB-L Uchwyt montażowy

 • Typ uchwytu: Do kamer tubowych
 • Miejsce montażu: Sufit
 • Sposób montażu: Kołki (3x)
 • Odległość osi kamery od ściany: 35 mm
 • Przepust na prowadzenie kabla: TAK
 • Materiał: Metal
 • Wymiary podstawy: Ø 92 mm
Zobacz w sklepie
Uchwyt montażowy PIX-FDMB-2

PIX-FDMB-2 Uchwyt montażowy

 • Typ uchwytu: Do kamer kopułowych
 • Miejsce montażu: Sufit
 • Sposób montażu: Kołki (3x)
 • Odległość osi kamery od ściany: 26 mm
 • Przepust na prowadzenie kabla: TAK
 • Materiał: Metal
 • Wymiary podstawy: Ø 92 mm
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

7 dobrych cech instalatora
Ocena:

Postanowiliśmy zebrać myśli i pomóc Wam w ocenie, co charakteryzuje dobrego instalatora systemów zabezpieczeń. Wcześniej pisaliśmy o siedmiu grzechach, które są popełniane przez instalatorów. Tym razem pozytywne strony, a dokładniej 7 dobrych cech instalatora. Jeśli zapraszasz instalatora na wycenę, sprawdź go. Dobry instalator nie ma nic do ukrycia. 1. Punktualny instalator, to dobry instalator Jeśli … Czytaj więcej »

Ocena:

Wspólnymi siłami, znając własne dokonania a przede wszystkim dokonania naszych klientów, zebraliśmy listę najczęściej popełnianych błędów przez instalatorów. Poniżej opracowanie naszych przemyśleń. 1. Brak protokołu odbioru Koniec instalacji to momentu – który czasami nie chce nadejść. Aby oficjalnie zakończyć instalację systemu u klienta, warto wystawić dokument, który jednoznacznie będzie wskazywał na zakończenie wszelkich prac. Na … Czytaj więcej »

Przykładowy system monitoringu CCTV Instalacja systemu CCTV krok po kroku
Ocena:

Jakie podzespoły kupić, aby zmontować system monitoringu TV? Jakimi kablami i wtyczkami wszystko połączyć? Jak podłączyć rejestrator do sieci Internet? – To najczęstsze pytania, z jakimi zwracają się do nas osoby instalujące po raz pierwszy system CCTV. Poniżej przedstawiamy przykładowy system monitoringu TV składający się z kamer wewnętrznych, rejestratora cyfrowego, zasilacza CCTV i innych niezbędnych … Czytaj więcej »