Porady

Rejestracja czasu pobytu dzieci w przedszkolu

przykładowy sposób zbudowania systemu kontroli czasu w przedszkolu
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Wychodzimy naprzeciw potrzebom tych przedszkoli, które chcą zastosować nowe zasady płatności za opiekę nad przedszkolakami. Często opłata za przebywanie dziecka w przedszkolu może być pobierana dopiero po pięciu godzinach jego pobytu w placówce. W związku z tym przedszkola potrzebują sprawnego i prostego systemu rozliczania i rejestracji czasu pobytu przedszkolaków.

rejestracja-czasu-pobytu-dzieci-artykul

Poniżej prezentujemy Państwu przykładowy sposób zbudowania systemu kontroli czasu przebywania dzieci
w przedszkolu. Jeżeli takie zestawienie nie odpowiada Państwa potrzebom, chętnie przygotujemy zestawienie indywidualne.

Prosimy także o kontakt w przypadku powstania jakichkolwiek wątpliwości i pytań.

ZESTAWIENIE URZĄDZEŃ

Potrzebne nam będzie:

  • Kontroler (czytnik transponderów)
  • Transpondery (karta, brelok, zegarek, itp)
  • Mini czytnik do komputera
  • Interfejs łączący komputer z kontrolerem
  • Zasilacz z podtrzymaniem akumulatorowym
  • Odpowiednie oprogramowanie

Kontroler PR602LCD-DT-I

Najważniejszym elementem w takim systemie kontroli obecności w przedszkolu jest kontroler. W tym wypadku wykorzystamy model o symbolu PR602LCD-DT-I polskiego producenta firmy Roger. Jest to produkt, który odczytuje zapisane w swojej pamięci urządzenia posiadające swój niepowtarzalny numer np. brelok, karta. Transponder zbliżeniowy posiadać może dziecko lub jego rodzic. Ponadto dostęp do pomieszczeń mogą posiadać tylko rodzice, którzy posiadają przy sobie zaprogramowaną kartę. To dodatkowo zabezpiecza przed dostępem niepożądanych osób do przedszkola.

pr602lcd-dt-i-kontroler-roger

Czytnik PR602LCD-DT-I jest urządzeniem specjalnie stworzonym do takich rozwiązań, gdyż wyposażony jest w wyświetlacz LCD. Dzięki niemu wiemy m.in. jaka jest aktualna godzina przyjścia i wyjścia dziecka z przedszkola. Właśnie wg. tej godziny będzie rozliczany czas pobytu dziecka w przedszkolu. Kontroler posiada także klawisze funkcyjne, co pozwala się dowiedzieć czy uruchomiona jest funkcja „wejścia” lub „wyjścia” z obiektu. Takie rozwiązanie da nam pewność, że nie dojdzie do nieporozumienia z błędnym „odbiciem się” na kontrolerze i uwag ze strony opiekunów dzieci dotyczących rzetelności rozliczania czasu przebywania ich pociech w przedszkolu .

Transponder zbliżeniowy

Transponder jest urządzeniem, które działa w technologii zbliżeniowej i może przybrać różne formy. Może być brelokiem, kartą, zegarkiem na rękę, bransoletką na rękę, naklejką czy kapsułką. Posiada on unikalny numer, który jest na nim zapisany. Ten sam numer wprowadzamy do pamięci kontrolera, dzięki któremu potrafi on porównać numer ze swojej pamięci z numerem seryjnym transpondera.

 

brelok-zlizeniowy-unique-125-khz karta-zblizeniowa-mifare-13-56-mhz

zegarek-basenowy-czerwony-duzy-tworzywo-3 zegarek-basenowy-czerwony-tworzywo-4

Zasilanie Buforowe

Aby urządzenie działało bezproblemowo potrzebuje zasilacza. Potrzebujemy taki, który nawet w przypadku braku zasilania głównego będzie zasilał kontroler z akumulatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie zawsze będzie pracowało i spełniało swoje zadania. Czas pracy na zasilaniu awaryjnym powinien wynosić minimum ilość godzin roboczych w jednym dniu.

 

awz100-zasilacz-buforowy-13-8v-1a

Interfejs łączący komputer z kontrolerem

Do konfiguracji systemy niezbędny jest interfejs komunikacyjny UT-2USB. Jest urządzeniem, które nie wymaga zewnętrznego zasilania i wystarczy, że będzie podłączony za pomocą kabla USB do komputera. Za pośrednictwem magistrali RS485 możliwa jest jego komunikacja z najważniejszym urządzeniem – kontrolerem.

ut2-usb-interfejs-komunikacyjny-usb-rs485

Przykładowy zestaw monitoringu przedszkola dla dziesięciu podopiecznych może być zrealizowany na poniższych podzespołach:

Dla przedszkola o liczbie dzieci do 25 osób to koszt 1954,26 zł brutto.

Powyższą ofertę możemy rozbudować do 50 osób (lub więcej) z tym, że kwota wyceny zwiększy się o:

  • Liczbę transponderów zbliżeniowych
  • RUD-6-LKY Klucz sprzętowy do licencji: 221,40 zł
  • RCPM3-50 Klucz licencji RCP Master 3 do 50 osób: 2214 zł

Oprogramowanie RCP Master

rejestracja-czasu-pobytu-dzieci-artykul_2Rejestracja czasu pobytu dzieci w przedszkolu musi odbywać się za pomocą odpowiedniego oprogramowania. W bardzo podstawowej wersji może odbywać się dzięki darmowemu oprogramowaniu, jakim jest program RCP Master firmy Roger. Jednakże takie rozwiązanie obarczone jest wieloma ograniczeniami, chociaż w wersji podstawowej jest jak najbardziej funkcjonalne.

Do bardziej rozbudowanej rejestracji czasu pobytu przedszkolaków potrzebne nam będzie oprogramowanie RCP Master (RCP – Rejestracja Czasu Pracy).

Klikając tu możesz pobrać odpowiednie oprogramowanie w celu jego przetestowania

Mini czytnik do komputera

Do usprawnienia pracy (dodawaniu i usuwania transponderów) najlepiej posiadać czytnik transponderów zaraz obok komputera na którym normalnie pracujemy. Do tego właśnie służy czytnik RUD-6-LKY, podłączany do komputera za pomocą portu USB.

rud-6-lky-klucz-sprzetowy-do-licencji

Rejestracja czasu przebywania w przedszkolu może doskonale współpracować z monitoringiem stosując kamery przemysłowe. Z myślą o przedszkolach przygotowaliśmy specjalny, gotowy zestaw do montażu – monitoring przedszkola.

Oceń poradę:

Powiązane porady

Konfiguracja czytnika ROGER

Konfiguracja czytnika ROGER
Ocena:

Czytniki zbliżeniowe ROGER Kupując nowy czytnik firmy ROGER musimy liczyć się z potrzebą jego konfiguracji. O ile wszystkie niezbędne informację na temat instalacji i użytkowania są dokładnie w instrukcji opisane, o tyle bardzo często podczas pierwszego zetknięcia z ilością wiadomości tam zawartych niedoświadczony użytkownik ginie w gąszczu informacji. W artykule zaprezentuje jak w szybki i … Czytaj więcej »