Filmy

Powiązane tagi

Kontakt

MC424LR10 następca centrali MC424 – zobacz różnice.

Nowa Centrala MC424LR10

W tym odcinku zajmiemy się nową wersją centrali sterującej MC424LR10 Firmy Nice. Centrala jest następcą starszej wersji MC424, bardzo dobrze znanej jednostki sterującej, występującej w zestawach WINGO2024, WINGO3524 oraz XMETRO2024. Zmiana ta podyktowana jest nowymi, bardziej surowymi wymogami bezpieczeństwa dla automatycznych bram.


Charakterystyka centrali MC424LR10

Natynkowa obudowa o klasie szczelności IP54, z wygodnie otwieranymi drzwiczkami, mieści Transformator oraz płytę elektroniki. Tak jak poprzednio, można w niej również zainstalować akumulator awaryjny PS124. Na dwóch bokach umieszczone są szablony do wycięcia otworów pod dławice kablowe.


Umieszczona w środku centrala przeznaczona jest do obsługi napędów do bram skrzydłowych, z silnikami na napięcie 24V. Model podłączonego napędu ustawiamy na umieszczonym w prawym dolnym rogu centrali selektorze DIP SWITCH, dokonujemy tego zawsze przed rozpoczęciem programowania centrali.

Model obsługiwanych napędów wyświetlony jest na ekranie a warto zaznaczyć, że podłączyć do niej możemy 24-woltowe siłowniki Nice: WINGO oraz XMETRO.
Kolejna bardzo ważna zmiana, to wbudowany multisystemowy radioodbiornik pilotów zdalnego sterowania, obsługujący jednocześnie kodowania FLO, FLOR, SMILO, OPERA. Jego pamięć pomieści 100 kodów. Co bardzo ciekawe – odbiornik ten może współpracować z jednocześnie wgranymi do niego kodami tych czterech rodzajów. Producent przewidział możliwość rozbudowania pamięci radiowej, przez instalację dodatkowego radioodbiornika w przygotowanym złączu SM.

Dużym ułatwieniem dla instalatora Jest wprowadzenie spójnej logiki programowania funkcji centrali. Teraz dwu-poziomowy etap wyboru funkcji odbywa się tak jak samo jak przy centralach z technologią BLUEBUS, używając przycisków „OPEN, STOP, CLOSE”. Szybko łatwo i przyjemnie.
Dzięki temu mamy również więcej funkcji do regulacji – tutaj odsyłam do instrukcji załączonej z każdą centralą. Zestaw funkcji jest identyczny z dostępnym w centralach BlueBUS-owych.
Kończąc temat programowania dodam coś dla pasjonatów. W centrali MC424LR10 mamy możliwość podłączenia programatora O-VIEW, który pozwala oszczędzić czas przy programowaniu centrali.

Dokonujemy tego poprzez interfejs IBT4N, który znajdziemy w komplecie z programatorem O-VIEW lub dokupimy osobno.
Na koniec ciekawostka. Dioda OK sygnalizująca poprawne działanie mikroprocesora centrali znajduje się teraz nad zaciskami zasilania serwisowego 24V. Dioda ta określonym kodem świetlnym sygnalizuje tez instalatorowi jeden z 7 problemów, które mogą unieruchomić automatykę.


Model połączeń elektrycznych oraz wejść sterujących pozostaje bez zmian.
Słowem podsumowania, centrala MC424LR10, oszczędza czas dzięki szybkiemu programowaniu oraz zapewnia bezpieczną oraz bezawaryjną pracę bramy skrzydłowej. Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka poradnika technicznego Montersi.pl, który pojawi się wkrótce. Jeśli chcesz być informowanym o nowych artykułach i filmach pojawiających się na naszej stronie zapisz się na newsletter na stronie

 

Powiązane produkty

Napęd do bram przesuwnych ROBUS 1000

ROBUS1000 Siłownik do bramy przesuwnej 1000kg

 • Intensywność pracy: 150 cykli / dzień
 • Maksymalny ciężar bramy: 1000 kg
 • Nominalny moment obrotowy: 15 Nm
 • Moment startowy: 27 Nm
 • Prędkość bramy: 8.4 – 16.8 m / min
 • Obudowa: IP44
 • Temperatura pracy: -20…+50 oC
 • Zasilanie siłownika: 24 V
 • Pobierana moc: 450 W
Zobacz w sklepie
Programator NICE O-VIEW

O-VIEW Programator

 • Typ urządzenia: Programator
 • Cechy dodatkowe: Wyświetlacz LCD 2.2
 • Wymiary: 107 x 61 x 20 mm
 • Waga: 75 g
 • Zasilanie: Z podłączonego urządzenia
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

programowanie centrali ROBUS w montersi.pl 03:06
Ocena:

Tomasz Tarnówka – specjalista z zakresu systemów automatyki do bram przedstawia procedurę programowania centrali sterującej  fabrycznie nowego siłownika Nice Robus. Uruchomienie i programowanie automatyki bramowej (ROBUS) Krok po kroku poznajemy czynności niezbędne do prawidłowego rozruchu automatu. Pamiętaj, że na Twój sukces składa się również prawidłowy montaż i regulacja mechanicznej strony napędu. W celu uzyskania  większej ilości informacji z zakresu automatyki bram zapraszamy … Czytaj więcej »

4:15
Ocena:

Ten odcinek poradnika technicznego poświęcony będzie konfiguracji wejść i wyjść centrali siłownika NICE Robus przy użyciu programatora O-VIEW. Tomasz Tarnówka-nasz ekspert w dziedzinie automatyki bram omówi te wyjścia, które są konfigurowalne – czyli FLASH i S.C.A.. Ich funkcjonowanie możemy dowolnie konfigurować poprzez użycie programatora O-VIEW. Zostaną omówione również wejścia. P.P. ; OPEN oraz CLOSE. Dowiesz się również jak za pomocą programatora O-View podłączyć fotokomórki klasyczne do centrali.